Home Polityka Jak kandydaci szanują czyjąś własność? „To bezczelność, bez względu na partię”
Polityka

Jak kandydaci szanują czyjąś własność? „To bezczelność, bez względu na partię”

116

Gdzie nie spojrzeć, tam banery, potykacze, plakaty i billboardy. Chcąc nie chcąc, wyborami żyć musimy. Gorzej, jeśli kandydaci wieszają się w miejscach, gdzie zgody na to nie ma. „To bezczelność, bez względu na partię” – komentuje mieszkaniec Niebuszewa.

 

Płoty, latarnie, drzwi do klatek schodowych… kandydaci ubiegający się o mandat poselski nie przecierają w środkach, by pokazać się wyborcom. Z kolei niektórzy wyborcy mają już ich dosyć.

 

– Nikt mnie nie pytał, a z tego co wiem, nie pytał też zarządcy nieruchomości, o zgodę na powieszenie plakatów wyborczych – mówi z zażenowaniem mieszkaniec Niebuszewa. – To istna samowolka. To bezczelność, bez wglądu na partię. Jeśli już na etapie kampanii nie szanują cudzej własności, w Sejmie lepsi nie będą – komentuje.

 

Na jednym z małych osiedli w ciągu doby zawisły materiały dwóch kandydatów. Jeden to przedstawiciel prawicy, drugi to osoba z list bezpartyjnych.

 

– Panie, jaki to bezpartyjny, skoro Bezpartyjni to zarejestrowana partia polityczna. Na każdym kroku próbują z nas zrobić głupków – skarży się mieszkaniec, który sygnalizuje problem z nielegalnym wieszaniem materiałów wyborczych. Jak się okazuje, w Szczecinie i regionie nie jest to odosobniony przypadek. – Ściągnąłbym to i wyrzucił w diabły, ale potem to mnie, a nie ich, będą po sądach ciągać – mówi mieszkaniec Szczecina.

 

Adwokat, doktor Zbigniew Barwina uspokaja. Właściciel infrastruktury, na jakiej nielegalnie zamieszczono materiały wyborcze, może je usunąć.

 

– Umieszczanie plakatów, banerów itp. na cudzym ogrodzeniu, czy ścianie budynku bez zgody właściciela lub zarządcy terenu, na przykład w przypadku materiałów umieszczanych w pasie drogowym, jest działaniem bezprawnym – tłumaczy prawnik. – Co więcej, zgodnie z Kodeksem wyborczym jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny. Właściciel jest uprawniony materiały takie usunąć, nie może ich jednak zniszczyć lub wyrzucić, ponieważ nie są jego własnością, chyba że z okoliczności wynika, że zostały porzucone przez właściciela, a w konsekwencji stanowią rzecz niczyją. Co ciekawe, w przypadku skazania za wspomniane wykroczenie sąd obowiązkowo orzeka przepadek takich materiałów  – wyjaśnia Zbigniew Barwina.

 

W internecie, szczególnie w social mediach, często można znaleźć informacje o tym, że poszczególni kandydaci  popełniają wykroczenia umieszczając materiały wyborcze bez zgody właściciela terenu lub nieruchomości.

Powiązane artykuły

RozmowyPolityka

Samorząd ma w nas swoją reprezentację

Rozmowa z Cezarym Urbanem, przewodniczącym Klubu Koalicji Samorządowej w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego....

Polityka

Nowy klub w sejmiku. To samorządowcy bez partyjnej plakietki

Chcemy pokazać, że ludzie działający lokalnie potrafią zjednoczyć się pod jednym nie...

Polityka

Legenda szczecińskiej polityki odchodzi… z polityki

Była aktywnym politykiem i kontrowersyjnym komentatorem sceny politycznej. Małgorzata Jacyna-Witt odchodzi z...

Polityka

Tomasz Grodzki nie będzie już Marszałkiem Senatu!

Tomasz Grodzki nie będzie Marszałkiem Senatu w najbliższej kadencji parlamentarnej. Funkcję tę...