Home Aktualności Ognisko na majówkę? Gdzie w Szczecinie można, a gdzie nie
Aktualności

Ognisko na majówkę? Gdzie w Szczecinie można, a gdzie nie

451

Lasy miejskie, a szczególnie leśne polany, to idealne miejsca do spędzania wolnego czasu, który przed nami. Aby jednak być tam zawsze mile widzianym gościem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Na terenie Lasów Miejskich szczecinianie mają do dyspozycji 15 polan rekreacyjnych. Są one wyposażone w infrastrukturę, która ułatwia i uprzyjemnia odpoczynek na łonie natury. Na większości z nich znajdziemy zadaszone wiaty z wyznaczonymi paleniskami, stoły piknikowe, ławki, kosze na śmieci oraz przenośne toalety.

– To bardzo ważne, aby z wszystkich tych rzeczy korzystać zgodnie z przeznaczeniem (np. nie używać drewnianych elementów do rozpalenia ogniska, co niestety nie jest rzadkością) i nie niszczyć ich. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu szczecińscy leśnicy przygotowali dodatkowe paleniska oraz ławy, m.in. na Polanie Czerwonej. Obecnie, takich wyznaczony palenisk jest na wszystkich polanach łącznie 35 – informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. – Jakie zasady panują na polanach leśnych?  Przede wszystkim na terenie lasów, także polan, obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia poza wyznaczonymi miejscami. Te miejsca to tylko i wyłącznie betonowe lub kamienne okrągłe paleniska. Przepis ten dotyczy również rozpalania grillów. Niestety, w wielu miejscach możemy zobaczyć pozostałości po nielegalnych ogniskach, ale nie należy się nimi sugerować i rozpalać tam kolejnych ognisk – dodaje.

Bardzo duży problem stanowią również śmieci, które całymi stertami są pozostawiane na polanach. Oczywiście użytkownicy mają do dyspozycji kosze, a w takich okresach jak majówka odpady są zbierane nawet kilka razy dziennie, ale to nie rozwiązuje sprawy. Wystarczy wspomnieć, że tylko od początku tego roku na terenie Lasów Miejskich zebrano prawie 50 ton śmieci! To nie tylko szpeci i szkodzi środowisku, ale też oddala nas od tego, czym powinien być odpoczynek w otoczeniu przyrody. Stąd apel do szczecinian, aby starali się zabierać ze sobą wszystko to, co przynieśli do lasu.

– Jeśli planujemy ognisko, warto pamiętać o zaopatrzeniu się w drewno. Oczywiście nie jest dozwolone wycinanie i niszczenie drzew oraz krzewów. Możemy wykorzystywać tylko to, co znajduje się na ziemi – tłumaczy Paulina Łątka.

 

Oto miejsca, gdzie odpoczniemy w majowy weekend:

PRAWOBRZEŻE:

 1. Polana Widok
 2. Polana Słoneczna
 3. Polana „Nad Płonią”
 4. Park Leśny „Klęskowo”

LEWOBRZEŻE:

 1. Polana Sportowa
 2. Polana Miodowa
 3. Polana Czerwona
 4. Polana Wołczkowska
 5. Polana Kupczyka Mała
 6. Polana Sosnowa
 7. Polana „Nad jez. Głębokie”
 8. Polana „Bagienna Olszyna”
 9. Polana Harcerska
 10. Polana Goplana
 11. Polana Biała

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...