Home Ekologia i zdrowie Straż miejska ruszyła na kontrole. Zagląda nie tylko do pieca
Ekologia i zdrowie

Straż miejska ruszyła na kontrole. Zagląda nie tylko do pieca

430

Od 1 stycznia 2024 roku szczecińscy strażnicy miejscy mogą sprawdzać podczas kontroli palenia w piecach, co jest w nich spalane ale i jakiej są one klasy. Rozpoczęły się już pierwsze kontrole z wykorzystaniem nowych uprawnień, na razie wykonane ich około 30.

 

– Przypominam, iż w dalszym ciągu prowadzimy kontrole palenia w piecach, głównie na podstawie zgłoszeń od mieszkańców – informuje Joanna Wojtach, rzecznik prasowy szczecińskiej Straży Miejskiej. – Wspomaga nas w tym kilka razy w miesiącu dron antysmogowy. Sprawdzamy to, czym palone jest w piecach, chociaż w naszym mieście w dalszym ciągu dozwolony jest opał stały – dodaje.

Od stycznia do września 2023 roku przeprowadzono 1089 kontroli i interwencji, 419 z użyciem drona antysmogowego, ujawniono 44 nieprawidłowości.

– Dodatkowo sprawdzamy, czy zostały złożone deklaracje emisyjności. Od 1 lipca 2021 każdy mieszkaniec lub zarządca budynku miał obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – tłumaczy Joanna Wojtach.

Od 1 stycznia 2024 strażnicy miejscy uzyskali kolejne uprawnienia w oparciu o przepisy Uchwały Antysmogowej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Źródłem informacji na temat klasy urządzenia może być świadectwo z badań, dokumentacja techniczna urządzenia ,instrukcja użytkowania, tabliczka znamionowa czy też katalog producenta.

 

Ważne terminy

Do 1 stycznia 2024 r. wymienić należało piece, kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe tzw. kopciuchy i kotły poniżej klasy 3). Do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy piece i kotły poniżej klasy 5.

Docelowo na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie eksploatowanie ogrzewaczy pomieszczeń (kominki, kozy, piece kaflowe itp.) spełniających minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń.

Jak sprawdzić klasę kotła?

– Na tabliczce znamionowej umieszczonej na kotle oraz w instrukcji obsługi kotła wraz z certyfikatem – informuje Joanna Wojtach.

Brak informacji oraz brak tabliczki znamionowej oznacza, że kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas (jest to tzw. kopciuch – kocioł pozaklasowy). Należy zaznaczyć, że kotły z tzw. „certyfikatami ekologicznymi” nie spełniają wymagań żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012 i w kontekście uchwał antysmogowych podlegają wymianie – jako „pozaklasowe”.

Tabliczka znamionowa kotła CO to informacja umieszczona na piecu, służąca do jego identyfikacji m.in. podczas kontroli dokonywanych przez funkcjonariuszy publicznych. Jest to także podstawowe źródło wiedzy dla właściciela. To właśnie tam można upewnić się, iż wybrany produkt spełnia restrykcyjne normy prawne oraz posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Informacje te przydają się także podczas ewentualnych prac konserwacyjnych oraz serwisowych.

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Grozi nam nowa epidemia? Zmarło dziecko z powodu krztuśca

Tylko do połowy lipca tego roku zachorowały 6844 osoby. W ostatniej dekadzie podobnie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Krew pilnie potrzebna! Stany magazynowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dramatycznie maleją

O tym, że krew jednego człowieka ratuje życie drugiemu, wiemy wszyscy. Nie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach? Największymi przeciwnikami są wyborcy Konfederacji

Z piątkowej informacji CBOS flash wynika, że opinie Polaków na temat sprzedaży...

AktualnościEkologia i zdrowie

Ten park powstanie. Są pierwsze informacje o tym, jak będzie wyglądał i czego nie będzie można tam robić

Powołanie parku nie doprowadzi do końca żeglowności Odry, wbrew narracji przeciwników powołania...