Home Biznes i inwestycje Inwestycje przy Jeziorze Słonecznym. Woda wygląda źle, a dokładnych kontroli brak
Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Inwestycje przy Jeziorze Słonecznym. Woda wygląda źle, a dokładnych kontroli brak

249

Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg na realizację kolejnego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o nową ścieżkę rowerową i infrastrukturę rekreacyjną przy Jeziorku Słonecznym. Na pierwszy rzut oka to idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Gorzej jest, gdy przyjrzymy się tafli jeziora.

 

Okolica Jeziora Słonecznego to urokliwy, zielony teren wyróżniający się wśród pobliskich domów i bloków mieszkalnych. Nic dziwnego, że mieszkańcy Gumieniec lubią tu spędzać czas. Z pewnością jednak nie przepadają za widokiem tafli jeziora, który pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie od strony ul. Szeligowskiego jezioro przypomina już bardziej zarośnięte bagnisko. Na powierzchni w wielu miejscach znajduje się gruba warstwa osadu, po którym np. spacerują kaczki. Nie trzeba być ekspertem, by rozumieć, że źle to wygląda.

 

Projekt budowy nowej ścieżki rowerowej i infrastruktury rekreacyjnej został wybrany przez Szczecinian w ramach SBO. Nowa trasa rowerowa o długości 650 m będzie włączona do istniejących już ścieżek od strony ul. Krętej i Szeligowskiego. Powstanie także łącznik pomiędzy ścieżką od strony ul. Derdowskiego, a Taczaka. Wokół jeziora powstanie tzw. bulodrom, czyli boisko do gry w bule, a także stoły do ping-ponga, piłkarzyki oraz szachy. W kilku miejscach zostaną postawione stoły piknikowe, ławki, hamaki oraz trzyosobowe huśtawki.

 

Inwestowanie w rekreację i zieleń w tym miejscu to dobry pomysł. Nie ma to jednak większego sensu, o ile nie zadba się o głównego bohatera – samo Jezioro Słoneczne. Zapytaliśmy Urząd Miasta Szczecin, jak skomentuje niepokojące obserwacje na powierzchni wody.

 

Za stan jeziorka odpowiadają Wody Polskie, natomiast inwestycja, o której piszemy to realizacja projektu zgłoszonego przez mieszkańców w ramach SBO – odpowiedziała krótko Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta Szczecin. 

 

Z dokumentów udostępnionych przez spółkę Wody Polskie wynika, że w ciągu ponad 3 lat (2020-2023) przeprowadzono jedynie 4 kontrole, dotyczące podmiotów posiadających pozwolenie na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz ścieków do cieków połączonych z Jeziorem Słonecznym. Wszystkie kontrole były doraźne, co oznacza, że od co najmniej połowy 2020 r. nie było żadnej kompleksowej kontroli w tym temacie. 

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Chityna – jej rola w przyrodzie jest niesamowita

Trudno sobie dziś wyobrazić przyrodę bez chityny, choć wiedzę o niej często...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Ekologia i zdrowie

O zdrowiu z młodzieżą. To bardzo ważne spotkanie

Dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży jest jedną z najważniejszych społecznie kwestii. Miasto...

Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe,...