Home Biznes i inwestycje Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”
Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

219

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone w ciągu ostatnich pięciu lat stała się jednym z priorytetów” – zapewnia Paulina Łątka i dodaje: „Aby szczecinianie mogli w pełni korzystać z tych atutów, stale rozwijana była również infrastruktura rekreacyjna. A wszystko to w duchu ekologii i dbałości o środowisko”.

 

– Przyroda to jeden z najcenniejszych skarbów naszego miasta. Niestety, w obecnych czasach istnieje wiele czynników – od zjawisk globalnych, aż po codzienne funkcjonowanie miast i ich rozwój –  które mogą mieć na nią negatywny wpływ. Ostatnie pięć lat to jednak zdecydowany,  jakościowy skok w temacie opieki nad szczecińską zielenią – komentuje Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego Urzędu Miasta.

Na początku 2021 Prezydent Miasta  wydał zarządzenie, które wprowadziło zupełnie nowe, bardzo wysokie standardy ochrony drzew, przede wszystkim podczas prowadzonych inwestycji. Głównym celem było  ograniczenie do minimum wycinek i uszczelnienie systemu związanego z ochroną zieleni. Obowiązujące „Standardy utrzymania zieleni” dotyczą  terenów należących do miasta, a stosować się do nich muszą wszystkie jednostki miejskie.

Jak to wygląda w praktyce?

– Wykonanie projektu poprzedza inwentaryzacja zieleni oraz szczegółowa dokumentacja dotycząca pielęgnacji istniejącej zieleni, ochrony drzew na placu budowy i planowanych nasadzeń. Wszystkie projekty są  weryfikowane i ewentualnie korygowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodniczkę Miasta. Podczas realizacji przedsięwzięcia musi być zapewniony  nadzór dendrologiczny. Dzięki temu wycinki inwestycyjne są ograniczane do niezbędnego minimum, a drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie lub na terenie placów budowy są maksymalnie zabezpieczone. Wdrażany od trzech lat system jest na bieżąco monitorowany, a efekty są widoczne gołym okiem. Kolejnym bardzo dużym i ważnym przedsięwzięciem w obszarze zieleni miejskiej było rozpoczęcie inwentaryzacji drzew, która stanowi  pierwszy etap tworzenia i wdrażania kompleksowego systemu opieki nad szczecińskimi drzewami. Cel to oczywiście poprawa dobrostanu drzew, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa w ich otoczeniu – wyjaśnia Paulina Łątka.

Do tej pory inwentaryzacją objętych zostało 17 285 drzew. Zostały zmierzone, opisane, oznaczone tabliczkami z indywidualnym numerem  i wprowadzone do miejskiej bazy danych. Dalszy proces obejmował specjalistyczną pogłębioną diagnostykę wytypowanych  okazów, zabiegi pielęgnacyjne poprawiające  kondycję i statykę drzew. Wykonano kilkaset ekspertyz z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi badania wewnętrznej struktury pnia i statyki drzewa. Wiele drzew objętych zostało pielęgnacją: od prostych cięć w koronie, poprzez elastyczne wiązania między konarami, aż  po sztywne przewiertowe wiązania  wzmacniające stabilność pni. Dzięki tym zabiegom, drzewa będą mogły pełnić ważne dla miasta funkcje przez kolejne dziesięciolecia.

Ważnym elementem zielonej polityki miasta realizowanej w ostatnich latach był też rozwój terenów zielonych i nasadzenia drzew i krzewów. Wystarczy przywołać oddany w ubiegłym roku do użytku, stworzony od podstaw park na Psim Polu, na Osiedlu Zawadzkiego. Oprócz całej infrastruktury rekreacyjno – wypoczynkowej zasadzono tam prawie 300 drzew, tysiące krzewów, kwiatów i bylin. Również w ostatnim pięcioleciu, tylko na terenach zurbanizowanych Szczecina, nasadzonych zostało prawie 10 tys. nowych drzew. Kilkadziesiąt tysięcy sadzonek wzbogaciło natomiast Lasy Miejskie.

 

Szczecin dla aktywnych

– Te wyjątkowe okoliczności przyrody to idealna zachęta do przebywania na świeżym powietrzu. Na szczęście szczecinian wcale nie trzeba do tego przekonywać – twierdzi Paulina Łątka. – Sprzyja temu natomiast stały rozwój infrastruktury rekreacyjnej i tworzenie nowych miejsc do aktywnego spędzania czasu, których w ostatnim pięcioleciu całkiem sporo przybyło.

Dla miłośników rowerowych akrobacji na pewno hitem był pierwszy szczeciński pumptrack, który powstał w 2019 r. w parku przy ulicy Twardowskiego. To asfaltowy tor, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Służyć może zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i wykonywania bardziej skomplikowanych rowerowych akrobacji. Jest dostosowany również do jazdy na deskorolkach, rolkach i hulajnogach. Dwa lata później, kolejny tego typu obiekt powstał również na Wielgowie przy ul. Irysowej.

– Serca młodzieży podbiły również trzy nowe skateparki, które wzbogaciły sportowy krajobraz Szczecina. Pierwszy powstał przy ul. Maciejowickiej na osiedlu Majowym, kolejny przy Chełmińskiej w Podjuchach, a najnowszy – w Dąbiu. Każdy z nich to oczywiście mały raj dla deskorolkowców i rolkowców – z rampami, przeszkodami, poręczami i innymi urządzeniami do ćwiczenia trików. Ci którzy wolą jazdę bardziej rekreacyjną „po prostym” również zyskali kilka nowych miejsc. To między innymi prawie dziesięciokilometrowa droga rowerowa od Kijewa do Płoni czy tor pieszo – rolkowo – rowerowy dookoła Goplany w Lasku Arkońskim – tłumaczy Paulina Łątka.

