Home Biznes i inwestycje Inwestycje przy Jeziorze Słonecznym. Woda wygląda źle, a dokładnych kontroli brak
Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Inwestycje przy Jeziorze Słonecznym. Woda wygląda źle, a dokładnych kontroli brak

324

Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg na realizację kolejnego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o nową ścieżkę rowerową i infrastrukturę rekreacyjną przy Jeziorku Słonecznym. Na pierwszy rzut oka to idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Gorzej jest, gdy przyjrzymy się tafli jeziora.

 

Okolica Jeziora Słonecznego to urokliwy, zielony teren wyróżniający się wśród pobliskich domów i bloków mieszkalnych. Nic dziwnego, że mieszkańcy Gumieniec lubią tu spędzać czas. Z pewnością jednak nie przepadają za widokiem tafli jeziora, który pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie od strony ul. Szeligowskiego jezioro przypomina już bardziej zarośnięte bagnisko. Na powierzchni w wielu miejscach znajduje się gruba warstwa osadu, po którym np. spacerują kaczki. Nie trzeba być ekspertem, by rozumieć, że źle to wygląda.

 

Projekt budowy nowej ścieżki rowerowej i infrastruktury rekreacyjnej został wybrany przez Szczecinian w ramach SBO. Nowa trasa rowerowa o długości 650 m będzie włączona do istniejących już ścieżek od strony ul. Krętej i Szeligowskiego. Powstanie także łącznik pomiędzy ścieżką od strony ul. Derdowskiego, a Taczaka. Wokół jeziora powstanie tzw. bulodrom, czyli boisko do gry w bule, a także stoły do ping-ponga, piłkarzyki oraz szachy. W kilku miejscach zostaną postawione stoły piknikowe, ławki, hamaki oraz trzyosobowe huśtawki.

 

Inwestowanie w rekreację i zieleń w tym miejscu to dobry pomysł. Nie ma to jednak większego sensu, o ile nie zadba się o głównego bohatera – samo Jezioro Słoneczne. Zapytaliśmy Urząd Miasta Szczecin, jak skomentuje niepokojące obserwacje na powierzchni wody.

 

Za stan jeziorka odpowiadają Wody Polskie, natomiast inwestycja, o której piszemy to realizacja projektu zgłoszonego przez mieszkańców w ramach SBO – odpowiedziała krótko Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta Szczecin. 

 

Z dokumentów udostępnionych przez spółkę Wody Polskie wynika, że w ciągu ponad 3 lat (2020-2023) przeprowadzono jedynie 4 kontrole, dotyczące podmiotów posiadających pozwolenie na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz ścieków do cieków połączonych z Jeziorem Słonecznym. Wszystkie kontrole były doraźne, co oznacza, że od co najmniej połowy 2020 r. nie było żadnej kompleksowej kontroli w tym temacie. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Kończy się Eldorado agencji pracy. Klienci będą masowo od nich odchodzić?

Firmy w regionie rozważają rezygnację z usług agenci pracy tymczasowej. To efekt...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Ekologia i zdrowieW regionie

Setki śniętych ryb. Wojewoda uspokaja – to nie złote algi

Przyrodnicy martwią się, że problem skażenia Odry powraca, w Bielinku (powiat gryfiński)...