Home Aktualności Jutro rozpoczyna się strajk rolników. Oto lista dróg w województwie, które zostaną jutro zablokowane
AktualnościW regionie

Jutro rozpoczyna się strajk rolników. Oto lista dróg w województwie, które zostaną jutro zablokowane

358
Foto: źródło FB/Protest Rolników

Wściekłość rolników sfrustrowanych unijną polityką rolną sięga zenitu. Jak już wcześniej informowaliśmy, jutro rozpoczyna się strajk generalny rolników, ogłoszony przez „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Na drogi województwa zachodniopomorskiego może wyjechać aż tysiąc ciągników!

 

Nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach Unii Europejskiej zalew taniej ukraińskiej żywności i polityka Zielonego Ładu budzą oburzenie wśród rolników. Zależy im na wspieraniu krajowego rolnictwa. 

– Nie ma zgody na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii Od pola do stołu i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP – czytamy w komunikacie rolniczej „Solidarności”.

Dlatego związkowcy ogłosili na piątek, 9 lutego, rozpoczęcie strajku generalnego polegającego na blokadzie dróg. Obejmie on całą Polskę, w tym województwo zachodniopomorskie. Jak się dowiedzieliśmy, rolnicy zablokują następujące drogi:

  • Drogę ekspresową S3 na wysokości węzła Pyrzyce (tam zbiorą się rolnicy z Bań, Pyrzyc, Lipian, Gryfina, Morynia, Myśliborza, Widuchowej, Renic i Kozielic), oraz Przybiernowa;
  • Drogę ekspresową S6 na wysokości Płotów;
  • Drogę krajową nr 10 na odcinku Stargard Wschód-Recz (miejscowości: Krąpiel, Suchań);
  • Drogę krajową nr 20 na odcinku Chociwel-Węgorzyno;
  • Drogę wojewódzką nr 106 na odcinku Maszewo-Golczewo
  • Drogę wojewódzką nr 112 na odcinku Biesiekierz-Koszalin, wraz z przejazdem ulicami Koszalina;

Pełna lista protestujących miejscowości znajduje się pod tym adresem: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1atNNgbIhcB6NaBdwY5C7bzNSRveCKvw&ll=52.43027542830012%2C19.90517176144957&z=7

Ponadto protestujący rolnicy napisali list adresowany do Prezydenta Andrzeja Dudy, Premiera Donalda Tuska, posłów i senatorów:

– My, Rolnicy – tu, jak i w całej Polsce, ramię w ramię z rolnikami z całej Unii Europejskiej, wyszliśmy na ulice, by podnieść świadomość na temat trudności, z którymi zmaga się sektor rolniczy oraz zaapelować o wsparcie, byśmy mogli poradzić sobie z trudną sytuacją rynkową, niesprawiedliwymi cenami i nękaniami. Żądamy natychmiastowej interwencji w sprawach dla nas bardzo ważnych, wymienionych w postulatach. (…) My, Rolnicy, nie damy się zarzynać w ciszy! – czytamy w liście.

Postulaty przedstawione w liście dotyczą m.in.: zatrzymania importu taniej żywności spoza Unii Europejskiej, odrzucenia Zielonego Ładu i innych programów ekologicznych i prozwierzęcych, oraz natychmiastowej wypłaty cofniętych dopłat. Łącznie przedstawiono 15 takich żądań. 

Powiązane artykuły

W regionie

Nowy przystanek SKM w Goleniowie niedługo przyjmie pierwszych pasażerów. Ale coś tu nie zagrało

Wraz z pełnym uruchomieniem I etapu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czyli od 10...

Aktualności

Łabędź zaplątany w drut kolczasty. Potrzebna była pomoc

Pracownicy trafostacji przy Szosie Polskiej skontaktowali się telefonicznie z dyżurnym Straży Miejskiej,...

Aktualności

Betonowe komunistyczne kloce. Spacer po powojennej architekturze mieszkaniowej

Przez ostatnie kilka miesięcy osoby spacerujące w pobliżu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego...

Ekologia i zdrowieAktualności

Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – dzika kraina na to zasługuje

Już w sobotę 24 lutego o godzinie 11:00 rozpocznie się kolejny spacer...