„W wodzie wstać, z wiatrem pędzić, w portach świata pogawędzić”. Tak brzmi hasło Fundacji Anioły Lubią Żywioły, która od 2019 roku szkoli w Szczecinie adeptów żeglarstwa z niepełnosprawnościami. W sekcji żeglarskiej na co dzień regularnie trenuje dziewięcioro zawodników. Rozpiętość wiekowa? Najmłodsi uczestnicy mają 6 lat, najstarsi – około 40-stki.
Pomysł, żeby powołać sekcję żeglarską dla osób z ograniczeniem ruchowym narodził się z inicjatywy rodziców i lekarzy z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej szczecińskiego szpitala „Zdroje”. Uczestnicy sekcji trenują na bezpiecznych i niewywracalnych jachtach Hansa 303, które stworzone zostały z myślą o osobach z ograniczeniem ruchu. Są szybkie i zwrotne, a młodzi żeglarze mogą się nimi poruszać bez niczyjej pomocy. Cztery takie jachty zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Szczecin. Kolejny – ze środków fundacji. Cel jest jeden – burzenie barier.
– O to chodzi, żeby tym dzieciom tworzyć jak największe wachlarze aktywizacji sportowej, bowiem jest to dla nich ukryta rehabilitacja. Nie taka w czterech ścianach, gdzie się rusza ręką. Łódki są świetną sprawą, bo kojarzą i synchronizują wszystkie zmysły człowieka. Rzeczy, które oni muszą zrobić na wodzie, to nigdy by tak precyzyjnych ruchów nie zrobili podczas zwykłej rehabilitacji w salach gimnastycznych czy w szpitalu. To też dobre odprężenie dla organizmu. Stąd przychodzą i dorośli, i dzieci – mówi prezes Fundacji Anioły Lubią Żywioły, neurochirurg dr Marek Lickendorf.
Są plany, by podopieczni sekcji żeglarskiej wzięli udział w większych regatach, a nawet, by mogli reprezentować Polskę. Nie jest to jednak proste, bo Polski Związek Żeglarski nie ma środków na finansowanie miejsc w zawodach dla wszystkich chętnych. Miejsca w regatowej reprezentacji Polski są zwykle dwa lub trzy, a koszt udziału w regatach bywa ogromny.
– Wpisowe potrafi wynosić nawet 36 tysięcy złotych. To jest kosmos. Dlatego będziemy szukać funduszy, by niezależnie od kadry ufundować naszym zawodnikom starty w większych zawodach – tłumaczy dr Marek Lickendorf.
Żeglarze pływają na terenie przystani w Dąbiu pod okiem trenera Wojciecha Paluszkiewicza z Centrum Żeglarskiego. Do sekcji można dołączyć w każdej chwili.