Home Kultura Groszkowski jak Beksiński. Mamy wyjątkowego artystę w regionie
Kultura

Groszkowski jak Beksiński. Mamy wyjątkowego artystę w regionie

228

Dziś zapraszamy Was do „WIRTUALNEJ GALERII” i przedstawiamy Artura Groszkowskiego, mieszkańca Pomorza Zachodniego, którego prace zaczynają fascynować właścicieli galerii artystycznych w całym kraju. Obok tej postaci żaden miłośnik sztuki nie może przejść obojętnie.

 

Kim jest Artur Groszkowski? To magister pedagogiki, oligofrenopedagog i przede wszystkim lokalny twórca. Od 2008 roku pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Choszcznie. Zawodowo związany jest z twórczym rozwojem osób z zaburzeniami psychicznymi. To animator różnorodnych działań rozwijających szeroko pojętą aktywność twórczą. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Piosenki Niebanalnej ,,W stronę wrażliwości” oraz pomysłodawca i organizator  pleneru malarskiego ,,Sztaluga 2008”. Twórca projektu ,,Beksiński – Inspiracje” i cyklu wystaw pod tą samą nazwą. Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali nagrody w różnorodnych konkursach plastycznych na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

 

Tak o artyście pisze Krzysztof Cichoń, poniższe słowa pochodzą z katalogu przygotowanego na okoliczność wystawy ,,Wokół Beksińskiego”:

 

Prace wykonane w Choszcznie świetnie uwypuklają wypatrzone w obrazach Beksińskiego walory tak charakterystycznej dla tej twórczości formy. Dzięki przestrzenności, formy te, oparte na zwielokrotnieniach, na nadmiarze podkreślającym konwulsyjność ruchu i pośrednio dramat istnienia, zyskują pełną ekspresję, czytelną w rzeźbiarsko-architektonicznym zamyśle obrazów Beksińskiego. Prace z Choszczna to gotowy przykład zajęć na poważnie uczących analizowania sztuki, co wydaje się bardzo ważne wobec monotonii dydaktyki, zdominowanej przez technologie informatyczne.

 

Wybraliśmy dla Was kilka przykładowych prac artysty… jak Wam się podobają?

 

 

Powiązane artykuły

Kultura

To będzie niesamowita podróż w czasie!  „Zadzwońcie po milicję” już w grudniu w Netto Arenie

Szykuje się kolejna muzyczna podróż w przeszłość, a konkretnie w lata osiemdziesiąte...

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...