Home Edukacja Studenci zyskają nową przestrzeń do nauki i badań
Edukacja

Studenci zyskają nową przestrzeń do nauki i badań

144

Nowoczesne laboratoria i więcej udogodnień dla studentów. Trwają prace przy budowie kolejnej dużej inwestycji Politechniki Morskiej w Szczecinie. To Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki. 

 

Wszystko w jednym miejscu. Nowy budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki powstaje przy ul. Stalmacha w Szczecinie. Studenci będą mogli sprawniej poruszać się między salami wykładowymi i zyskają więcej możliwości badawczych. Chodzi o to, żeby zapewnić odpowiednie warunki nauczania studentom, bo wydział intensywnie się rozrasta. Wiadomo już, że nowy budynek będzie wykorzystywany zarówno do celów dydaktycznych, jak i badawczych. Taka decyzja zapadła jednak również dlatego, że obecna infrastruktura przy ul. Podgórnej nie jest w stanie sprostać rygorystycznym regulacjom, związanym z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Część laboratoriów zostanie przeniesiona w nowe miejsce, ale powstaną także zupełnie nowe. 

 

– Będziemy wykorzystywali solary, a właściwie panele fotowoltaiczne, które zostaną zainstalowane na dachu nowego budynku. Część tego zasilania wykorzystana zostanie do celów laboratoryjnych. Planujemy również uruchomienie w tym miejscu laboratoriów, które będą pokazywały, w jaki sposób magazynuje się produkty powstające z nadmiaru energii, pochodzącej na przykład z wiatru albo fotowoltaiki – mówi Maciej Kozak, dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej. 

 

Jutro na terenie budowy uroczyście zostanie wkopany kamień węgielny, a władze Politechniki Morskiej wraz z przedstawicielami rządu podpiszą akt erekcyjny. 

 

W tym miejscu w pełni działa już Wydział Mechaniczny. Dawne budynki szkoły oraz halę sportową Politechnika Morska przebudowała na Centrum Szkoleniowe Offshore z symulatorami. Tuż obok stoi 20-metrowa wieża turbiny wiatrowej, służąca do zajęć edukacyjnych. 

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki powinien być gotowy na początku 2025 roku. 

 

Powiązane artykuły

EdukacjaBiznes i inwestycje

Wiemy, kto chce wybudować żłobek. Wszystkie oferty przekraczają budżet 

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na budowę żłobka przy ulicy Pszczelnej na...

Edukacja

Szczecińska uczelnia pomaga w locie na Marsa

Uniwersytet Szczeciński liderem eksperymentu przybliżającego podróż na Czerwoną Planetę. Ich zadaniem będzie...

AktualnościEdukacja

Czy ta strefa powinna działać inaczej?

Przy placówkach oświatowych nierzadko znajduje się wydzielone miejsce w Strefie Płatnego Parkowania,...

KulturaEdukacjaLifestyle

Trwa drugi dzień Juwenaliów. Jak bawiliście się wczoraj?

Tegoroczne seria koncertów w ramach szczecińskich Juwenaliów rozpoczęła się 16 maja. Zarówno...