Home Sport Już w środę mogą awansować. Historyczny sukces zbiega się z przebudową stadionu
Sport

Już w środę mogą awansować. Historyczny sukces zbiega się z przebudową stadionu

994

To historyczny czas dla Skolwina. Już w środę Świt może wywalczyć awans do 2 ligi. W tle natomiast jest rozpoczynająca się przebudowa stadionu. Zarówno na awans, jak i inwestycję w infrastrukturę, długo tu czekano. O sytuacji klubu rozmawia z nami dyrektor sportowy, Szymon Kufel.

 

Świt potrzebuje nowego obiektu. To, co się zacznie lada moment dziać w związku z jego przebudową, będzie wystarczające dla klubu i fanów futbolu?

– Prace związane z dostosowaniem obiektu do warunków licencyjnych rozpoczęły się zasadniczo w ubiegły czwartek, kiedy to wykonawca przejął plac budowy, gdzie ma stanąć nowa trybuna na ponad 900 widzów. Z zadaszoną częścią ponad 250 krzesełek. Prace te mają pozwolić klubowi na uzyskanie warunkowej licencji na rozgrywanie spotkań 2 ligi w Skolwinie. Klubowi zależy na grze właśnie tu, w północnej części Szczecina.

A nie lepiej, jakby Świt zaczął grać na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera?

– Stadion Floriana Krygiera to fajny i nowoczesny obiekt, ale to dom Pogoni Szczecin. My wywodzimy się z północnej części naszego miasta i właśnie tu chcemy grać, bo robimy to też dla mieszkańców Północy. Była tu już Legia, była Cracovia i czekamy na kolejne uznane marki. Stadion Miejski jest dla nas tylko zabezpieczeniem formalnym i ostateczną ostatecznością, gdyby coś poszło niezgodnie z planem.

W tej przebudowie stadionu cieszy Was najbardziej?

– Najbardziej, że stara infrastruktura sportowa zaczyna się w końcu zmieniać, co zdecydowanie poprawi warunki funkcjonowania. Warunki także dla kolejnych adeptów piłki nożnej na północy Szczecina w przyszłości.

Stadion Świtu przed przebudową. Foto Krzysztof Cichomski

 

Przebudowa to utrudnienia, opuścicie stadion na Skolwinie w trakcie inwestycji?

– Obecne dostosowanie nie wymaga w naszej ocenie opuszczania obiektu. Dopiero drugi etap, który ma rozpocząć się pod koniec roku i zakłada budowę trybuny z zapleczem socjalnym po zachodniej stronie boiska oraz przebudowę samej płyty boiska, może to na nas wymusić. Mamy pewien pomysł w tym zakresie, aby jednak jak najdłużej oraz jak najwięcej spotkań rozegrać w Skolwinie, by sama wyprowadzka na dłuższy okres nie była konieczna.

Nowy stadion pomaga w transferach i przyciąganiu zawodników do klubu?

– Nowy obiekt, ten docelowy, zapewne w tym pomoże, ale myślę, że na dziś zawodnicy doceniają ciągłe dążenie klubu do dalszego rozwoju, stabilizację oraz rzetelność w funkcjonowaniu. Przez ostatnie 9 sezonów w 3 lidze zbudowaliśmy sobie pozycję solidnego zespołu, gdzie podjęte ustalenia są zawsze respektowane… Ale tak naprawdę trzeba by było zadać to pytanie samym zawodnikom.

Ten sezon macie udany, Świt zagra w II lidze. Jak chcecie się przygotowywać do rozgrywek na wyższym szczeblu? Bo to już czas, by o tym myśleć.

– Od sezonu 2024/25, wiele na to wskazuje, zagramy w rozgrywkach 2 ligi, która jest już ligą ogólnopolską. Przy okazji zapraszamy kibiców na środowy mecz w Skolwinie ze Stolemem Gniewino, który może być tym historycznym, w którym przypieczętujemy wymarzony awans. Dodam, że nie będzie to łatwy pojedynek, bo drużyna z Gniewina walczy o życie i uniknięcie degradacji. Natomiast co do 2 ligi… mamy swój plan i powoli wcielamy go w życie. Już zimą rozpoczęliśmy kompletowanie kadry pod kątem rozgrywek 2 ligi, ale też wielu zawodników z obecnej kadry zespołu ma już doświadczenie zdobyte na tym szczeblu rozgrywek.

Świt stać na grę w II, a może niebawem w I lidze?

– Tak daleko w przyszłość nie wybiegamy  – mowa o 1 lidze, natomiast finansowo powinniśmy sobie poradzić w nowych realiach. Funkcjonujemy na zdrowych zasadach i mamy stabilne podstawy, ale oczywiście liczymy też, że transmisje telewizyjne w TVP Sport oraz dużo większe zainteresowanie tymi rozgrywkami sprawi, że w Świcie pojawia się kolejni sponsorzy. Już teraz zapraszamy do kontaktu, bo może to być z korzyścią dla obu stron. My cały czas działamy, a przy okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim firmom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że marzenie kibiców z północnego Szczecina w końcu – po 9 sezonach – się urzeczywistni.

Powiązane artykuły

Sport

Szczecin regionalną stolicą MMA. W planach jest organizacja 10 gal

Czy Szczecin ma szansę miana regionalnej stolicy sztuk walki? Możliwe, wszystko za...

Sport

Mazurczak kontra Schenk. Czy King obroni tytuł Mistrza Polski?

Trefl Sopot zajął drugie miejsce w tabeli po rudzie zasadniczej. King był...

HistoriaSportWspomnieniaZ archiwum Szczecinera

Zanim pojawiła się Pogoń…

Pogoń Szczecin jest dla kibiców marką wyjątkową. Niezależnie od osiąganych wyników ligowych...

Sport

Młodzi koszykarze ze Szczecina z brązowym medalem Mistrzostw Polski!

Jedni czekają na rywala i zaczną niebawem walkę o obronę tytułu Mistrza...