Home Biznes i inwestycje Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać
Biznes i inwestycje

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać

128

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany w ciągu trzech lat – taką zapowiedź dał dzisiaj marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w towarzystwie ministrów rządu Donalda Tuska na specjalnej konferencji prasowej.

– Dostrzegamy gigantyczny potencjał rozwoju tego lotniska jako lotniska dla czarterów. Nasze wybrzeże jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w chwili obecnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił Geblewicz. – Dotychczas turyści przyjeżdżają głównie w autobusach. W związku z tym tego typu modernizacja daje wielką nadzieję na to, że duża część turystów będzie przylatywała tutaj lotami czarterowymi.

Prawie 2 miliony pasażerów rocznie!

Przebudowa liczącego niemal 70 lat obiektu pozwoli nie tylko poprawić komfort podróżnych, ale również zwiększyć jego przepustowość. Znajduje to odzwierciedlenie w słowach pełnomocnika rządu ds. CPK, Macieja Laska:

– Wszystkie prognozy pokazują, że z tego lotniska do 2037 r. będzie odlatywało 1 mln 700 tys. pasażerów rocznie, a terminal ma przepustowość ok. pół mln pasażerów i wymaga niezbędnych zmian, niezbędnej rozbudowy – podkreślił Lasek.

Będzie przestronniej i nowocześniej

Prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz dodał, że projekt przebudowy lotniska zakłada wybudowanie nowego obiektu w części przylotowej i odlotowej. Istną nowością będą „rękawy”, czyli specjalne pomosty łączące stojący na płycie samolot z terminalem pasażerskim.

– Dzisiejszy obiekt ma możliwość obsługi jednoczesnej dwóch samolotów ATR 7, one w założeniu miały po 76 pasażerów, to jest największa bolączka tego obiektu. Mamy zamiar obsłużyć jednocześnie trzy samoloty kodu C, czyli trzy razy po minimum 189 pasażerów. We wszystkich destynacjach północnych używane są samoloty 240-miejscowe. Jak widzimy, wypełnienie i wielkość samolotów regularnie operujących z lotnisk wzrasta, a wszystkie działania zmierzające ku przebudowie powinny nam pozwolić na przyciągnięcie nowych przewoźników, rozmowy na ten temat już trwają – mówi Dziadosz.

I tutaj warto podkreślić, że w ciągu całego okresu trwania przebudowy lotnisko będzie funkcjonowało bez większych zakłóceń. Pasażerów obsłuży tymczasowa hala przylotów.

Trzy lata na przebudowę

Przetarg na wykonawcę prac ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku, a niedługo później wydana zostanie decyzja środowiskowa. Koncepcję nowego terminala przedstawiło studio Dedeco ze Szczecina, która wcześniej zrealizowała projekt przebudowy stadionu Pogoni Szczecin. Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 170 mln zł i zostanie zrealizowane w ciągu trzech lat.

Na mocy zawartego w lipcu 2019 roku porozumienia wspólników w sprawie zapewnienia dalszego rozwoju portu lotniczego, województwo i Gmina Miasto Szczecin udzielają spółce systematycznego wsparcia finansowego kwotą ponad 74 milionów zł do 2028 roku.

Lotnisko w Goleniowie zbudowano w latach 1953-1956, jako lotnisko wojskowe z drogą startową o długości 1800 m, szeroką na 45 m i niezbędnymi podstawowymi zabudowaniami ( wieżą kontroli lotów, hangarem, niewielką bazą sprzętową itp.) W 1967 r. wydzielono w nim część cywilną tworząc Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. W 1998 r. całość lotniska została przejęta przez władze cywilne.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...