Home Aktualności Piękne szczecińskie magnolie już kwitną i niezmiennie zachwycają. Jest okazja, by ruszyć na spacer ich szlakiem
AktualnościTurystyka

Piękne szczecińskie magnolie już kwitną i niezmiennie zachwycają. Jest okazja, by ruszyć na spacer ich szlakiem

356

Magnolie bez wątpienia stanowią wizytówkę naszego miasta. Zdjęcia tych kolorowych roślin – w ich najlepszym okresie – co roku górują w mediach społecznościowych. W sobotę nadarzy się idealna okazja ku temu, by pod czujnym okiem znawczyni nie tylko podziwiać piękne magnolie na żywo, ale i dowiedzieć się coś na temat tych wyrafinowanych krzewów. 

Azja oraz Ameryka Północna to miejsca, w których magnolia rośnie dziko. Obecnie znanych jest kilkaset jej odmian. W Szczecinie tylko na terenach miejskich, czyli tych należących do miasta, jest ich 160. Jednak okazuje się, że realna liczba jest zdecydowanie większa. Jak mówi Magdalena Hanusz, szczecińska przewodniczka, mamy ich w naszym mieście kilkaset, jeśli nawet nie więcej. 

– Jeżeli zrobimy sobie taki spacer, czy to po Gumieńcach, czy Pogodnie, czy nawet na Warszewie to ja zawsze mówię: na lewo patrz, na prawo patrz, bo wszędzie mamy magnolie – dodaje. 

Dziś tak powszechne, dawniej szczecińskie magnolie stanowiły wyznacznik statusu i zamożności. 

– Pierwsze magnolie w tych okolicach zagościły u ludzi bogatych. Przede wszystkim dlatego one wzięły się na al. Wojska Polskiego, to dawniej była Falkenwalder Strasse. Tam, gdzie powstawało to najbardziej ekskluzywne osiedle. Magnolia była też takim symbolem statusu, bo wiadomo, tak pod chatynkami czy chałupami raczej magnolie nie rosły – zdradza Magdalena Hanusz. 

A jest to tylko niewielki fragment opowieści o szczecińskich magnoliach. W sobotę o godzinie 11.00 spod Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej wystartuje spacer pn. „Piękny Szczecin – szlakiem magnolii”. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzieć m.in. pl. Lotników, pl. Grunwaldzki oraz al. Wojska Polskiego, a wycieczka zakończy się na Jasnych Błoniach. Magdalena Hanusz przybliży tematykę magnolii w szerokim zakresie. Opowie o tym, skąd taka nazwa, jak się u nas znalazły i co my w szczecinie mamy „magnoliowego”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, przemarsz potrwa około dwóch godzin. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dawcy szpiku nadal poszukiwani! Zostań Bliźniakiem Patrycji ze Szczecina!

Swojego bliźniaka genetycznego nadal poszukuje Patrycja ze Szczecina. Wolontariusze fundacji oraz przyjaciele...

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Aktualności

„Zbyt miła obsługa” i „zbyt intensywne światło”: znamy wyniki testów Fabryki Wody

Testy zakończone, czas na podsumowanie. Jaka jest Fabryka Wody w opinii osób,...

Aktualności

Zamkną dla ruchu dwie ulice

Przebudowa ulic w ramach projektu związanego z modernizacją układu drogowego na północy...