Home Ekologia i zdrowie Energia z odpadów. Jak zwiedzić szczeciński EcoGenerator?
Ekologia i zdrowie

Energia z odpadów. Jak zwiedzić szczeciński EcoGenerator?

112
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" ul. Krucza 17 w Szczecinie podczas wycieczki po EcoGeneratorze.

Czym jest spalarnia odpadów i czemu segregacja śmieci jest tak ważna? Na te i inne pytania dotyczące ekologii w mieście można poznać odpowiedzi w szczecińskim EcoGeneratorze, czyli jednej z najnowocześniejszych spalarni w Europie. 

 

Wielka stalowa łapa, płomienie trawiące odpady i możliwość przyjrzenia się z bliska urządzeniem oczyszczającym spaliny. Zwiedzanie szczecińskiego EcoGeneratora cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna dla Szczecina?

 

– Dzięki takiej instalacji jak nasza z odpadów zmieszanych możemy wyprodukować energię, z której nasze miasto później korzysta. Szczecin nie korzysta dzięki temu z wysypiska odpadów, a nawet takiego wysypiska nie ma. Gospodarujemy te odpady, a one nie leżą na wysypiskach i nie trują środowiska – tłumaczy Anna Folkman, rzeczniczka Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. 

 

Ciekawą możliwością jest zwiedzania EcoGeneratora. Oferta skierowana jest przede wszystkim do grup zorganizowanych, czyli grup szkolnych (od drugiej klasy szkoły podstawowej) czy studenckich. Takie grupy powinny liczyć około 20 osób, a oprowadzanie odbywa się dwa razy w tygodniu. Co jakiś czas Ecogenerator mogą jednak zwiedzić osoby indywidualne. Wycieczki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W tej chwili do końca roku nie ma już terminów. Cały czas można jednak zapisywać się mailowo na przyszły rok. 

 

A na czym polega taka wycieczka po spalarni?

 

– Wkładamy kaski, kamizelki i zwiedzamy instalację, przemierzając ścieżkę edukacyjną, którą mamy przygotowaną dla naszych gości. Odwiedzamy wszystkie najważniejsze miejsca, widzimy naszą instalację w przekroju, a potem idziemy do kotła, gdzie możemy zobaczyć, jak te odpady się palą. Obserwujemy też pracę operatora chwytaka przez takie specjalne okienko, w którym widzimy cały bunkier, do którego trafiają odpady, a także to, jak wrzucane są do lejów zasypowych,trafiają na ruszt,  a później do kotła – dodaje Anna Folkman. 

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego zwiedzają EcoGenerator.

Spalarnia odpadów mieści się przy ul. Logistycznej 22 w Szczecinie. EcoGenerator, a właściwie Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów działa w Szczecinie od blisko 6 lat. Co roku zamienia się tam w energię ponad 176 tys. ton śmieci. 

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...

AktualnościBiznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

To lądowisko było potrzebne!

Budynek ma pięć pięter i liczy 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, a na...

Ekologia i zdrowie

W jakiej kondycji jest Twoja wątroba? Sprawdź to

Bezpłatne badania elastografii wątroby z wykorzystaniem urządzenia Fibroscan odbędą się 25 maja...