Home Ekologia i zdrowie Nielegalne składowisko palnych odpadów. Są zatrzymania i prokuratorskie zarzuty
Ekologia i zdrowieW regionie

Nielegalne składowisko palnych odpadów. Są zatrzymania i prokuratorskie zarzuty

59

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej, zachodniopomorscy Policjanci, współdziałający z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, prowadzą  śledztwo dotyczące nielegalnego składowiska odpadów. Na terenie jednej z firm w powiecie goleniowskim odkryto niebezpieczne substancje palne, a dokumentacja dotycząca ich składowania zawierała fałszywe informacje.

 

Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prok. Piotr Wieczorkiewicz, nielegalne składowisko zostało odkryte w jednej z miejscowości na terenie powiatu goleniowskiego. Na terenie firmy, która nie posiadała pozwolenia na składowanie tego rodzaju substancji, zlokalizowano odpady palne.

Śledztwo zostało zainicjowane informacjami z kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Jak ustalono, w dokumentacji dotyczącej składowania odpadów poświadczano nieprawdę, co do miejsca składowania odpadów.

– Materiał dowodowy wskazał, że za funkcjonowaniem składowiska stoi zorganizowana grupa przestępcza. Członkowie tej grupy podrabiali dokumenty, tworzyli siatkę dystrybucyjną niebezpiecznych odpadów i składowali je wbrew zasadom bezpieczeństwa, w tym na obszarze objętym ochroną środowiska. Dotychczas zatrzymano sześć osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie przedstawiono zarzuty. Na wniosek prokuratora, Sąd wobec trzech z nich zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – wyjaśnia Piotr Wieczorkiewicz.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty, grozi im kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...

Ekologia i zdrowie

Niezwykła roślina na dobre zagościła na Międzyodrzu

Jej powrót do wód Szczecina po prawie 90 latach niebytu stał się...

AktualnościEkologia i zdrowie

Szczepią bakteriami truskawki, aby pomóc im przetrwać suszę

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod kierownictwem profesora Grzegorza Mikiciuka z...

Ekologia i zdrowie

ZWiK: „Wypatrujcie nas w mieście” – tłumaczy, skąd mamy wodę

„Miejskie wydarzenia plenerowe to zawsze okazja do wsparcia organizatorów i promocji picia...