Home Biznes i inwestycje Odpady medyczne do spalenia. Inwestycje w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów
Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Odpady medyczne do spalenia. Inwestycje w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów

94

Województwo Zachodniopomorskie i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie będą współpracować podczas tworzenia instalacji termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych. 17 sierpnia został podpisany w tej sprawie list intencyjny. 

 

Inwestycja ma odpowiadać potrzebom naszego województwa w zagospodarowywaniu odpadów ze szpitali, przychodni, klinik weterynaryjnych itd. Obecnie w naszym regionie nie ma instalacji, która miałaby odpowiednie moce do ich przerabiania. Instalacja miałaby powstać na terenie Ostrowa Grabowskiego w Szczecinie w bezpośrednim sąsiedztwie EcoGeneratora – spalarni odpadów komunalnych.

 

List intencyjny podpisał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz oraz Prezes zarządu ZUO, Tomasz Lachowicz. Podczas wydarzenia obecny był także Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Zastępczyni Prezydenta, Anna Szotkowska.

 

Jako samorząd odpowiedzialny za szpitale wojewódzkie chcemy, by odpady medyczne trafiały do miejsca bezpiecznej utylizacji – podkreślił podczas spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. – Takiego miejsca w regionie brakuje, gdyż spalarnia przy  Szpitalu w Gryficach jest zbyt mała. Dlatego budowę instalacji przeznaczonej do unieszkodliwiania odpadów medycznych traktujemy jako kolejny etap porządkowania gospodarki odpadowej w regionie. To element wpisujący się w wizję ekologicznego i najczystszego regionu w Polsce.

 

W planach jest utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami będą Województwo Zachodniopomorskie i ZUO. Spółka będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, zrealizowanie, a następnie wykorzystywanie instalacji, która będzie musiała spełnić najwyższe wymogi techniczne. Województwo Zachodniopomorskie obejmie co najmniej 30% udziałów w spółce, a ZUO pozostałą część.

 

– Budowa nowej instalacji to krok w dobrym kierunku i dalszy rozwój ZUO – powiedział prezydent Piotr Krzystek. – Spalarnia odpadów komunalnych była strzałem w dziesiątkę i rozwiązała wiele wyzwań miasta. Spala śmieci pochodzące z naszych domów, produkuje ciepło, a także prąd, po który w ostatnim czasie tak chętnie sięgamy. Ale przed nami kolejne wyzwania, czyli zagospodarowanie odpadów medycznych i weterynaryjnych. Dziś to wielkie koszty, choćby z uwagi na konieczność wywozu odpadów do odległych instalacji. Niebawem się to zmieni. Dzięki nowej spalarni Szczecin umocni swoją pozycję, jako jeden z liderów gospodarki odpadowej w Polsce.

 

Jedną z ważniejszych podanych informacji są przyszłe oszczędności, jakie przyniesie montaż instalacji. Szczecin jako stolica województwa, to dobre miejsce na przeprowadzenie tego projektu.

 

– Wydajność instalacji ma wynosić maksymalnie do 5 tys. ton odpadów rocznie – poinformował Tomasz Lachowicz. – Pozwoliłoby to, wspólnie ze spalarnią w Gryficach, na zabezpieczenie województwa zachodniopomorskiego w zakresie zagospodarowania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Dzięki temu np. szpitale mogłyby zaoszczędzić pieniądze na dalekim transporcie odpadów, który dodatkowo nie jest ekologiczny i bezpieczny w sytuacji, kiedy doszłoby do wypadku. 

 

Planowana inwestycja jest w fazie prac koncepcyjnych. Rozpoczęcie działalności instalacji miałoby nastąpić na przełomie 2027 i 2028 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 160 mln zł netto. Udziałowcy będą ubiegać się o dofinansowanie budowy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...

Biznes i inwestycje

Zakupy po nowemu. W tym szczecińskim markecie kasujesz na bieżąco

Czy robienie zakupów może być jeszcze łatwiejsze, niż dotychczas? W jednym ze...

Ekologia i zdrowieW regionie

Nielegalne składowisko palnych odpadów. Są zatrzymania i prokuratorskie zarzuty

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej,...