Home Edukacja Studenci zyskają nową przestrzeń do nauki i badań
Edukacja

Studenci zyskają nową przestrzeń do nauki i badań

105

Nowoczesne laboratoria i więcej udogodnień dla studentów. Trwają prace przy budowie kolejnej dużej inwestycji Politechniki Morskiej w Szczecinie. To Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki. 

 

Wszystko w jednym miejscu. Nowy budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki powstaje przy ul. Stalmacha w Szczecinie. Studenci będą mogli sprawniej poruszać się między salami wykładowymi i zyskają więcej możliwości badawczych. Chodzi o to, żeby zapewnić odpowiednie warunki nauczania studentom, bo wydział intensywnie się rozrasta. Wiadomo już, że nowy budynek będzie wykorzystywany zarówno do celów dydaktycznych, jak i badawczych. Taka decyzja zapadła jednak również dlatego, że obecna infrastruktura przy ul. Podgórnej nie jest w stanie sprostać rygorystycznym regulacjom, związanym z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Część laboratoriów zostanie przeniesiona w nowe miejsce, ale powstaną także zupełnie nowe. 

 

– Będziemy wykorzystywali solary, a właściwie panele fotowoltaiczne, które zostaną zainstalowane na dachu nowego budynku. Część tego zasilania wykorzystana zostanie do celów laboratoryjnych. Planujemy również uruchomienie w tym miejscu laboratoriów, które będą pokazywały, w jaki sposób magazynuje się produkty powstające z nadmiaru energii, pochodzącej na przykład z wiatru albo fotowoltaiki – mówi Maciej Kozak, dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej. 

 

Jutro na terenie budowy uroczyście zostanie wkopany kamień węgielny, a władze Politechniki Morskiej wraz z przedstawicielami rządu podpiszą akt erekcyjny. 

 

W tym miejscu w pełni działa już Wydział Mechaniczny. Dawne budynki szkoły oraz halę sportową Politechnika Morska przebudowała na Centrum Szkoleniowe Offshore z symulatorami. Tuż obok stoi 20-metrowa wieża turbiny wiatrowej, służąca do zajęć edukacyjnych. 

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki powinien być gotowy na początku 2025 roku. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEdukacja

Architektura, która uwrażliwia. Fantastyczna adaptacja wraku Betonowca

7 listopada odbyło się uroczyste zakończenie XIV edycji konkursu na najlepszą pracę...

Edukacja

Pracodawcy pojawili się na uczelni. Giełda Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim

Odbyła się kolejna edycja organizowanej dwa razy w roku Giełdy Pracy na...

Edukacja

Uniwerek wziął wszystko! To 7 laurów

Laury Uniwersyteckie 2023 rozdane. W tym roku nagrody we wszystkich siedmiu konkurencjach...

Edukacja

Szkoły branżowe są niedoceniane? „Kształtowanie przyszłości poprzez praktykę jest ważne” 

W świecie, gdzie tempo zmian jest coraz szybsze, a wymagania rynku pracy...