Home Ekologia i zdrowie Nasz szpital z nowoczesnym systemem do diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu serca
Ekologia i zdrowie

Nasz szpital z nowoczesnym systemem do diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu serca

187

Dotychczas wykorzystywany system elektrofizjologiczny służył w oddziale kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie nieprzerwanie od 19 lat. Wyeksploatowany sprzęt został właśnie zastąpiony nowoczesnym systemem zakupionym dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Z nowej aparatury skorzystają pacjenci borykający się z zaburzeniami rytmu serca.

 

System pozwoli specjalistom z SPWSZ na dalsze wykonywanie badań elektrofizjologicznych serca z jeszcze większą precyzją.

 

– Elektrofizjologia jest dziedziną kardiologii, która zajmuje się – mówiąc w skrócie – elektryką serca i zaburzeniami rytmu serca – tłumaczy dr n. med. Tomasz Rozpara, kardiolog ze Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. – Pacjenci z tym typem schorzeń trafiają do nas i są przez nas diagnozowani. Teraz, z uwagi na nowocześniejszy sprzęt, możemy to robić szybciej, lepiej i dokładniej. Z nowego systemu skorzystają właściwie wszyscy pacjenci, którzy będą mieli wykonywane badania elektrofizjologiczne zwane EKG wewnątrzsercowym, zabiegi ablacji oraz pacjenci, którzy będą mogli mieć wszczepiony stymulator nowego rodzaju, to jest tzw. stymulacja pęczka Hisa albo odnogi pęczka Hisa. Te urządzenia są wszczepiane w kraju od kilku lat, my zyskujemy tę możliwość teraz. Mamy nadzieję, że nowy system będzie nam służył co najmniej tyle lat, ile stary.

 

Sprzęt, którym szpital dysponował do tej pory, został zakupiony w 2004 roku.

 

– System był wyeksploatowany i dość awaryjny – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. – Na dodatek straciliśmy wsparcie serwisowe, części zamienne po prostu przestały być produkowane. Dlatego tak zależało nam na zakupie nowego systemu. Nie byłoby nas na niego stać, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, za które bardzo dziękuję.

 

System kosztował 645.300,00 zł. Aż 590 tys. zł pochodziło z dotacji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. 55.300,00 zł to wkład własny szpitala. Nowy system został już zainstalowany, a pierwsze badania elektrofizjologiczne z jego wykorzystaniem zostały już przeprowadzone.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Ekologia i zdrowieW regionie

Setki śniętych ryb. Wojewoda uspokaja – to nie złote algi

Przyrodnicy martwią się, że problem skażenia Odry powraca, w Bielinku (powiat gryfiński)...

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...