Home Ekologia i zdrowie Ponad 100 operacji kręgosłupów z udziałem robota. To najwięcej w Polsce
Ekologia i zdrowie

Ponad 100 operacji kręgosłupów z udziałem robota. To najwięcej w Polsce

250

Nowoczesny system robotycznej nawigacji służy neurochirurgom ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie od lutego 2022 roku. W tamtym czasie placówka przy ul. Arkońskiej była trzecim szpitalem w Polsce, w którym pacjenci zyskali możliwość skorzystania z tak nowoczesnej technologii przy operacjach kręgosłupowych. Do dzisiaj robot wspomógł specjalistów w ponad 100 zabiegach. Żaden zespół w Polsce nie wykonał ich więcej.

 

Ponadto, neurochirurdzy z SPWSZ, jako pierwsi w kraju, wykorzystali robota przy operacji szyjnego odcinka kręgosłupa u pacjenta, który doznał złamania w wyniku urazu. W tym przypadku  doświadczenie zespołu operacyjnego wspierane precyzją ramienia robotycznego pozwoliły na bezpieczne ustabilizowanie złamanego kręgosłupa.

 

– Cały zespół operacyjny, czyli operator, instrumentariuszki, technicy radiologii, zespół anestezjologiczny musiał nauczyć się całkiem nowego narzędzia i zupełnie nowego podejścia do wykonywania operacji kręgosłupa – tłumaczy lek. Piotr Sałapa, neurochirurg i główny operator systemu nawigacji robotycznej w Szpitalu Wojewódzkim. – My podobne operacje oczywiście robiliśmy już wcześniej, ale w trochę inny sposób. Niedawno zyskaliśmy nowe narzędzie, które w specyficznych zastosowaniach zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i zespołu operacyjnego.

 

Największą zaletą systemu jest jego precyzja. Robotyczne ramię sterowane przez lekarza, w parze ze szczegółowym mapowaniem organizmu pacjenta w technologii 3D, pozwala na precyzyjne umieszczenie implantu w wybranym miejscu.

 

– Osadzenie każdego jednego implantu w kręgosłupie wymaga od neurochirurga idealnej niemal precyzji. Jeśli któryś z tych implantów miałby znaleźć się w nieidealnej pozycji, to następstwa dla pacjenta bardzo często są opłakane – dodaje dr Sałapa. – Robotowi nie drżą ręce, więc ma nad lekarzem pewną przewagę. Potrzebne jest jednak doświadczenie, które nasz zespół nabywa od ponad 1,5 roku, by tym ramieniem odpowiednio operować.

 

Korzyści płynących z wykorzystania systemu jest więcej. Pacjent operowany z wykorzystaniem robota zazwyczaj krócej dochodzi do siebie i szybciej opuszcza szpital. Prócz tego w znacznie mniejszym stopniu narażony jest, podobnie jak cały zespół operacyjny, na niekorzystne promieniowanie rentgenowskie.

 

W Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie pracuje pięciu lekarzy neurochirurgów, którzy obsługują system robotycznej nawigacji. Obecnie w Polsce tego typu sprzęt wykorzystywany jest, w różnym zakresie, w pięciu publicznych szpitalach.

 

Zakupiony w ubiegłym roku system kosztował ponad 5,1 mln zł. 2,4 mln zł pochodziły z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Mikołaj Dorożała: Park Narodowy jest dobrem, szansą, czymś przy czym wszyscy powinniśmy stanąć razem

Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, podczas briefingu prasowego w Zachodniopomorskim Urzędzie...

wycinka drzew
AktualnościEkologia i zdrowie

Po wielkiej wycince będzie wielkie sadzenie

Widok Lasu Arkońskiego przygnębiał i nadal przygnębia wielu mieszkańców Szczecina.  Z powodu...

ocalony kasztanowiec
AktualnościEkologia i zdrowie

Przesadzili drzewo. „Jeśli przeżyje, to będzie drzewem problematycznym”

Czy można uniknąć ich wycinki drzewa podczas prowadzonej inwestycji? Odpowiedź brzmi: tak,...

ścianka biologiczna na wapiennej
Biznes i inwestycjeAktualnościEkologia i zdrowie

Przy okazji przebudowy dróg, zrobili ściankę biologiczną

Czym jest ścianka biologiczna czynna? To pojęcie nie jest znane wielu osobom....