Home Edukacja Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości
EdukacjaHistoria

Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości

1.2k

Szczecin, jako miasto z niezwykle bogatą historią, skrywa w sobie wiele niesamowitych tajemnic. Kto wie, niektóre być może wciąż nie zostały jeszcze odkryte. Niemniej, podążanie za śladami przeszłości może stanowić niezwykle fascynującą przygodę, w której zdecydowanie warto wziąć udział. Muzeum Narodowe w Szczecinie oferuje młodym mieszkańcom miasta właśnie tego rodzaju rozrywkę.

 

Z myślą o propagowaniu wśród szczecinian wiedzy o dziejach miasta Muzeum Narodowe w Szczecinie zainicjowało akcję pod nazwą „Akademia Gryfa”. Jest to cykl sobotnich spotkań odbywających się raz w miesiącu, stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 10 lat. Spotkania mają charakter edukacyjny, bowiem każde z nich ma na celu przybliżenie słuchaczom tematyki związanej z mniej znanymi wątkami historii miasta. Dzieci mają szansę uczestniczyć w nietuzinkowej lekcji historii, w trakcie której wiedza przekazywana jest w sposób prosty i przyjemny. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zwiedzić zakątki Muzeum Historii Szczecina obserwując przy tym, jakie zmiany dokonywały się w Szczecinie na przestrzeni lat oraz jak wyglądało codziennie życie jego mieszkańców. 

– Wszystkie spotkania z cyklu Akademii Gryfa są w formie dwugodzinnych warsztatów, z których pierwsza część jest poświęcona rozmowie i prezentacji obiektów na wystawach nawiązujących do omawianego tematu. Natomiast druga część przeznaczona jest na wykonywanie przez dzieci prac plastycznych z zapewnionych przez nas materiałów. Prace te nawiązują do omawianego problemu – wyjaśnia Ewa Kimak, prowadząca cykl spotkań. 

Najbliższe zajęcia pod nazwą „Mapa Lubinusa. Szczecińskie podróże bez drogowskazów” odbędą się w sobotę 10 lutego. Tematyka zajęć dotyczy szeroko rozumianego podróżowania, zarówno w czasach odległych, jak i tych nam bliższych. 

– Będziemy poruszać się po wszystkich wystawach w Ratuszu Staromiejskim. Po tych opowiadających o najdawniejszych dziejach miasta, jak i po tej wystawie o XX wieku w Szczecinie. Chodzi o uświadomienie dzieciom różnic jakie wynikają z tego podróżowania na przestrzeni lat – mówi Ewa Kimak. 

Spotkanie będzie też dobrą okazją do poznania przez dzieci etapów rozwoju środków transportu i zaobserwowania tych już mniej znanych, czy rzadziej używanych.

– Będziemy mówić o środkach lokomocji, o tym, że na początku tym podstawowym środkiem lokomocji były nogi, a z czasem zaczęły pojawiać się pewne ułatwienia. Będziemy też przedstawiać zarówno wybrane modele jednostek pływających, jak i pojawiające się wraz z upływem czasu nowe środki transportu. Akurat w oparciu o wystawy muzealne zaprezentowana zostanie dorożka oraz zdjęcia dawnych tramwajów. Będzie to też opowieść o tym, kiedy w Szczecinie pojawiły się pierwsze tramwaje i trochę też o rozwoju tej trakcji – dodaje Ewa Kimak. 

Sobotnie zajęcia będą więc luźną opowieścią o sposobach podróżowania, środkach transportu, jak i całej otoczce temu towarzyszącej. Wiadomo również, że uczestnikom zaprezentowane zostaną dawne kufry, które niegdyś stanowiły pewną formę znanego dziś bagażu podręcznego, należące do zamożnych z Pomorza. Tytułowa Mapa Lubinusa również znajdzie swoje przeznaczenie w trakcie zajęć. Jak wyjaśnia Ewa Kimak:  

– Będziemy też przez chwilę podziwiać Mapę Lubinusa prezentowaną w Ratuszu, żeby uświadomić dzieciom, że samo pojęcie mapy to jest dość późny pomysł. I że ludzie w tych odległych czasach znali świat z odległości kilkuset metrów od miejsca swojego zamieszkania, a jeśli wybierali się w dalszą podróż potrzebowali przewodników. 

Zapowiadają się więc ekscytujące godziny nauki poprzez zabawę. Każde z zajęć obfitować będzie w niezwykłe ciekawostki, które na pewno zainteresują dzieci. Kolejne spotkanie pod hasłem „Morski Szczecin. Korabnicy, korsarze i wspaniałe statki” odbędzie się 9 marca, a sama akcja potrwa do 25 maja. Zapowiada się więc czas odkrywania wielu tajemnic. 

Na każde z następnych wydarzeń organizowanych w ramach Akademii Gryfa obowiązują wcześniejsze zapisy, jak i opłata w wysokości 15 zł. Zgłoszeń należy dokonywać bezpośrednio u prowadzącej pani Ewy Kimak pod numerem telefonu: 91 43 15 278, lub drogą mailową: e.kimak@muzeum.szczecin.pl. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościHistoria

Duet to szczecińska legenda. Wielu zakochanych spędzało tam czas

  Miejsce o niepowtarzalnym klimacie, z wieloletnimi tradycjami i – co najważniejsze...

HistoriaMotoryzacja

Zabytkowy, niskopodłogowy tramwaj ze Szczecina turystycznym hitem w Poznaniu 

Komunikacja tramwajowa w Szczecinie może się pochwalić barwną i ciekawą historią –...

EdukacjaEkologia i zdrowie

Prezydent Szczecina ogłosił miejski Program Wsparcia Psychologicznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Rusza nowy Program Wsparcia Psychologicznego, obejmujący uczniów, rodziców, a także nauczycieli.  Konkurs...

Edukacja

„Edukacja dla dorosłych” i abecadło inteligencji emocjonalnej. Niecodzienne warsztaty kobiet

Rada Kobiet po raz kolejny zorganizowała spotkanie z cyklu „Edukacja dla dorosłych”....