Home Aktualności Skarb na skraju Puszczy Bukowej. Byliście tam?
AktualnościEkologia i zdrowie

Skarb na skraju Puszczy Bukowej. Byliście tam?

277

Rzadkie odmiany jodły, kasztan jadalny, a nawet fuksja magellańska. W Ogrodzie Dendrologicznym im. prof. Jerzego Tumiłowicza znajdziemy setki niezwykłych drzew i krzewów. A to wszystko w urokliwym, choć nieco mniej znanym zakątku Puszczy Bukowej. 

 

Historia ogrodu dendrologicznego w Glinnej sięga początku XIX wieku. Najstarsze drzewa pochodzą właśnie z tego okresu, kiedy na terenie dzisiejszego ogrodu mieściła się prywatna szkółka drzew i krzewów. Na początku XX wieku, już pod opieką nadleśnictwa w Śmierdnicy teren wzbogacił się o wiele gatunków egzotycznych. Badano wówczas ich odporność na mróz w naszym nie zawsze korzystnym, atlantyckim klimacie. Dziś ogród znajduje się pod nadzorem Nadleśnictwa Gryfino. 

 

Obecnie w Glinnej znajdziemy ponad 800 drzew i krzewów, w większości to okazy egzotyczne. Warto zwrócić uwagę na największy w Polsce cyprysik żywotnikowaty, wrażenie powinny także zrobić klony –  cukrowy i chiński, pod którymi o tej porze roku znajdziemy piękne dywany z liści. W czasie spaceru nie można przegapić pięknotki – krzewu pokrytego kuleczkami w barwie intensywnego fioletu. Wczesna jesień to również idealna pora dla miłośników jabłoni i gruszy. To okres dojrzewania owoców i przebarwiania się liści.  Aspirujący dendrolodzy nie powinni być zawiedzeni.  Przy wielu okazach można znaleźć kody QR z odnośnikami do strony Nadleśnictwa Gryfino z dokładnym opisem i pochodzeniem danego gatunku. 

 

Ogród będzie otwarty dla mieszkańców Pomorza Zachodniego do końca października. W dni powszednie można odwiedzać go w godzinach 9.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00-19.00. Wstęp jest darmowy.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

AktualnościHistoria

„Ten pomysł nie zainteresował Pana Marszałka, dlatego czekamy na inne”. Będzie debata w sprawie Willi Quistorpa?

Dawna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Wojska Polskiego w Szczecinie nie...