Home Polityka Jak kandydaci szanują czyjąś własność? „To bezczelność, bez względu na partię”
Polityka

Jak kandydaci szanują czyjąś własność? „To bezczelność, bez względu na partię”

146

Gdzie nie spojrzeć, tam banery, potykacze, plakaty i billboardy. Chcąc nie chcąc, wyborami żyć musimy. Gorzej, jeśli kandydaci wieszają się w miejscach, gdzie zgody na to nie ma. „To bezczelność, bez względu na partię” – komentuje mieszkaniec Niebuszewa.

 

Płoty, latarnie, drzwi do klatek schodowych… kandydaci ubiegający się o mandat poselski nie przecierają w środkach, by pokazać się wyborcom. Z kolei niektórzy wyborcy mają już ich dosyć.

 

– Nikt mnie nie pytał, a z tego co wiem, nie pytał też zarządcy nieruchomości, o zgodę na powieszenie plakatów wyborczych – mówi z zażenowaniem mieszkaniec Niebuszewa. – To istna samowolka. To bezczelność, bez wglądu na partię. Jeśli już na etapie kampanii nie szanują cudzej własności, w Sejmie lepsi nie będą – komentuje.

 

Na jednym z małych osiedli w ciągu doby zawisły materiały dwóch kandydatów. Jeden to przedstawiciel prawicy, drugi to osoba z list bezpartyjnych.

 

– Panie, jaki to bezpartyjny, skoro Bezpartyjni to zarejestrowana partia polityczna. Na każdym kroku próbują z nas zrobić głupków – skarży się mieszkaniec, który sygnalizuje problem z nielegalnym wieszaniem materiałów wyborczych. Jak się okazuje, w Szczecinie i regionie nie jest to odosobniony przypadek. – Ściągnąłbym to i wyrzucił w diabły, ale potem to mnie, a nie ich, będą po sądach ciągać – mówi mieszkaniec Szczecina.

 

Adwokat, doktor Zbigniew Barwina uspokaja. Właściciel infrastruktury, na jakiej nielegalnie zamieszczono materiały wyborcze, może je usunąć.

 

– Umieszczanie plakatów, banerów itp. na cudzym ogrodzeniu, czy ścianie budynku bez zgody właściciela lub zarządcy terenu, na przykład w przypadku materiałów umieszczanych w pasie drogowym, jest działaniem bezprawnym – tłumaczy prawnik. – Co więcej, zgodnie z Kodeksem wyborczym jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny. Właściciel jest uprawniony materiały takie usunąć, nie może ich jednak zniszczyć lub wyrzucić, ponieważ nie są jego własnością, chyba że z okoliczności wynika, że zostały porzucone przez właściciela, a w konsekwencji stanowią rzecz niczyją. Co ciekawe, w przypadku skazania za wspomniane wykroczenie sąd obowiązkowo orzeka przepadek takich materiałów  – wyjaśnia Zbigniew Barwina.

 

W internecie, szczególnie w social mediach, często można znaleźć informacje o tym, że poszczególni kandydaci  popełniają wykroczenia umieszczając materiały wyborcze bez zgody właściciela terenu lub nieruchomości.

Powiązane artykuły

Polityka

To oni powalczą o nasze głosy. Kto startuje do Parlamentu Europejskiego ze „szczecińskiego” okręgu nr 13?

Przed nami piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego, a pierwsze dla pokolenia...

Polityka

Barwy kampanii postscriptum. Kurz opada

Wygrało nowe. Wygrała młodość. Wygrały ogólnopolskie szyldy, a lokalne komitety poszły w...

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...