Home Biznes i inwestycje Kończy się Eldorado agencji pracy. Klienci będą masowo od nich odchodzić?
Biznes i inwestycje

Kończy się Eldorado agencji pracy. Klienci będą masowo od nich odchodzić?

82

Firmy w regionie rozważają rezygnację z usług agenci pracy tymczasowej. To efekt coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej. Przedsiębiorstwa chcą uniknąć zwolnień grupowych, ale jak mówią „trudne decyzje kadrowe będą konieczne”.  

 

Jako Polska notujemy największy spadek zatrudnienia w Europie. Jak informuje Business Insider, co 12. osoba zatrudniona w Unii pracuje w Polsce. Ale zatrudnienie w pierwszym kwartale u nas spadło. Do tego w najszybszym tempie w Europie. Liczba pracujących zmniejszyła się o 112 tys. w ciągu trzech miesięcy i o 134 tys. w skali roku.

Te dane pokazują wyraźnie: rynek pracy w Polsce czeka poważny problem. Na Pomorzu Zachodnim zwolnienia grupowe także stają się faktem, zwalniają zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa. Na razie niewiele się o tym mówi, ale efekt problemów odczują niebawem agencje pracy tymczasowej, które zapewniają pracowników – głównie firmom produkcyjnym?

– Nie chcemy zwalniać pracowników, których sami zatrudniamy – mówi nam anonimowo przedstawiciel jednej z firm produkcyjnych, działających w strefie przemysłowej na terenie województwa. – Natomiast analizujemy ewentualne kroki związane z zakończeniem współpracy z agencją pracy. To pozwoli nam wprowadzić niezbędne oszczędności – tłumaczy.

Zwykle agencje bazują na pracownikach ze Wschodu, przede wszystkim obywatelach Ukrainy. Po wybuchu wojny powstało w Polsce, jak również na Pomorzu Zachodnim, wiele firm zajmujących się pośrednictwem pracy dla Ukraińców. Agencje pracy mają również w swoich zasobach pracowników z Azji: Pakistańczyków, Koreańczyków, czy Wietnamczyków. To oni jako pierwsi mogą się stać ofiarami kryzysu na rynku pracy.

– To Eldorado się skończy, wiele mniejszych agencji może nie przetrwać – wyraża swoją opinię nasz rozmówca. – Do tej pory, kiedy brakowało pracowników, wiele firm przepłacało i godziło się na warunki tych agencji. Teraz trend się odwraca. Rozmawiamy z kilkoma innymi przedsiębiorcami o tym problemie, wszyscy mamy te same spostrzeżenia. Nie jesteśmy jedyni, którzy zmienią podejście do pozyskiwania i utrzymania kadr.

 

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...