Home Aktualności Jest projekt uchwały w sprawie cen wspólnego biletu na komunikację miejską i SKM. Radni zajmą się nią we wtorek
Aktualności

Jest projekt uchwały w sprawie cen wspólnego biletu na komunikację miejską i SKM. Radni zajmą się nią we wtorek

85

Temat wspólnego biletu na szczecińską komunikację miejską, SKM i transport w ościennych gminach ciągnie się już od dawna. Teraz miasto chce wyłożyć karty na stół i w projekcie specjalnej uchwały, która będzie rozpatrywana przez szczecińskich radnych na najbliższej sesji Rady Miasta we wtorek, przedstawiło jego proponowane ceny.

Projekt uchwały, przedłożony przez zastępcę prezydenta Szczecina, Annę Szotkowską, przewiduje podział na cztery strefy biletowe.

Strefa A

Obejmuje ona obszar Gminy Miasto Szczecin oraz gmin Dobra, Kołbaskowo, Police i Goleniów (tylko na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna). Pasażer korzysta z pociągów Polregio i komunikacji miejskiej organizowanej przez ZDiTM.

Za bilet normalny będzie trzeba zapłacić 152 złote, za studencki (ulga 51%)74,48 złotych, a za uczniowski (ulga 49%)77,52 złote. Nie będzie to jednak rozwiązanie atrakcyjne dla mieszkańców Polic, ponieważ za sieciówkę na linię 107 płacą 60 złotych, a za taki sam bilet na wszystkie linie kursujące w Szczecinie i Policach wydają 80 złotych.

Strefa B

Obejmuje ona obszar w granicach administracyjnych gmin, które są partnerami projektu SKM, a mianowicie: Gminy Miasto Stargard oraz gmin Goleniów, Gryfino, Kobylanka i Stargard. Pasażer korzysta z pociągów Polregio i komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Miasto Stargard. 

Tutaj sytuacja przedstawia się nieznacznie korzystniej, choć szału nie ma. Za bilet normalny zapłacimy 148 złotych, za studencki (ulga 51%)  – 72,52 złote, a za uczniowski (ulga 49%)75,48 złotych. Przy czym warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie dedykowane tym, którzy nie będą chcieli korzystać z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZDiTM, a w przeciwieństwie do tej w Gryfinie i Goleniowie nie jest bezpłatna.

Strefa AB 

Obejmuje ona obszar w granicach administracyjnych Gminy Miasto Szczecin oraz gmin Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police i Stargard. Pasażer korzysta z pociągów Polregio w strefach A i B oraz komunikacji miejskiej w strefie A. Oznacza to, że nie przewiduje ona korzystania z komunikacji miejskiej w Stargardzie.

W tym wypadku trzeba będzie przygotować się na prawdziwy drenaż portfeli, choć w porównaniu ze strefą AB+ to będą, kolokwialnie mówiąc, pieszczoty. Bilet normalny w tej strefie będzie kosztować 250 złotych, studencki (ulga 51%)  – 122,50 złotych, a uczniowski (ulga 49%)127,50 złotych.

Strefa AB+

Obejmuje ona obszar w granicach administracyjnych Gmin Miasto Szczecin i Miasto Stargard oraz gmin Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police i Stargard. Pasażer korzysta z pociągów Polregio i komunikacji miejskiej w strefach A i B.

Jej oferta będzie zdecydowanie najdroższa ze wszystkich przewidzianych stref. Za normalną sieciówkę zapłacimy 290 złotych, za studencką (ulga 51%)142,10 złotych, a za uczniowską (ulga 49%)147,90 złotych.

Gdzie i jak kupimy bilety?

Wspólny bilet będzie emitowany przez Polregio i będzie dostępny w sprzedaży w kasach biletowych oraz Punktach Obsługi Klientów Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, a także w aplikacjach mobilnych.

Uchwała będzie procedowana przez radnych Rady Miasta Szczecin podczas najbliższego posiedzenia tego organu w najbliższy wtorek. Jeśli radni nie będą mieli do niej zastrzeżeń, pasażerowie będą mogli korzystać ze wspólnego biletu już od 1 września.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

AktualnościSport

Młodzież wyrusza na regaty The Tall Ships’ Races. Początek żeglarskiej przygody już w sobotę

Już w sobotę, 20 lipca Młodzieżowa Reprezentacja Szczecina na Regaty The Tall...