Home Historia Republikanin z Pomorza Zachodniego. Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata
HistoriaAktualnościKultura

Republikanin z Pomorza Zachodniego. Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata

92
Fot: screen YouTube (SOUNDEDITFESTIVAL)

Przez lata był filarem legendarnej Republiki, dzisiaj jest najważniejszym kustoszem dorobku zespołu spod znaku czarno-białej flagi. Pochodzący z Drawska Pomorskiego Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata.

 

Krzywański urodził się 19 sierpnia 1961 roku w Drawsku Pomorskim. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką – w wieku 7 lat rozpoczął edukację muzyczną w miejscowym Ognisku Muzycznym w Drawsku Pomorskim, a jego pierwszym instrumentem był akordeon. Edukację ukończył w wieku 11 lat, kończąc ognisko z bardzo dobrym wynikiem. W 10-tym roku życia zaczął grać na gitarze. W szkole średniej od 1976 roku udzielał się w rockowym zespole założonym przez siebie i kolegów w lokalnym Domu Kultury.

 W 1980 roku zaczął studiować biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale głównym celem przyjazdu do tego miasta była oczywiście muzyka. W tym czasie Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski i Paweł Kuczyński szukali swojej drogi po rozwiązaniu przez Wiesława Rucińskiego (Jann Castor) zasłuchanej w Jethro Tull grupy Res Publica, a ich celem było znalezienie odpowiedniego gitarzysty. 

– Wsadził mi głowę do kasy taki brodaty chłopak, który przedstawił mi się jako Zbyszek Krzywański, dla przyjaciół „Krzywy”. Ponieważ zarekomendował się jako gitarzysta, widziałem w jego oczach zapał i chęć do działania – tak wspominał po latach okoliczności przystąpienia dzisiejszego jubilata do przyszłej Republiki Paweł Kuczyński, pierwszy basista toruńskiej grupy, w filmie „Republika. Narodziny legendy”. 

Od momentu swojego pierwszego koncertu w kwietniu 1981 roku Republika stała się jednym z największych i najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, która wówczas była w stadium największego rozkwitu. Od początku wyróżniała się przenikliwymi tekstami Ciechowskiego, stanowiącymi trafną metaforę do ówczesnej rzeczywistości, awangardowymi rozwiązaniami muzycznymi, a także spójnym, przemyślanym wizerunkiem – czarno-białe ukośne pasy, ubrania o podobnych barwach, surowa, ascetyczna scenografia i sztywne zachowanie na scenie – to wszystko zostało wymyślone przez menadżera zespołu, Andrzeja Ludewa. 

Prawdziwa eksplozja popularności nastąpiła wraz z debiutem „Kombinatu” na kultowej Liście Przebojów Programu Trzeciego – po pięciu tygodniach od debiutu zameldował się na 1. miejscu. Później tej sztuki udało się dokonać takim piosenkom jak „Sexy Doll”, „Telefony”, „Biała flaga”, „Śmierć w bikini”, „Nieustanne tango”, „Obcy astronom”, „Poranna wiadomość”, „Moja krew” i „Mamona”. 

Do śmierci Ciechowskiego w grudniu 2001 roku, co automatycznie spowodowało rozwiązanie zespołu, Republika wydała 8 płyt, a Krzywański miał ogromny wkład w sukces zespołu – współkomponował „My lunatycy” („Nowe sytuacje”), „Obcego astronoma” („Nieustanne tango”), „Lawę” („1991”), sporą część albumu „Republika marzeń”, a w całości „Siódmą pieczęć” i „Masakrę”. 

Pomiędzy 1986 a 1990 rokiem grał w zespole Opera, który to został założony po pierwszym rozwiązaniu Republiki. Było ono spowodowane sporami o wysokość tantiem za trzecią płytę toruńskiej grupy, które premiowały Ciechowskiego, a nie satysfakcjonowały pozostałych muzyków. W Operze grał również Jacek Rodziewicz, a śpiewali kolejno Mariusz Lubomski i Robert Gawliński. 

Po ostatecznym rozwiązaniu Republiki założył spółkę autorską z Jackiem Bończykiem, razem tworząc zespół Depresjoniści i duet „Czarno-białe ślady”, a także pisząc muzykę do czterech spektakli teatralnych – „Terapii Jonasza”, „Obywatela”, „Kota w butach” i „Zorro” oraz śpiewogry na podstawie piosenek Marka Materny „Bajki dla niegrzecznych dzieci”. 

Ponadto samodzielnie skomponował muzykę do spektakli Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Teatru Animacji w Poznaniu.  Zajmuje się również produkcją muzyki dla telewizji i radia. 

Razem z pozostałymi muzykami Republiki – Sławomirem Ciesielskim i Leszkiem Biolikiem (w 1990 roku zastąpił on Pawła Kuczyńskiego) – uczestniczył również w projektach bezpośrednio powiązanych z twórczością Republiki: w latach 2014-15 współtworzył projekt „Nowe sytuacje” (razem z Tymonem Tymańskim, Jackiem Bończykiem, Piotrem Roguckim, Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem, Natalią Pikułą i Bartłomiejem Gasiulem), a w latach 2022-23 „Obywateli Republiki” (razem z Bończykiem, Roguckim, Renatą Przemyk, Julią Pietruchą, czy Błażejem Królem). 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com