Home Biznes i inwestycje Kolejne nowe autobusy na horyzoncie. Szczecin i Police przymierzają się do zakupów 
Biznes i inwestycje

Kolejne nowe autobusy na horyzoncie. Szczecin i Police przymierzają się do zakupów 

145

Samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały porozumienie na realizację projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do dyspozycji będzie około 500 milionów złotych, które przeznaczy się na m.in. termomodernizację, budowę dróg rowerowych, adaptację do zmian klimatu dla terenów zielonych, czy też zakup niskoemisyjnych autobusów. 

 

W ramach tego projektu władze Szczecina otrzymały 14,98 milionów złotych dotacji na zakup kolejnych autobusów elektrycznych, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 21,683 miliony złotych. Jak wspomniał w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina, projekt ten przewiduje zakup czterech przegubowych „elektryków” dla Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”, choć nie jest to jeszcze przesądzone. 

– Należy jednak zaznaczyć, że zakres absorpcji środków związanych z autobusami może ulegać modyfikacjom. Wszystko będzie zależeć od wykorzystania środków na inne projekty w działaniu 3.1 FEPZ. Czysto hipotetycznie może się bowiem okazać, że np. pojawią się dodatkowe środki na autobusy w ramach KPO. Zasadnym więc będzie rozważenie czy środki autobusowe w ramach ZIT nie przesunąć na inne projekty z listy, tak by zwiększyć ich finansowanie. Najbliższe miesiące to zatem to ogromna praca formalna i sprawdzenie wszystkich możliwości. Intencją jest oczywiście jak największe pozyskanie środków zewnętrznych – tłumaczy Łukasz Kolasa.

Wspomniane tutaj projekty, które mogą zostać zrealizowane kosztem autobusów elektrycznych, to m.in. dofinansowanie do budowy kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Struga, czy też rewitalizacja placu Zwycięstwa. 

A to nie jedyne informacje w sprawie nowych „elektryków” – miasto jest o krok od otrzymania dofinansowania w ramach programu Zielony Transport Publiczny na zakup czternastu autobusów tego rodzaju (dziesięciu przegubowych i czterech solowych). Wniosek o przyznanie tych środków został zaakceptowany pod względem formalnym i teraz pozostaje czekać na pomyślne dla Szczecina rozstrzygnięcie naboru. 

Obecnie po ulicach naszego miasta jeździ szesnaście „elektryków” – dziesięć przegubowych i sześć solowych. W ubiegłym miesiącu wprowadzono do eksploatacji dwa nowe autobusy o takim rodzaju napędu, które, podobnie jak pozostałe autobusy, stacjonują na zajezdni SPA „Klonowica”. 

Police nie chcą być gorsze

Natomiast władze Polic przymierzają się do zakupu aż dwunastu autobusów hybrydowych – po sześć sztuk przegubowców i solówek. Wartość dofinansowania na ich zakup wyniesie blisko 20 milionów złotych. 

– Wszystkie autobusy będą przystosowane do bezpiecznego i komfortowego korzystania przez osoby niepełnosprawne, a także zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących – powiedział portalowi dziennik-policki.pl burmistrz Polic, Władysław Diakun. 

To nie będą pierwsze „hybrydy”, które przyjadą do Polic. Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada obecnie osiem takich autobusów – cztery przegubowe i tyle samo solowych.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Biznes i inwestycje

Nad jeziorkiem rozpoczęły się prace. Co tu powstaje?

To tylko jeden z elementów całego projektu, obejmującego poprawę infrastruktury rekreacyjnej przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycje

Parking za ponad 672 tysiące złotych już dostępny dla kierowców

Parking przy ul. Dunikowskiego w Szczecinie jest już dostępny dla mieszkańców. Powstało...