Home Ekologia i zdrowie Nowy sprzęt dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii
Ekologia i zdrowie

Nowy sprzęt dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii

100

Nowoczesny aparat RTG i nowy mammograf trafiły do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Sprzęt pozwoli na skuteczniejsze i bardziej komfortowe badania w szczecińskiej placówce. 

 

Nowy aparat RTG oparty jest na technologii robotycznych ramion. Pozwala na wykonywanie w niedostępnej wcześniej formie prześwietleń kości długich i kręgosłupa.

 

– Rentgenodiagnostyka z wykorzystaniem technologii robotycznych ramion to możliwość wykonania większości badań bez konieczności poruszania pacjenta, co jest   niezwykle cenne z uwagi na profil pacjentów naszego szpitala, którzy nierzadko mają   ograniczoną mobilność. Co najważniejsze, nowszy aparat to kolejny krok w   kierunku ograniczania dawki promieniowania jonizującego do niezbędnego minimum oraz w przyszłości integracja z centralnym rejestrem dawki – mówi Adrian Sikorski, dyrektor ZCO. 

 

Z kolei nowy, cyfrowy mammograf umożliwia wykonywanie badań tomosyntezy piersi, a także został wyposażony w algorytm mierzący ich gęstość. To nie tylko większy komfort dla pacjentów placówki, ale również lepsze możliwości wczesnego wykrywania chorób. 

 

– Wspólnie z naszymi szpitalami podejmujemy działania, które pozwolą utrzymać odpowiedni poziom i jakość leczenia. Doposażając placówki w wysokiej klasy sprzęt chcemy, aby pomoc była udzielana jeszcze sprawniej i szybciej. To również sposób na zminimalizowanie negatywnych skutków nieprzewidzianych w przyszłości zdarzeń medycznych takich jak pandemia, której skala wszystkich nas bardzo doświadczyła. Dzięki szansom, jakie daje nam Unia Europejska jednostki kupują aparaturę, która po prostu ułatwia ratowanie życia ludzkiego w najtrudniejszych momentach – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Wymiana sprzętu została dofinansowana ze środków unijnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt tej inwestycji to ponad 4 miliony złotych. 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...

TurystykaEkologia i zdrowie

Spływy Drawą zagrożone? W rzece obniża się poziom wody

Mieszkańców Pojezierza Drawskiego i miłośników rzeki Drawy niepokoi od lat obniżający się poziom...

Ekologia i zdrowie

Anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania. Możesz wykonać test w kierunku HIV

Od 1988 roku, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 1 grudnia obchodzony jest...

sadzenie drzew w szczecinie
Ekologia i zdrowie

Od grudnia będą sadzić drzewa za 880 tysięcy złotych

Ponad 300 nowych drzew zostanie w najbliższych tygodniach zasadzonych na terenie całego...