Home Biznes i inwestycje Fabryka Wody doprowadzi do upadku Laguny?
Biznes i inwestycje

Fabryka Wody doprowadzi do upadku Laguny?

8.3k

Fabryka Wody na Gontynce, czyli połączenie aquaparku z edukatorium, wielkimi krokami zbliża się do otwarcia. Co stanie się z oddaloną o ok. 30 km Laguną w Gryfinie? 

 

Fabryka Wody, kosztująca ponad 349,7 mil złotych, zbliża się do otwarcia. W założeniach ma to być kompleks basenów, saun, ale także pełnoprawnego edukatorium ze ścieżkami edukacyjnymi oraz laboratoriami dla dzieci i młodzieży, gdzie dowiemy się ciekawych i inspirujących rzeczy o wodzie. Wielu już wyczekuje hucznego otwarcia i zachodzi w głowę, jak to wszystko będzie wyglądać. Ze zdjęć umieszczonych na stronie Fabryki Wody, można wysnuć wniosek, że aspiracje do bycia w czołówce najnowocześniejszych kompleksów w Polsce, przesadzone nie były. Zapytany o datę otwarcia Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Fabryki Wody, odpowiada:

– Liczymy na otwarcie już w pierwszym kwartale tego roku. Jak na razie jesteśmy na etapie kompletowania kadry.

I to niewątpliwie dobra wiadomość dla sympatyków wypoczynku w wodzie. Co prawda cena biletów nie została jeszcze oficjalnie podana to i tak wiadomo, że ma być zbliżona do ośrodków o podobnych gabarytach jak Termy Maltańskie w Poznaniu czy wrocławski aquapark. 

Problem jest taki, iż graczy o „basenowy monopol” będzie dwóch. Istniejąca już  gryfińska Laguna może odczuwać niepokój niepokoju. Oddalona o ok. 30 km placówka istnieje już jakiś czas i otwarcie Fabryki Wody na pewno odbije się na ilości klientów. Jak mówi Rafał Guga, przewodniczący rady miasta Gryfino:

– Od kilku lat staram się rozpocząć dyskusję na temat funkcjonowania CW „Laguna” w Gryfinie. Już w 2020 r. składałem interpelacje, w których pytałem, czy jest jakiś pomysł władz Gryfina na funkcjonowanie „Laguny” po ukończeniu „Fabryki Wody”. Odpowiedzią miało być przekształcenie Centrum Wodnego „Laguna” w Centrum Sportu i Rekreacji poprzez połączenie tej instytucji z OSiR, CIT i halą sportową w Gryfinie. Przy okazji została „zgubiona” nazwa „Laguna” i dzisiaj te obiekty to po prostu CSiR. Wielokrotnie zwracałem na to uwagę, bo poprzednia nazwa stała się bardzo rozpoznawalną marką. Jeżeli chodzi o działania inwestycyjne w kompleksie basenów w Gryfinie, to bardzo zastanawiające były słowa dyrektor tej placówki podczas sesji Rady Miejskiej w Gryfinie w dniu 27 stycznia 2022 r. – Jak państwo wiecie, Laguna jest obiektem wysłużonym i na obiekcie należy przeprowadzać systematycznie i stale remonty. I faktycznie konieczne do funkcjonowania obiektu remonty są robione. Natomiast, w mojej ocenie nie zostały podjęte żadne działania mające podnieść atrakcyjność basenów w Gryfinie. Lada moment w Szczecinie zostanie otwarta Fabryka Wody, będzie to coś nowego, pachnącego z niesamowitą ilością atrakcji, tak jak kiedyś była Laguna. Za chwilę Laguna zostanie zweryfikowana i ja bardzo obawiam się tego momentu.

Zapytany o konkurencyjną Lagunę Piotr Zieliński mówi:

– Przede wszystkim to dwie różne skale. Nikomu nie życzymy źle, tym bardziej, że te ośrodki służą mieszkańcom miast i całego regionu. Nasze oferty w jakimś stopniu mogą się wzajemnie uzupełniać.

I z tym komentarzem ciężko się nie zgodzić. Wiadomo, iż lepszą opcją jest posiadanie dwóch działających kompleksów niżeli tylko jednego. To, że rynek ma w zwyczaju weryfikować potrzeby klientów, to już siła wyższa. Natomiast Rafał Guga komentuje:

– W tej chwili Laguna przeżywa okres oblężenia, ma dobrą frekwencję, zarabia, natomiast boję się, że niedługo staniemy przed faktem, że jednak ci klienci będą od nas odchodzili. A jakie mamy argumenty w tym momencie? Gryfino ma jedną rzecz, której nie będzie miał przez pewien czas Szczecin. Świetni pracownicy, którzy mają ogromne doświadczenie zawodowe. Trzeba o tych ludzi bardzo mocno dbać, by nie przeszli do konkurencji. Czynnikiem decydującym może być także cena biletów, jednak nie widzę takiego myślenia u decydentów. Rozmawiałem m.in. o „Lagunie” z Prezydentem Szczecina, Panem Piotrem Krzystkiem. Jest świetnie zorientowany i widzi potrzebę funkcjonowania obiektu w Gryfinie. Co więcej, ma pogląd, że baseny w Gryfinie i w Szczecinie nie muszą ze sobą konkurować, a się uzupełniać. Niestety, mam wrażenie, że gryfińska władza nie chce rozmawiać z Prezydentem Szczecina. I to nie tylko w tej kwestii, ale także w temacie np. komunikacji. Boję się, że ten brak działania wpędzi CSiR, czyli byłą CW „Lagunę” w poważne problemy.

I szczerze trudno przewidzieć, co stanie się z Laguną. Trzeba trzymać kciuki za to, że klientela rozłoży się po równo i wszyscy będą zadowoleni. Na ten moment zostaje nam wyczekiwanie na nową atrakcję Szczecina. Bo wszystko wskazuje na to, że Fabryka Wody może rozbić bank.

Powiązane artykuły

nowy żłobek przy ulicy pszczelnej – inwestycja dla najmłodszych nabiera tempa
Biznes i inwestycje

Nowy żłobek przy ulicy Pszczelnej – inwestycja dla najmłodszych nabiera tempa

Na budowie nowego żłobka przy ulicy Pszczelnej w Szczecinie prace idą pełną...

czy są inwestycje, które można skończyć przed czasem? najwyraźniej tak!
Biznes i inwestycje

Czy są inwestycje, które można skończyć przed czasem? Najwyraźniej tak!

Miła niespodzianka dla mieszkańców Szczecina – oświetlenie uliczne LED na ul. Tenisowej...

metamorfoza w centrum szczecina. są pieniądze na przebudowę placu orła białego
Biznes i inwestycje

Metamorfoza w centrum Szczecina. Są pieniądze na przebudowę placu Orła Białego

Plac Orła Białego czeka prawdziwa metamorfoza. Dzięki ponad 12,5 mln zł dofinansowania...

pożyczka, która się opłaca. nowy impuls dla zielonego budownictwa w szczecinie
Biznes i inwestycje

Pożyczka, która się opłaca. Nowy impuls dla zielonego budownictwa w Szczecinie

Już 23 kwietnia 2025 roku o godzinie 8:00 rusza nabór wniosków w...