Home Edukacja Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości
EdukacjaHistoria

Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości

1.5k

Szczecin, jako miasto z niezwykle bogatą historią, skrywa w sobie wiele niesamowitych tajemnic. Kto wie, niektóre być może wciąż nie zostały jeszcze odkryte. Niemniej, podążanie za śladami przeszłości może stanowić niezwykle fascynującą przygodę, w której zdecydowanie warto wziąć udział. Muzeum Narodowe w Szczecinie oferuje młodym mieszkańcom miasta właśnie tego rodzaju rozrywkę.

 

Z myślą o propagowaniu wśród szczecinian wiedzy o dziejach miasta Muzeum Narodowe w Szczecinie zainicjowało akcję pod nazwą „Akademia Gryfa”. Jest to cykl sobotnich spotkań odbywających się raz w miesiącu, stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 10 lat. Spotkania mają charakter edukacyjny, bowiem każde z nich ma na celu przybliżenie słuchaczom tematyki związanej z mniej znanymi wątkami historii miasta. Dzieci mają szansę uczestniczyć w nietuzinkowej lekcji historii, w trakcie której wiedza przekazywana jest w sposób prosty i przyjemny. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zwiedzić zakątki Muzeum Historii Szczecina obserwując przy tym, jakie zmiany dokonywały się w Szczecinie na przestrzeni lat oraz jak wyglądało codziennie życie jego mieszkańców. 

– Wszystkie spotkania z cyklu Akademii Gryfa są w formie dwugodzinnych warsztatów, z których pierwsza część jest poświęcona rozmowie i prezentacji obiektów na wystawach nawiązujących do omawianego tematu. Natomiast druga część przeznaczona jest na wykonywanie przez dzieci prac plastycznych z zapewnionych przez nas materiałów. Prace te nawiązują do omawianego problemu – wyjaśnia Ewa Kimak, prowadząca cykl spotkań. 

Najbliższe zajęcia pod nazwą „Mapa Lubinusa. Szczecińskie podróże bez drogowskazów” odbędą się w sobotę 10 lutego. Tematyka zajęć dotyczy szeroko rozumianego podróżowania, zarówno w czasach odległych, jak i tych nam bliższych. 

– Będziemy poruszać się po wszystkich wystawach w Ratuszu Staromiejskim. Po tych opowiadających o najdawniejszych dziejach miasta, jak i po tej wystawie o XX wieku w Szczecinie. Chodzi o uświadomienie dzieciom różnic jakie wynikają z tego podróżowania na przestrzeni lat – mówi Ewa Kimak. 

Spotkanie będzie też dobrą okazją do poznania przez dzieci etapów rozwoju środków transportu i zaobserwowania tych już mniej znanych, czy rzadziej używanych.

– Będziemy mówić o środkach lokomocji, o tym, że na początku tym podstawowym środkiem lokomocji były nogi, a z czasem zaczęły pojawiać się pewne ułatwienia. Będziemy też przedstawiać zarówno wybrane modele jednostek pływających, jak i pojawiające się wraz z upływem czasu nowe środki transportu. Akurat w oparciu o wystawy muzealne zaprezentowana zostanie dorożka oraz zdjęcia dawnych tramwajów. Będzie to też opowieść o tym, kiedy w Szczecinie pojawiły się pierwsze tramwaje i trochę też o rozwoju tej trakcji – dodaje Ewa Kimak. 

Sobotnie zajęcia będą więc luźną opowieścią o sposobach podróżowania, środkach transportu, jak i całej otoczce temu towarzyszącej. Wiadomo również, że uczestnikom zaprezentowane zostaną dawne kufry, które niegdyś stanowiły pewną formę znanego dziś bagażu podręcznego, należące do zamożnych z Pomorza. Tytułowa Mapa Lubinusa również znajdzie swoje przeznaczenie w trakcie zajęć. Jak wyjaśnia Ewa Kimak:  

– Będziemy też przez chwilę podziwiać Mapę Lubinusa prezentowaną w Ratuszu, żeby uświadomić dzieciom, że samo pojęcie mapy to jest dość późny pomysł. I że ludzie w tych odległych czasach znali świat z odległości kilkuset metrów od miejsca swojego zamieszkania, a jeśli wybierali się w dalszą podróż potrzebowali przewodników. 

Zapowiadają się więc ekscytujące godziny nauki poprzez zabawę. Każde z zajęć obfitować będzie w niezwykłe ciekawostki, które na pewno zainteresują dzieci. Kolejne spotkanie pod hasłem „Morski Szczecin. Korabnicy, korsarze i wspaniałe statki” odbędzie się 9 marca, a sama akcja potrwa do 25 maja. Zapowiada się więc czas odkrywania wielu tajemnic. 

Na każde z następnych wydarzeń organizowanych w ramach Akademii Gryfa obowiązują wcześniejsze zapisy, jak i opłata w wysokości 15 zł. Zgłoszeń należy dokonywać bezpośrednio u prowadzącej pani Ewy Kimak pod numerem telefonu: 91 43 15 278, lub drogą mailową: e.kimak@muzeum.szczecin.pl. 

 

Powiązane artykuły

kraum obraduje w szczecinie – kluczowe tematy dla przyszłości akademickiej medycyny
Edukacja

KRAUM obraduje w Szczecinie – kluczowe tematy dla przyszłości akademickiej medycyny

W Szczecinie trwa Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) – prestiżowego gremium,...

niezwykła podróż w czasie. taka była aleja wojska polskiego 32 lata temu
Historia

Niezwykła podróż w czasie. Taka była aleja Wojska Polskiego 32 lata temu

Wówczas śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego tętnił życiem o wiele bardziej niż...

uniwersytet szczeciński otworzył drzwi dla przyszłych studentów
Edukacja

Uniwersytet Szczeciński otworzył drzwi dla przyszłych studentów

Dziś na Uniwersytecie Szczecińskim odbył się Dzień Otwarty, który przyciągnął tłumy uczniów...

przypominają o przeszłości szczecina. gdzie szukać poniemieckich napisów na budynkach?
Historia

Przypominają o przeszłości Szczecina. Gdzie szukać poniemieckich napisów na budynkach?

Szczecin, dawniej znany jako Stettin, przez wieki był miastem o bogatej historii,...