Home On i Ona  Rodzina do zadań specjalnych. Jakie wyzwania czekają na rodziców zastępczych?
On i Ona 

Rodzina do zadań specjalnych. Jakie wyzwania czekają na rodziców zastępczych?

297

Czym jest piecza zastępcza i jakie wyzwania niesie za sobą rodzicielstwo zastępcze? Na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas cyklu spotkań pod nazwą „Rodzina do zadań specjalnych” organizowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie.

 

„Rodzina do zadań specjalnych” to cykl 5 spotkań tematycznych, na których kandydaci na opiekunów i osoby zainteresowane poznają różne aspekty rodzicielstwa zastępczego. Dowiedzą się m.in. jakie są warunki i procedury zostania rodzicem zastępczym, jakie są potrzeby i oczekiwania dzieci w pieczy zastępczej oraz jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Uczestnicy będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami i opiniami oraz zadać pytania specjalistom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. 

 

Pierwsze spotkanie, które będzie stanowiło wprowadzenie do tematu pieczy zastępczej, odbędzie się w środę (20.09) o godz. 16:30 w siedzibie Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy al. Wojska Polskiego 51. Następne będą odbywały się regularnie aż do maja 2024 r.

 

– Spotkania cieszyły się w zeszłym roku dużą popularnością, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić je także w tym roku – informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – Robimy je przede wszystkim po to, by pozyskać nowych kandydatów na rodziców zastępczych. Cały czas mamy w Szczecinie duże potrzeby w tym zakresie. Natomiast jest to problem ogólnopolski. Przepisy odchodzą od tzw. instytucjonalizacji – nie funkcjonują już domy dziecka takie jak kiedyś. Dziś wszystko zmierza w stronę pieczy rodzinnej, jednak system nie nadąża za tymi zmianami. 

 

Decyzja o rodzicielstwie zastępczym nigdy nie jest łatwa. Nie da jej się podjąć z dnia na dzień. Spotkania mają pokazać, że rodzic zastępczy nigdy nie zostaje sam ze swoimi problemami. 

 

– Głównym powodem, ale też atutem zawiązania zawodowej rodziny zastępczej jest możliwość pomocy drugiemu człowiekowi. Dziecku, które potrzebuje wsparcia i stabilizacji  – mówi Maciej Homis. – Takie rodziny nie pozostają jednak same z codziennymi problemami. Korzystają z pomocy w postaci wielu benefitów finansowych i asysty instytucji. Otrzymują wynagrodzenie oraz świadczenia ustawowe przewidziane na każde z dzieci w pieczy zastępczej. Często też dostają wsparcie od Miasta w formie większego mieszkania lub domu, które wynajmujemy, by zapewnić odpowiedni komfort życia. Istnieją także dofinansowania zarówno na pokrycie kosztów codziennego utrzymania, jak i letniego wypoczynku oraz kursów szkoleniowych dla dzieci i rodziców. Zapewniamy wreszcie pomoc psychologiczną, terapeutyczną i oferujemy wsparcie z każdym problemem. 

 

Organizatorzy podkreślają, że choć piecza zastępcza jest często trudną i wymagającą pracą, to daje dużo satysfakcji. Szczególnie, że chodzi tu o wsparcie dla dzieci i młodzieży, którzy potrzebują miłości i opieki w największym stopniu.  

 

Każde spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny. Udział jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby zapisać się wystarczy wysłać mail na adres rodzina.cir@scs-szczecin.pl lub zadzwonić pod nr 570 780 040.

Powiązane artykuły

LifestyleOn i Ona 

Jakie smaki ma do zaoferowania szczecińska gastronomia?  

Nadchodzący weekend to dobra okazja do urządzenia sobie kulinarnej podróży po Szczecinie....

zakochani w tańcu
On i Ona KulturaLifestyle

Zakochaj się w tańcu! Teatr Letni gwarantuje niezapomnianą rozrywkę na Walentynki 

Daj się porwać w niezapomnianą podróż muzyczną! Teatr letni w Szczecinie przygotował...

On i Ona 

Zbliżają się walentynki – gdzie można zabrać drugą połówkę?

Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych. Walentynki to nie tylko czas wzajemnego...

SportOn i Ona Rozmowy

Stephanie Meier: Kocham w Szczecinie niemal wszystko

Gdy tylko może, zasiada na trybunach  dziećmi i kibicuje. Wspiera Wilki Morskie...