Home Aktualności Marek Łuczak z prestiżową nagrodą za pracę na rzecz zabytków i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki
AktualnościHistoria

Marek Łuczak z prestiżową nagrodą za pracę na rzecz zabytków i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki

79
Foto: zachodniopomorska.policja.gov.pl

2 czerwca 2024 r. w Krakowie nadkom. Marek Łuczak z KWP w Szczecinie otrzymał nagrodę Kobedian’24 – ustanowioną przez Generalnego Konserwatora Zabytków i Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa za pracę na rzecz zabytków i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki.

Głównym celem nagrody jest uhonorowanie dobrych praktyk, mających związek z zabezpieczaniem zabytków na wypadek zdarzeń kryzysowych oraz konfliktu zbrojnego, realizowanych jako misja na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego. Nagroda KOBEDIAN została ustanowiona przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa i Generalnego Konserwatora Zabytków i jest pierwszą inicjatywą stanowiącą dowód uznania dla działań podejmowanych na rzecz poprawy ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Nadkom. Marek Łuczak jest doktorem historii, a w Policji służy od roku 1999, gdzie zajmuje się odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki. Jest ponadto prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, organizatorem licznych akcji społecznych: prac ewidencyjnych na zabytkowych cmentarzach oraz odbudowy zniszczonych zabytków. W swoim dorobku ma ponad 60 książek o historii, katalogów strat zabytków i licznych artykułów z zakresu prawno-karnej ochrony zabytków.

Dotychczasowa działalność Marka Łuczaka spotkała się z uznaniem władz Szczecina – został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina i otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina. Jest także laureatem, jako pierwszy policjant, II nagrody wraz z medalem im. Zygmunta Glogera.  Na swoim koncie ma srebrny Krzyż Zasługi, srebrny Medal za Długoletnią Służbę, krzyż św. Floriana oraz złoty Gryf Zachodniopomorski i brązowy medal Gloria Artis.

Powiązane artykuły

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

AktualnościHistoria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Co zostawił po sobie?

Te siedem godzin i piętnaście minut zmieniły szczecinian i miasto na zawsze....

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...