Radek Dąbrowski pochodzi z Koszalina, a w swojej bogatej twórczości łączy fotografię, malarstwo i poezję. Teraz będzie można podziwiać jego prace na wystawie zatytułowanej „Under the Volcano / Pod wulkanem” w gmachu Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 20 czerwca o 18:00.
Pewnie spytają się Państwo, o co chodzi z tymi wulkanami. Stanowią one potężne źródło inspiracji dla artysty, którego fascynuje ich twórcza i niszczycielska moc. W zeszłym roku, odwiedzając Islandię, napotkał na liczne aktywne wulkany ukryte pod skorupą lodowców, a przyroda jest tam ciągle narażona na zdradziecką i porażającą siłę lawy.
To nietypowe połączenie stało się zalążkiem powstałej we współpracy z Katalin Herzog, holenderską historyczką sztuki, książki „Under the Volcano”, o której mówi:
– Na przemian fotografie kolorowe i czarno-białe, o silnej strukturze, ukazują moją „podróż odkrywczą” do wciąż „dziewiczej natury”; towarzyszą im również teksty literackie. Podczas współpracy z Katalin Herzog zdecydowaliśmy się opisać skojarzenia ze zdjęciami i z tematem książki. Napisała ona o „odkryciu Ziemi” i Ziemi jako żywym organizmie, pochodzeniu wulkanizmu, osobliwościach geologicznych Islandii, ale także o poglądach na naturę XVII-wiecznego filozofa Barucha de Spinozy i fikcyjnej opowieści XIX-wiecznego pisarza Juliusza Verne’a o podróży do wnętrza ziemi. W każdym tekście przeplata opowieści mitologiczne z poglądami naukowymi, a także łączy ze sobą wszystkie teksty, powracając do wcześniej poruszonych wątków. W moich tekstach poetyckich opisuję moje doświadczenia z wulkanami, a także ukazuje pragnienie zgłębienia początków wszechświata. Ponadto „rozmawiamy” w książce ze sobą o mojej pracy i przemyśleniach. Na przykład dotyczących zmian klimatycznych, ekstremalnych warunków pogodowych, których obecnie doświadczamy. Z tego powodu również postawiłem sobie za zadanie ukazanie 'dziewiczej natury’ w serii zdjęć, zanim zniknie na dobre. Jeśli dzięki mojej pracy ktoś uświadomi sobie niebezpieczeństwa, jakie zagrażają naszej planecie, zacznie o tym myśleć i rozmawiać o tym z innymi, to widzę w tym dodatkowy, pozytywny efekt mojej pracy.
Fotografie, przedstawiające często samotną postać stojącą nad przepaścią, widzianą od tyłu, bądź spoglądającą w bezkresny krajobraz, przywołują skojarzenia z romantycznym malarstwem Caspara Davida Friedricha. Ich zbiór znalazł się w książce „The Vistas” (2018), powstałej we współpracy z Herzog, która przyjrzała się fotografiom Dąbrowskiego w kontekście różnych teorii idei wzniosłości w sztuce i filozofii.
Wystawa prac Radka Dąbrowskiego potrwa do 29 września tego roku, a jej kuratorem jest Marlena Chybowska-Butler.