Home Ekologia i zdrowie Na Zalewie Szczecińskim dokonano ornitologicznego odkrycia! „To charyzmatyczny gatunek”
Ekologia i zdrowie

Na Zalewie Szczecińskim dokonano ornitologicznego odkrycia! „To charyzmatyczny gatunek”

1.9k
Foto: Marcin Sidelnik

Przyrodnikom udało się zaobserwować pierwszą kolonię lęgową szablodziobów Recurvirostra avosetta na sztucznych wyspach Zalewu Szczecińskiego! To taki, można powiedzieć, charyzmatyczny gatunek – wyjaśnia Dominik Marchowski.

Przyroda na Pomorzu Zachodnim nie pierwszy już raz nas tak zaskakuje. Tym razem okrycie dokonane przez ornitologów szczególnie cieszy, bowiem zaobserwowany gatunek nie jest wcale gatunkiem licznym jak na polskie warunki. Cieszy więc fakt, że populacja gniazdujących u nas ptaków powiększyła się.  

Szablodzioby to ptaki o średniej wielkości, a ich charakterystyczną cechą jest cienki, długi dziób zgięty w górę i zwężony na końcu. Szablodzioby wcześniej bardzo rzadko pojawiały się na terenach Polski. Natomiast w 2022 roku na jednej ze sztucznych wysp podczas pogłębiania i poszerzania toru wodnego Szczecin-Świnoujście zaobserwowano gniazdowanie całkiem sporej grupy.

– Szablodzioby pojawiły się dość niespodziewanie. Okazało się nagle, że w 2022 roku zagnieździło się 14, a w 2023 już 25 par. Jeśli warunki na wyspach się nie zmienią to liczymy, że będzie jeszcze więcej szablodziobów w przyszłym roku,  a przy okazji też i innych ciekawych gatunków – wyjaśnia Dominik Marchowski.

Bez wątpienia takie odkrycie ucieszy wszystkich miłośników przyrody. Warto jednak pamiętać, że aby gatunek dalej mógł zwiększać liczebność niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. 

– Sposobem na to, by ptaki związane z siedliskiem plaż chronić  jest wyznaczanie takich miejsc, w których nie będzie wstępu dla ludzi. Ważne jest nie tylko stworzenie wyspy ale też utrzymywanie odpowiednich warunków dogodnych dla ptaków – nie dopuszczenie do tego, by znalazły się tam jakiekolwiek drapieżniki. Istotne jest też zapobieganie procesom sukcesji. Po jakimś czasie taka wyspa zarośnie i na pierwszy rzut oka roślinność jest korzystna. Jednak z punktu widzenia tych rzadkich gatunków ptaków nie jest ona wcale pożądana – tłumaczy Dominik Marchowski. 

Szablodzioby zamieszkują głównie wybrzeża Europy, wschodnią i południową Afrykę oraz południową, środkową i wschodnią Azję.  

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Grozi nam nowa epidemia? Zmarło dziecko z powodu krztuśca

Tylko do połowy lipca tego roku zachorowały 6844 osoby. W ostatniej dekadzie podobnie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Krew pilnie potrzebna! Stany magazynowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dramatycznie maleją

O tym, że krew jednego człowieka ratuje życie drugiemu, wiemy wszyscy. Nie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach? Największymi przeciwnikami są wyborcy Konfederacji

Z piątkowej informacji CBOS flash wynika, że opinie Polaków na temat sprzedaży...

AktualnościEkologia i zdrowie

Ten park powstanie. Są pierwsze informacje o tym, jak będzie wyglądał i czego nie będzie można tam robić

Powołanie parku nie doprowadzi do końca żeglowności Odry, wbrew narracji przeciwników powołania...