Home Kultura „Pod wulkanem” na Staromłyńskiej. Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej 
Kultura

„Pod wulkanem” na Staromłyńskiej. Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej 

1k

Radek Dąbrowski pochodzi z Koszalina, a w swojej bogatej twórczości łączy fotografię, malarstwo i poezję. Teraz będzie można podziwiać jego prace na wystawie zatytułowanej „Under the Volcano / Pod wulkanem” w gmachu Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 20 czerwca o 18:00. 

Pewnie spytają się Państwo, o co chodzi z tymi wulkanami. Stanowią one potężne źródło inspiracji dla artysty, którego fascynuje ich twórcza i niszczycielska moc. W zeszłym roku, odwiedzając Islandię, napotkał na liczne aktywne wulkany ukryte pod skorupą lodowców, a przyroda jest tam ciągle narażona na zdradziecką i porażającą siłę lawy. 

To nietypowe połączenie stało się zalążkiem powstałej we współpracy z Katalin Herzog, holenderską historyczką sztuki, książki „Under the Volcano”, o której mówi:

– Na przemian fotografie kolorowe i czarno-białe, o silnej strukturze, ukazują moją „podróż odkrywczą” do wciąż „dziewiczej natury”; towarzyszą im również teksty literackie. Podczas współpracy z Katalin Herzog zdecydowaliśmy się opisać skojarzenia ze zdjęciami i z tematem książki. Napisała ona o „odkryciu Ziemi” i Ziemi jako żywym organizmie, pochodzeniu wulkanizmu, osobliwościach geologicznych Islandii, ale także o poglądach na naturę XVII-wiecznego filozofa Barucha de Spinozy i fikcyjnej opowieści XIX-wiecznego pisarza Juliusza Verne’a o podróży do wnętrza ziemi. W każdym tekście przeplata opowieści mitologiczne z poglądami naukowymi, a także łączy ze sobą wszystkie teksty, powracając do wcześniej poruszonych wątków. W moich tekstach poetyckich opisuję moje doświadczenia z wulkanami, a także ukazuje pragnienie zgłębienia początków wszechświata. Ponadto „rozmawiamy” w książce ze sobą o mojej pracy i przemyśleniach. Na przykład dotyczących zmian klimatycznych, ekstremalnych warunków pogodowych, których obecnie doświadczamy. Z tego powodu również postawiłem sobie za zadanie ukazanie 'dziewiczej natury’ w serii zdjęć, zanim zniknie na dobre. Jeśli dzięki mojej pracy ktoś uświadomi sobie niebezpieczeństwa, jakie zagrażają naszej planecie, zacznie o tym myśleć i rozmawiać o tym z innymi, to widzę w tym dodatkowy, pozytywny efekt mojej pracy.

Fotografie, przedstawiające często samotną postać stojącą nad przepaścią, widzianą od tyłu, bądź spoglądającą w bezkresny krajobraz, przywołują skojarzenia z romantycznym malarstwem Caspara Davida Friedricha. Ich zbiór znalazł się w książce „The Vistas” (2018), powstałej we współpracy z Herzog, która przyjrzała się fotografiom Dąbrowskiego w kontekście różnych teorii idei wzniosłości w sztuce i filozofii.

Wystawa prac Radka Dąbrowskiego potrwa do 29 września tego roku, a jej kuratorem jest Marlena Chybowska-Butler. 

Powiązane artykuły

ilustracja: fragment obrazu „pierzaki” twórczyni ludowej walentyny antkiewicz
AktualnościKultura

Zupy w Muzeum Narodowym

Kulinarne Podróże po Pomorzu Zachodnim to nowy cykl spotkań przygotowany przez Działy Etnografii...

oki zaprasza na we are era 47 tour
AktualnościKultura

OKI zaprasza na WE ARE ERA 47 TOUR. Premierowy koncert w Szczecinie już 12 grudnia

Nadchodzi "ERA47"! OKI powrócił z nowym albumem 7 czerwca, a w 4....

„heweliusz” wśród nowości netflixa na 2025 rok
AktualnościKultura

„Heweliusz” wśród nowości Netflixa na 2025 rok

Najpopularniejsza na świecie platforma streamingowa ogłosiła właśnie nieanglojęzyczne nowości na 2025 rok....

męskie granie wraca do szczecina!
AktualnościKulturaLifestyle

Męskie Granie wraca do Szczecina! Znamy datę koncertów!

Najpopularniejsza trasa koncertowa na przyszły rok wróci do Szczecina! Grupa Żywiec ogłosiła...