WydarzeniaMaj 2004

Filharmonia

66
Manolo -Alban-Juarez

Urozmaicony maj

Od muzyki granej do niemego filmu, przez koncerty symfoniczne i z muzyką świata, a na festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki kończąc. Zobaczcie sami!

Na zakończenie długiego majowego weekendu, w niedzielę 5 maja o 19:00 wyjątkowa propozycja – koncert W starym kinie | Czerwie Band, czyli pokaz niemego filmu „Bestia” (1917) z Polą Negri w roli głównej połączony z wykonywaną na żywo autorską muzyką zespołu Czerwie. Zespołowi towarzyszyć będzie orkiestra West Side Sinfonietta.

10 maja o 17:00 zapraszamy na bezpłatny wykład dotyczący profilaktyki i zagrożeń słuchu i równowagi. Poruszymy aspekty związane z dźwiękiem, hałasem, budową ucha, rodzajami badań słuchu oraz sprzętami których używamy na co dzień, np. słuchawkami. Wykład umożliwi wszystkim uczestnikom identyfikację potencjalnie szkodliwych dźwięków oraz nauczy, jak włączyć tematykę ochrony słuchu do swojego codziennego życia.

Także 10 maja, o godzinie 19:00, czeka nas iście magiczny koncert muzyki filmowej. Koncert otworzy suita symfoniczna, na którą składają się najsłynniejsze muzyczne motywy z filmów o Harrym Potterze. Usłyszymy także muzykę z filmu „Jak wytresować smoka” oraz Poemat symfoniczny „Uczeń czarnoksiężnika” wykorzystany w animowanym filmie Walta Disneya „Fantasia” z 1940 roku, w którym w rolę tytułowego ucznia czarnoksiężnika wcieliła się sama Myszka Miki.

W niedzielę 12 maja o 17:00 zapraszamy na kolejną odsłonę Edu Virtuoso, czyli koncert rodzinny. W tym roku w castingu wyłoniono sześcioro młodych dyrygentów, którzy wezmą udział w koncercie i zadyrygują orkiestrą symfoniczną. Jako widownia będziemy mieli więc niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak kandydaci pracują z zespołem i jak wprowadzają swoje własne interpretacje utworów. Będą emocje, jury, relacje z kulis, rozmowy z młodymi artystami oraz… głosowanie widzów! Zapraszamy całe rodziny.

W samo południe 14 maja zapraszamy seniorów do przytulnej sali kameralnej. Konsonanse to nie tylko koncerty, to także spotkania z pasjonującą historią muzyki, ciekawostkami instrumentacyjnymi. Na scenie zaprezentują się utalentowani uczniowie szczecińskich szkół muzycznych, a seniorzy staną się ważnym elementem widowni, tworząc międzypokoleniową atmosferę jedności i wspólnego odkrywania piękna muzyki.

Wieczorem 14 maja (o 19:00) w złotej sali dźwięki oberków z Polski spotkają się z peruwiańskimi melodiami. Od energetycznych tańców po refleksyjne chwile, dwie różne tradycje muzyczne, w których wyrósł główny sprawca zamieszania i autor projektu – perkusista Manolo Albán Juárez. Koncert zatytułowany „Musica negra y blanca” (czyli „muzyka czarna i biała”) to ostatnia w tym sezonie odsłona Rubato.

Bohaterem koncertu 17 maja o godzinie 19:00 będzie Janusz Stalmierski i jego „Frazy Eola”: koncert na harfę i orkiestrę, smyczki i flety. Utwór wykona dla Państwa Barbara Stalmierska – na co dzień harfistka orkiestry Filharmonii i żona kompozytora. Usłyszymy także znakomitą uwerturę „Kandyd” napisaną przez Leonarda Bernsteina oraz suitę baletową „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli.

31 maja Filharmonia zainauguruje trzydniowy festiwal Słyszę Dobre Dźwięki. O godzinie 17:00 spotkamy podczas dyskusji panelowej w sali kameralnej, by wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie „Jak się bać?”. Będzie to spotkanie ekspertów z dziedziny psychologii, muzykoterapii i arteterapii. O godzinie 20:00 zaś zapraszamy na rodzinny spektakl plenerowy – Kosmiczna Podróż Guliwera. Będzie to wydarzenie dla dzieci i dorosłych, podczas którego ruszymy razem w podróż i przełamiemy nasze lęki. Spektakl odbędzie się tuż przy Filharmonii- na placu Solidarności. Wstęp wolny.

Więcej: www.filharmonia.szczecin.pl

 

Powiązane artykuły

WydarzeniaCzerwiec 2024

Filharmonia

Bogate zakończenie sezonu  Pełen rodzinnych wydarzeń festiwal Słyszę Dobre Dźwięki, wielka symfonika...

WydarzeniaCzerwiec 2024

Teatr Polski

Wydarzeniem miesiąca będzie nowy spektakl pt. „Tragedia sztokholmska”. Premiera 1 czerwca na Scenie...

WydarzeniaCzerwiec 2024

Teatr Współczesny

Teatr Współczesny w czerwcu zaprasza przede wszystkim na „Giselle, tańcz!” w reżyserii...

WydarzeniaCzerwiec 2024

Teatr Kana

Czerwcowy repertuar rozpoczyna się już 1.06 akcją performatywną „DEKARBONIZACJA” autorstwa Olesji Nezyhwej....