Home Ekologia i zdrowie Jak zbudować schronienie dla jeża? MAMY INSTRUKCJĘ!
Ekologia i zdrowie

Jak zbudować schronienie dla jeża? MAMY INSTRUKCJĘ!

192

Informacja o przestrzeni dla jeżów w szczecińskich parkach obiegła cały świat. I choć nie jest to nic nowego, to właśnie Szczecin (za sprawą naszej publikacji) pokazywano w mediach w różnych zakątkach Europy. zaczęły się tez pojawiać maile od naszych czytelników z pytaniami, czy… takie schronienia można budować w przydomowych ogrodach.

 

Oczywiście, że można – a nawet, jeśli tylko są ku temu warunki, jest to wskazane. Stworzenie bezpiecznego i komfortowego miejsca dla jeża w ogrodzie na zimę może pomóc im przetrwać trudne warunki atmosferyczne. Oto krótki poradnik, aby dobrze przygotować takie miejsce:

 

Zbieranie materiałów

Wybierz suche liście z różnych drzew i krzewów. Liście powinny być suche, ponieważ mokre mogą sprzyjać pleśni i zapewniać mniej skuteczną izolację. Gałęzie powinny być średniej grubości, zapewniając stabilną strukturę schronienia.

 

Stosowanie różnych materiałów

Dodaj różne rodzaje liści do stosu, co zwiększy różnorodność materiałów. Możesz używać liści dębu, klonu, buka czy innych dostępnych w twoim otoczeniu.

 

Formowanie stosu

Twórz stos liści w formie kopca, z jednym bokiem nieco spłaszczonym, aby stworzyć miejsce do wejścia. Dzięki temu jeż może łatwo wejść i opuścić schronienie.

 

Dodanie gałęzi i patyków

Umieść gałęzie na wierzchu stosu liści, układając je w różnych kierunkach. To pomoże w utrzymaniu liści na miejscu i stworzy dodatkową warstwę ochronną. Gałęzie chronią liście przed rozwianiem podczas jesiennej i zimowej wichury, a dodatkowo chronią przed drapieżnikami.

 

Zapewnienie wentylacji

Zadbaj o to, aby miejsce to było dobrze wentylowane. Otwór wejściowy powinien być dostatecznie duży, aby umożliwić dostęp do schronienia, ale jednocześnie wystarczająco mały, aby chronić jeża przed większymi drapieżnikami.

 

Naturalność otoczenia

Postaraj się, aby schronienie dobrze wpisywało się w otoczenie. To pomoże jeżowi czuć się bezpiecznie i naturalnie w takim miejscu.

 

Bezpieczeństwo przed drapieżnikami

Zabezpiecz miejsce przed potencjalnymi drapieżnikami, takimi jak koty lub psy. Możesz użyć dodatkowych gałęzi czy desek, aby ograniczyć dostęp.

 

Tworząc takie naturalne schronienie, pomagasz jeżowi znaleźć bezpieczne miejsce na zimę, które jest zgodne z jego naturalnymi instynktami. Pamiętaj, że zachowanie naturalności i unikanie zakłócania jeża w trakcie hibernacji są kluczowe dla ich dobrego samopoczucia.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...