Home Sport Bieg z Wąsem 2023, czyli Movember w Szczecinie
Sport

Bieg z Wąsem 2023, czyli Movember w Szczecinie

258

19 listopada odbędzie się 6. Edycja Biegu z Wąsem, czyli akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Fizjosport.org. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na temat profilaktyki męskich nowotworów. Dzięki bezpłatnym badaniom organizowanych w ramach wydarzenia udało się wykryć zmiany nowotworowe u kilkudziesięciu osób.

 

Bieg z Wąsem wpisuje się w ogólnoświatową akcję Movember, której symbolem są właśnie wąsy. Inicjatywa Stowarzyszenia Fizjosport.org ma charakter typowo zabawowy, ale przesłanie jest jasne – zwrócenie uwagi na męskie zdrowie i profilaktykę męskich nowotworów. 

 

Bieg odbędzie się 19 listopada w Parku Kasprowicza i zostanie podzielony na dwa starty. Pierwszy bieg nordic walking rozpocznie się o 10, a drugi, właściwy bieg wystartuje o 12:30. W tym samym czasie wyruszą także biegacze krakowskiego Biegu z Wąsem. W pakiecie startowym uczestnicy otrzymają numery, możliwość elektronicznego zmierzenia czasu oraz coś ciepłego do picia i do jedzenia, a także… wąsy

 

– Wszyscy uczestnicy – zarówno panowie, jak i panie – biegną w wąsach, które każdy otrzymuje w pakiecie startowym. Mogą je sobie przykleić, o ile nie mają swoich własnych. Na miejscu jest także barber, który maluje wąsy – mówi Piotr Grudziecki ze Stowarzyszenia Fizjosport.org. – Wąs, czyli do niedawna nieco obciachowy element wizerunku, ma zwracać uwagę na problem profilaktyki męskich nowotworów. Jest pretekstem do rozmowy na ten temat. Obecnie coraz bardziej wraca do mody, ale niezmiennie pozostaje symbolem akcji.

 

Pierwszy Bieg z Wąsem wystartował w 2018 r. Już w następnym roku zorganizowane zostały bezpłatne, ogólnodostępne badania profilaktyczne nowotworów w ramach akcji Męskie Zdrowie. W tym roku badania będą przeprowadzane 18 listopada w CH Galaxy w godz. Od 10 do 18. USG jąder adresowane jest do mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat, ponieważ grupa ryzyka zachorowalności na raka jąder to 20-35 lat. Dla starszych panów wykonywane są testy PSA. Wszystko odbywa się w specjalnym boksie, który zapewnia intymność, a samo badanie trwa ok. 3-4 minut. 

 

– Panowie są coraz bardziej odważni i nie stresują się przed badaniami. Pojawia się też dużo młodych osób, co cieszy, ponieważ mamy wymierne rezultaty naszych akcji. Zdarza się, że wykrywamy zmiany nowotworowe. Jest to szansa, żeby szybko zareagować, a wtedy mamy praktycznie stuprocentową pewność wyleczenia. Przez 6 lat mieliśmy takich przypadków kilkadziesiąt – opowiada Piotr Grudziecki.

 

Akcji od początku wsparcia udziela Urząd Miasta Szczecin oraz Urząd Marszałkowski. Wydarzenie współfinansowane jest również ze środków Programu Społecznik. Patronat nad Biegiem z Wąsem objęła szczecińska firma Ramirent, Drobimex oraz ZWiK Szczecin. 

 

Powiązane artykuły

Sport

Ze Szczecina przez Legię do Udinese

Nowym trenerem Udinese, klubu z Serie A, będzie Kosta Runjaić, który w...

SportAktualności

Miała być feta, był najgorszy mecz finału

Kibice byli gotowi do świętowania. Gotowi byli również przedstawiciele ligi. Najmniej przygotowani...

Sport

Piłkarki Pogoni Szczecin z tytułem Mistrza Polski!

Niesamowite rozstrzygnięcia  w ostatniej kolejce kobiecej Ekstraligi w piłce nożnej. Piłkarski ze...

Sport

Brakuje jednego meczu. O krok do złota, teraz jedziemy do Sopotu

Brakuje tylko i aż jednego zwycięstwa. Jeśli ktokolwiek sądzi, że to będzie...