Home Edukacja Ponad 18 milionów złotych dotacji dla szkół policealnych. Płacimy nawet za „duchy”
EdukacjaAktualności

Ponad 18 milionów złotych dotacji dla szkół policealnych. Płacimy nawet za „duchy”

82

Tylko w tym roku Gmina Miasto Szczecin wypłaciła szkołom policealnym ponad 18 milionów złotych. Nie zawsze, jak mówi nasz rozmówca, idzie to z jakością kształcenia i często płacimy za „duchy”. Zdarza się, że w imię dotacji idącej za uczniem, przepuszcza się z jednego semestru na drugi takie osoby, których wykładowcy nigdy nie widzieli na oczy.

 

Zapisują się do szkół policealnych z różnych powodów: jedni chcą zdobyć nowe umiejętności, inni dokształcić. Jeszcze inni muszą wykazać, że mają status ucznia, by utrzymać świadczenia takie jak renty, itp. Koszty, jakie ponosimy w związku z dotacjami  na rzecz szkół policealnych są ogromne. Co ciekawe, z roku na rok ilość uczniów w takich placówkach w Szczecinie rośnie.

rok szkolny 2019/2020 – 3093 uczniów/słuchaczy

rok szkolny 2020/2021 – 3609 uczniów/słuchaczy

rok szkoły 2021/2022 – 4631 uczniów/słuchaczy

rok szkolny 2022/2023 – 5087 uczniów/słuchaczy

rok szkolny 2023/2024 – 5359 uczniów/słuchaczy

Wraz ze wzrostem ilości uczniów, rosną też koszty ponoszone w związku prowadzeniem takiej formy edukacji na terenie Szczecina.

– Kwota dotacji oświatowej wypłacona niepublicznym szkołom policealnym, z uwzględnieniem dotacji podstawowej na ucznia, dotacji za dyplom zawodowy tzw. „za efekt” oraz dotacji za kwalifikacyjne kursy zawodowe do sierpnia tego roku wyniosła 18 399 371,82 zł – informuje Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu.

W minionych latach kwoty dotacji kształtowały się następująco:

2019 r. – 11 553 343,30 zł

2020 r. – 11 863 981,86 zł

2021 r. – 15 265 613,60 zł

2022 r. – 16 530 039,86 zł

2023 r. – 18 550 004,74 zł

To ogromne kwoty, które nie zawsze idą w parze z jakością i efektywnością kształcenia. O ile można dyskutować o poziomie nauczania, o tyle dotowanie uczniów, którzy są do szkoły zapisani, ale nie pojawiają się na zajęciach, a mimo to… zdają na kolejny semestr, jest dalekie od ideału. Jest również dalekie od zasadności dofinansowania.

– Uczyłem kilka lat w jednej ze szkół, były ogromne naciski na to, by uczniów przepuszczać z jednego semestru na drugi nawet wówczas, gdy nigdy nie przychodzili na zajęcia. Znam jeden przypadek, kiedy wręcz dyrekcja placówki wystawiała oceny uprawniające do promocji na kolejny semestr bez porozumienia z nauczycielem. Chodzi tylko o pieniądze, a nie samo nauczanie – mówi zaprzyjaźniony z naszą redakcją wykładowca.

Czy te szkoły są w jakikolwiek sposób rozliczane lub kontrolowane pod względem efektywności prowadzonego kształcenia?

– Co do efektywności prowadzenia kształcenia w niepublicznych szkołach policealnych, to Gmina Miasto Szczecin jest jedynie organem dokonującym wpisu do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oraz organem przekazującym dotację na uczniów w tych szkołach – przyznaje Marta Kufel.

Dotacje, jakie otrzymują szkoły policealne są uzależnione od liczby uczniów, a nie od rzeczywistej jakości kształcenia czy osiągnięć dydaktycznych. Oznacza to, że środki publiczne są przyznawane nie na podstawie realnych efektów edukacyjnych, lecz na podstawie liczby zarejestrowanych uczniów – niezależnie od ich frekwencji i zaangażowania. Rodzi to pytanie o sensowność takich wydatków i zasadność dofinansowania dla instytucji, które nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu nauczania.

W 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się finansowaniu takich placówek. W raporcie pokontrolnym czytamy, że sposób uregulowania w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych systemu kształcenia osób dorosłych sprzyja nadużyciom i nieefektywnemu wykorzystaniu środków publicznych i wymaga kompleksowej zmiany.

Nadzór pedagogiczny nad szczecińskimi szkołami policealnymi sprawuje Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com