Home Rozmowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych – młodzieżowa przestrzeń dla teatru i kreatywności
Rozmowy

Festiwal Sztuk Niewidzialnych – młodzieżowa przestrzeń dla teatru i kreatywności

169
festiwal sztuk niewidzialnych w szczecinie

Sztuka to nie tylko wielkie sceny i profesjonalni aktorzy – to także przestrzeń dla młodych pasjonatów, którzy chcą dzielić się swoją kreatywnością. Festiwal Sztuk Niewidzialnych, organizowany przez uczniów dla uczniów, to wyjątkowe wydarzenie na mapie Szczecina. Jego celem jest nie tylko promocja młodych talentów, ale także stworzenie przestrzeni, w której licealiści mogą eksperymentować z formą teatralną i rozwijać swoje pasje. Skąd wziął się pomysł na ten niezwykły festiwal i co go wyróżnia? Sprawdźcie sami!

Skąd wziął się pomysł na organizację Festiwalu Sztuk Niewidzialnych? Czy inspirowaliście się jakimiś innymi wydarzeniami teatralnymi?

Pomysł na festiwal zrodził się z naszej fascynacji teatrem oraz z pasji do działań społecznych. Większość naszego zespołu od lat pasjonuje się teatrem w różnych formach – część z nas uczęszczała na zajęcia teatralne, inni brali udział w przeglądach teatralnych. Działamy również społecznie: udzielamy się w samorządach szkolnych, a dwie nasze członkinie należą do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin. Pomysł na festiwal powstał z połączenia tych dwóch pasji. Prawdziwym impulsem do jego organizacji było jednak odwołanie „Wielkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych”, organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące. Chcieliśmy podtrzymać tradycję szkolnych przeglądów teatralnych i stworzyć nowe miejsce dla młodych artystów.

Jakie cele przyświecają temu przeglądowi? Czy chodzi bardziej o promocję młodych talentów, edukację teatralną, czy może coś jeszcze innego?

Dla nas „Festiwal Sztuk Niewidzialnych” to przestrzeń, w której młodzi, utalentowani aktorzy i scenografowie mogą zaprezentować swoją pasję. W naszych szkołach kreatywność, sztuka i ekspresja artystyczna często są marginalizowane na rzecz przedmiotów ścisłych. Istnieje mnóstwo olimpiad przedmiotowych i konkursów tematycznych, ale niewiele okazji dla młodych artystów, by mogli rozwijać lub odkrywać swój talent na deskach teatru. Chcemy stworzyć przegląd, który będzie promować kreatywność i sztukę oraz stanowić inkubator nowych talentów szczecińskich teatrów.

Jak wygląda proces zgłaszania się do festiwalu? Kto może wziąć w nim udział i jakie warunki trzeba spełnić, aby wystąpić na deskach Teatru Współczesnego?

Aby zgłosić się na nasz festiwal, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na naszych mediach społecznościowych. W formularzu należy zawrzeć takie informacje jak: nazwa grupy, ilość oraz imiona członków, nazwa przedstawienia oraz streszczenie i zarys pomysłu. Nie wymagamy, aby grupa posiadała gotowy scenariusz ani duże doświadczenie teatralne. Jedynymi warunkami są: posiadanie zgranego zespołu składającego się z uczniów szkół średnich oraz ciekawy, oryginalny pomysł na przedstawienie, który należy szczegółowo opisać w formularzu. Zachęcamy do udziału także grupy spoza Szczecina, w tym roku naszym marzeniem jest aby projekt miał zasięg wojewódzki.

Co wyróżnia Festiwal Sztuk Niewidzialnych spośród innych przeglądów teatralnych? Czy planujecie jakieś innowacyjne rozwiązania lub wyjątkowe atrakcje dla uczestników i widzów?

Nasze wydarzenie wyróżnia się organizacją – jest to festiwal tworzony przez uczniów dla uczniów. Gwarantujemy fantastyczną atmosferę i niezapomniane wspomnienia, co potwierdza fakt, że już teraz otrzymujemy zgłoszenia od grup, które uczestniczyły w festiwalu w ubiegłym roku. Dzięki hojności naszych sponsorów w tym roku planujemy także zorganizować mały bankiet dla aktorek, aktorów i wolontariuszy. Chcemy w ten sposób podziękować im za udział oraz miesiące ciężkiej pracy nad przedstawieniami.

Tegoroczna edycja Festiwalu Sztuk Niewidzialnych odbędzie się 18 marca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Festiwal został objęty patronatem medialnym Szczecinera.

Powiązane artykuły

patriotyzm dwóch polsk – tradycja kontra nowoczesność? rozmowa z dr. bartoszem mazurkiewiczem
Rozmowy

Patriotyzm dwóch Polsk – tradycja kontra nowoczesność? Rozmowa z dr. Bartoszem Mazurkiewiczem

Czy patriotyzm na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim wygląda tak samo? Naukowcy z...

szczeciński bieg klimatyczny: sport, ekologia i dobroczynność w jednym
Rozmowy

Szczeciński Bieg Klimatyczny: sport, ekologia i dobroczynność w jednym

Już w ten weekend Szczecin stanie się areną wyjątkowego wydarzenia, które łączy...

dzień konsumenta – poznaj swoje prawa przed zakupami!
Rozmowy

Dzień Konsumenta – poznaj swoje prawa przed zakupami! Longina Kaczmarek o prawach i obowiązkach konsumenta

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rośnie nasza chęć...

tajemnice szczecina czekają na odkrycie! 12. edycja największego wydarzenia turystycznego w polsce
Rozmowy

Tajemnice Szczecina czekają na odkrycie! 12. edycja największego wydarzenia turystycznego w Polsce

Już w sobotę wyjątkowa okazja do odkrycia tajemnic Szczecina! 12. Międzynarodowy Dzień...