Home Ekologia i zdrowie Nowy sprzęt dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii
Ekologia i zdrowie

Nowy sprzęt dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii

137

Nowoczesny aparat RTG i nowy mammograf trafiły do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Sprzęt pozwoli na skuteczniejsze i bardziej komfortowe badania w szczecińskiej placówce. 

 

Nowy aparat RTG oparty jest na technologii robotycznych ramion. Pozwala na wykonywanie w niedostępnej wcześniej formie prześwietleń kości długich i kręgosłupa.

 

– Rentgenodiagnostyka z wykorzystaniem technologii robotycznych ramion to możliwość wykonania większości badań bez konieczności poruszania pacjenta, co jest   niezwykle cenne z uwagi na profil pacjentów naszego szpitala, którzy nierzadko mają   ograniczoną mobilność. Co najważniejsze, nowszy aparat to kolejny krok w   kierunku ograniczania dawki promieniowania jonizującego do niezbędnego minimum oraz w przyszłości integracja z centralnym rejestrem dawki – mówi Adrian Sikorski, dyrektor ZCO. 

 

Z kolei nowy, cyfrowy mammograf umożliwia wykonywanie badań tomosyntezy piersi, a także został wyposażony w algorytm mierzący ich gęstość. To nie tylko większy komfort dla pacjentów placówki, ale również lepsze możliwości wczesnego wykrywania chorób. 

 

– Wspólnie z naszymi szpitalami podejmujemy działania, które pozwolą utrzymać odpowiedni poziom i jakość leczenia. Doposażając placówki w wysokiej klasy sprzęt chcemy, aby pomoc była udzielana jeszcze sprawniej i szybciej. To również sposób na zminimalizowanie negatywnych skutków nieprzewidzianych w przyszłości zdarzeń medycznych takich jak pandemia, której skala wszystkich nas bardzo doświadczyła. Dzięki szansom, jakie daje nam Unia Europejska jednostki kupują aparaturę, która po prostu ułatwia ratowanie życia ludzkiego w najtrudniejszych momentach – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Wymiana sprzętu została dofinansowana ze środków unijnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt tej inwestycji to ponad 4 miliony złotych. 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...

Ekologia i zdrowieW regionie

Nielegalne składowisko palnych odpadów. Są zatrzymania i prokuratorskie zarzuty

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej,...

Ekologia i zdrowie

Niezwykła roślina na dobre zagościła na Międzyodrzu

Jej powrót do wód Szczecina po prawie 90 latach niebytu stał się...

AktualnościEkologia i zdrowie

Szczepią bakteriami truskawki, aby pomóc im przetrwać suszę

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod kierownictwem profesora Grzegorza Mikiciuka z...