Po tych wszystkich aktywnościach najlepiej odpocząć nad wodą. A trudno w tej chwili o lepsze miejsce niż zmodernizowane kąpielisko Dąbie. Dzięki zrealizowanej przez Zakład Usług Komunalnych inwestycji, teren nad jeziorem zmienił się diametralnie.  Jest oczywiście plaża, ale wokół niej również altany, ławki, leżaki, siłownia pod chmurką, plac zabaw z wielkim statkiem, miejsca do grillowania. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest, biegnąca od wejścia, promenada, z której można podziwiać spektakularne zachody słońca nad jeziorem.

 

 Odpady pod kontrolą

Gospodarka odpadami to, wbrew pozorom, jeden z ważniejszych obszarów funkcjonowania miasta, generujący nie tylko olbrzymie koszty, ale wymagający stałego działania w celu jego rozwoju, optymalizacji i dostosowywania do zmieniających się potrzeb, związanych przede wszystkim z ekologią.

Główną zasadą postępowania z odpadami jest oczywiście ich segregacja. Miasto stworzyło cały system, który wspiera to działanie, a jego ważny element stanowi sieć Ekoportów. I to właśnie na początku 2020 r. otwarty został dziewiąty już, szczeciński punkt selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Taczaka. To najnowocześniejszy tego typu obiekt, do którego szczecinianie mogą przywozić odpady podlegające segregacji, od tych podstawowych jak szkło, papier czy plastik, po gabaryty, odpady budowlane, chemiczne czy elektrośmieci. Oprócz tego na miejscu dostępny jest również rębak, niszczarka do dokumentów oraz galeria „Książka na wynos”.  Jest również specjalna ścieżka edukacyjna. Od momentu uruchomienia, Ekoport przy Taczaka odwiedziło już ponad 350 tys. osób.

– Do segregacji mają szczecinian zachęcać także różnego rodzaju nowinki, pojawiające się w mieście. To między innymi podziemne kosze na śmieci. Zlokalizowane są na rogu ul. Wielkopolskiej i Śląskiej, a także na ul.  Rayskiego 4. W każdym z nich zamontowano komplet trzech pojemników  do selektywnej zbiórki papieru, tworzyw sztucznych oraz szkła – wyjaśnia Paulina Łątka.

Od dwóch lat w Szczecinie funkcjonują również trzy Miejskie Punkty Elektroodpadów. Urządzenia znajdziemy na rogu ul. Okulickiego i Kingi,  przy rondzie Gierosa (od strony jeziorka) oraz  na ul. 26 Kwietnia przy Nowym Turzynie. Są przeznaczone do zbiórki drobnych elektroodpadów, z podziałem na różne rodzaje: żarówki, baterie, drobna elektronika (telefony, ładowarki),  płyty CD, zużyte tonery. Wrzuca się je do jednej z siedmiu tub o pojemności 33 litrów każda.

A już wkrótce e na terenie miasta pojawi się także pięć miejskich butelkomatów. W planach Miasta jest również budowa biokompostowni.

 

Schronisko  na miarę XXI wieku

Na realizację tej inwestycji czekały setki miłośników zwierząt i osób, którym ich los nie jest obojętny. Nowe Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie przy ul. Południowej zostało oddane do użytku z końcem 2022 r. Nowy obiekt to nie tylko poprawa warunków, w jakich przebywają zwierzęta, ale także większa funkcjonalność, lepsza opieka i bezpieczeństwo, nowe możliwości oraz  większa dostępność dla osób z zewnątrz, zainteresowanych adopcją czworonogów lub chcących zaangażować się w pomoc.

– Budynek schroniska składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej 1710,30 m2 – informuje Paulina Łątka. – Najważniejsza cześć to oczywiście parterowe pawilony pobytowe dla psów.  Zwierzęta mają tu do dyspozycji indywidualne boksy wraz z zewnętrznymi zadaszonymi i ogrodzonymi prywatnymi  wybiegami.  Boksy są zróżnicowane powierzchniowo w zależności od wielkości psów. W każdym jest okno oraz wyjście na zewnątrz, pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Zadaszone wybiegi oddzielone są od siebie niskimi ścianami i siatkami – dodaje.

W pozostałych pawilonach znajdują się m.in.: strefa dla odwiedzających z salą edukacyjną i bawialnią, szpital dla zwierząt z gabinetami, pomieszczenia magazynowe, biurowe, kuchnia, pokój wolontariuszy. Jest też specjalna sala dla szczeniąt oraz pięć boksów dla kotów, również z zewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami. Pomiędzy budynkami znajdują się wybiegi szkoleniowe otoczone drzewami i krzewami.

Już wcześniej swojego azylu doczekały się dzikie zwierzęta, które również żyją na terenie miasta i często potrzebują pomocy. Chodzi o Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie, wybudowany w 2021 r. Prowadzi go Fundacja Zwierzogród, która pod swoje skrzydła przyjęła w tym czasie już setki dzikich zwierząt. To  przede wszystkim ptaki: od gołębi i mew, przez łabędzie i wrony, aż po sowy, jastrzębie czy orły. Częstymi lokatorami są także jeże, szopy, jelonki, wiewiórki. Większość z nich po krótkiej rekonwalescencji wraca  na wolność, ale są też takie, które ze względu na swój stan lub status prawny, zostają tu na zawsze. W ośrodku prowadzone są również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...

Biznes i inwestycjeAktualności

Na początku przyszłego roku rozpoczną budowę. Będą tu produkować kable

Grupa Tele-Fonika Kable, jeden z głównych dostawców kabli dla projektów offshore na...