Home Biznes i inwestycje Innowacyjne firmy rozkręcą polską gospodarkę?
Biznes i inwestycje

Innowacyjne firmy rozkręcą polską gospodarkę?

115

W dzisiejszym, nieustannie zmieniającym się środowisku gospodarczym, kluczowym elementem trwałego rozwoju każdego kraju są innowacyjne firmy. Ich rola jest wielowymiarowa i obejmuje aspekty od tworzenia miejsc pracy po przewodnictwo w dziedzinie technologicznego postępu. „Wspieranie innowacyjnych firm sprawia, że gospodarka danego kraju jest dobrze postrzegana, budzi zaufanie i jest sygnałem, że tu warto inwestować w rozwój” – komentuje dr Krzysztof Dudek.

Przez lata w Polsce, jednym z najbardziej zauważalnych wkładów innowacyjnych firm była ich zdolność do generowania nowych miejsc pracy. Firmy działające w obszarach związanych z nowoczesnymi technologiami często stwarzały duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą. To nie tylko przeciwdziałało problemowi bezrobocia, ale także pobudzało rozwój systemów edukacyjnych i szkoleniowych, ponieważ technologie wymagają specjalistycznego know-how.

– Dziś kluczowym atutem innowacyjnych firm jest ich zdolność do konkurowania na arenie międzynarodowej – tłumaczy dr Krzysztof Dudek, Koordynator Projektów Badawczo-Rozwojowych w HiProMine. – Kraje, które wspierają i rozwijają takie przedsiębiorstwa, stają się nie tylko konkurencyjne, ale również zyskują reputację jako liderzy w dziedzinie innowacji. To przyciąga inwestorów zagranicznych, co z kolei wspiera rozwój gospodarczy poprzez transfery technologii, wymianę know-how i przyciąganie kapitału – dodaje.

Sprzedaż know-how stanowi kluczowe narzędzie dla rozwoju gospodarczego. Ułatwia transfer wiedzy, budowanie relacji międzynarodowych, wzrost kompetencji oraz skuteczne radzenie sobie z globalnymi wyzwaniami. To instrument, który może służyć zarówno przedsiębiorstwom, jak i całej gospodarce państwa w dążeniu do postępu i zrównoważonego rozwoju.

– Innowacyjne firmy są motorem postępu technologicznego, i bynajmniej nie możemy technologii postrzegać tylko przez pryzmat komputerów – uśmiecha się Krzysztof Dudek. – Technologie mogą funkcjonować w rozmaitej postaci. To także unikalny sposób hodowli owadów z wykorzystaniem bioreaktora – dodaje.

Co ma na myśli? Spółka HiProMine jest postrzegana jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Europie w zakresie hodowli insektów, z których produkowane jest wysokiej jakości białko jako składnik pasz dla zwierząt domowych – psów i kotów. Naukowcy z Robakowa (tam mieści się siedziba HiProMine) poprzez ciągłe inwestycje w badania i rozwój, wprowadzają na rynek nową technologię, która ma potencjał pozytywnego wpływu na wiele sektorów gospodarki w całej Europie.

– Stworzona przez nas technologia umożliwia efektywną hodowlę owadów, z których produkujemy białko jako składnik karm dla psów i kotów. Dzięki wprowadzeniu tego składnika paszowego na rynek pet food jest szansa na zmniejszenie zapotrzebowania na mączkę rybną czy też mięso kręgowców. Ma to ogromne znaczenie jeśli mowa o kwestiach związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. I świat patrzy dziś z takiej perspektywy na naszą firmę, patrzy też na polską gospodarkę – tłumaczy Krzysztof Dudek.

Warto zauważyć, że innowacyjne firmy często wykazują zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Wdrażają metody produkcji oparte na odnawialnych źródłach energii, przyjazne dla środowiska technologie i praktyki społecznie odpowiedzialne. To nie tylko zabezpiecza przyszłość środowiska naturalnego, ale także odpowiada na oczekiwania społeczeństwa coraz bardziej zwracającego uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo, innowacyjne firmy często angażują się w rozwiązywanie istotnych problemów społecznych. Poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań w obszarze opieki zdrowotnej, edukacji czy dostępu do technologii, przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczeństwa. Innowacyjne przedsiębiorstwa są niewątpliwie kluczowym elementem trwałego rozwoju gospodarczego. Ich różnorodny wpływ obejmuje nie tylko gospodarkę, ale także społeczeństwo i środowisko. Wspieranie takich przedsiębiorstw staje się zatem nie tylko koniecznością, ale strategicznym wyborem dla krajów pragnących utrzymać się na ścieżce trwałego rozwoju. W tym wymiarze niezbędna jest pomoc rządowa dla firm, które swoim know-how mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego.

– Skorzystaliśmy między innymi z Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030, tu otrzymaliśmy na budowę nowego zakładu ponad 14,4 milionów – mówi Krzysztof Dudek. – Otrzymywaliśmy również wsparcie z RPO na opracowanie przełomowej technologii BIOINSEC na sumę ponad 4,5 miliona z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, sięgaliśmy po finansowanie od PARP pozwalające na patentowanie naszych dokonań nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach świata, by chronić swój biznes. Istotnym wsparciem w zakresie badań i rozwoju są projekty z Szybkiej Ścieżki NCBR – wylicza.

Spółka posiada także blisko 70 zagranicznych patentów chroniących firmę przed nieuczciwą konkurencją, kolejne patenty są w trakcie procedowania. Spółka HiProMine jest doskonałym przykładem, jak można stworzyć innowacyjny biznes w oparciu od zewnętrzne finansowanie i zainteresować swoją technologią cały świat. Obecnie spółka realizuje proces inwestycyjny związany z  budową nowoczesnego zakładu hodowli owadów w województwie lubuskim za ponad 200 milionów złotych. To w tym momencie jedna z najbardziej znaczących inwestycji technologicznych w Polsce.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Coraz bliżej obwodnicy Mierzyna. Właśnie trwa odbiór projektu budowlanego

Obwodnica Mierzyna wkracza w kolejną fazę realizacji. Proces inwestycyjny trwa w najlepsze...

Biznes i inwestycje

Co z tymi tramwajami? Przepiera odpowiada Słowikowi

Nie milkną echa decyzji włodarzy miasta w sprawie wniosku o nowe tramwaje...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Pierwsze umowy na S10 podpisane! Droga ma być gotowa w 2028 roku

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum...

Biznes i inwestycje

Wcześniej zaniedbany teren. Teraz świetne miejsce rekreacji

Pełen atrakcji plac zabaw i wygodne hamaki już czekają na młodszych i...