Home Aktualności Skarb na skraju Puszczy Bukowej. Byliście tam?
AktualnościEkologia i zdrowie

Skarb na skraju Puszczy Bukowej. Byliście tam?

152

Rzadkie odmiany jodły, kasztan jadalny, a nawet fuksja magellańska. W Ogrodzie Dendrologicznym im. prof. Jerzego Tumiłowicza znajdziemy setki niezwykłych drzew i krzewów. A to wszystko w urokliwym, choć nieco mniej znanym zakątku Puszczy Bukowej. 

 

Historia ogrodu dendrologicznego w Glinnej sięga początku XIX wieku. Najstarsze drzewa pochodzą właśnie z tego okresu, kiedy na terenie dzisiejszego ogrodu mieściła się prywatna szkółka drzew i krzewów. Na początku XX wieku, już pod opieką nadleśnictwa w Śmierdnicy teren wzbogacił się o wiele gatunków egzotycznych. Badano wówczas ich odporność na mróz w naszym nie zawsze korzystnym, atlantyckim klimacie. Dziś ogród znajduje się pod nadzorem Nadleśnictwa Gryfino. 

 

Obecnie w Glinnej znajdziemy ponad 800 drzew i krzewów, w większości to okazy egzotyczne. Warto zwrócić uwagę na największy w Polsce cyprysik żywotnikowaty, wrażenie powinny także zrobić klony –  cukrowy i chiński, pod którymi o tej porze roku znajdziemy piękne dywany z liści. W czasie spaceru nie można przegapić pięknotki – krzewu pokrytego kuleczkami w barwie intensywnego fioletu. Wczesna jesień to również idealna pora dla miłośników jabłoni i gruszy. To okres dojrzewania owoców i przebarwiania się liści.  Aspirujący dendrolodzy nie powinni być zawiedzeni.  Przy wielu okazach można znaleźć kody QR z odnośnikami do strony Nadleśnictwa Gryfino z dokładnym opisem i pochodzeniem danego gatunku. 

 

Ogród będzie otwarty dla mieszkańców Pomorza Zachodniego do końca października. W dni powszednie można odwiedzać go w godzinach 9.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00-19.00. Wstęp jest darmowy.

Powiązane artykuły

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Aktualności

Pożar w akademiku przy Szwoleżerów

Nowy rok akademicki jeszcze na dobre nie ruszył, a w jednym z...

Ekologia i zdrowie

Wilk Kamyk z Międzyzdrojów złapany. O zwierzęciu mówiła cała Polska

Wilk Kamyk grasował w Międzyzdrojach od końca lipca. Wczoraj wieczorem został złapany...

Aktualności

Gdzie i jak zgłosić swój problem? Jest nowa wersja Alert Szczecin

Dziura w chodniku utrudnia dojazd do pracy albo martwią cię przepełnione śmietniki?...