Home Ekologia i zdrowie Drapieżne ptaki czyhają nieopodal podszczecińskich dróg
Ekologia i zdrowie

Drapieżne ptaki czyhają nieopodal podszczecińskich dróg

141

Zwróciliście na to kiedykolwiek uwagę? Jadąc drogą S3 pomiędzy Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim, czy też obwodnicą Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 10, można podziwiać drapieżne ptaki siedzące na ogrodzeniach zabezpieczających trasę przed dzikimi zwierzętami.

 

Dzikie ptaki nie są tak dzikie, jak się wydaje? Doskonale przystosowały się do życia nieopodal dużej aglomeracji. Nie boją się samochodów, a zbudowane drogi szybkiego ruchu dla myszołowów, czy jastrzębi to prawdziwa spiżarnia.

 

Ptaki szponiaste doskonale wykorzystują drogową infrastrukturę. Należy tu wspomnieć, że przy drogach ekspresowych i autostradach projektuje się przepusty, dzięki którym mniejsze zwierzęta mogą swobodnie przedostawać się z jednej strony jezdni na drugą. To właśnie te przepusty kuszą drapieżne ptaki. Tutaj łatwo o łup, dlatego szponiaste często polują przy dogach. Stąd też siadają na ogrodzeniach, przydrożnych drzewach w oczekiwaniu na możliwość upolowania małych ssaków, gryzoni lub płazów.

 

Niestety drogi szybkiego ruchu są dla ptaków dużym zagrożeniem. Ptaki polując przy drogach, często padają ofiarą potraceń przez samochody. Zrywając się do lotu wpadają na samochody.

 

Mimo, że ptaki te przyzwyczaiły się do komunikacyjnego zgiełku, nie oznacza, że łatwo je obserwować. Szponiaste często płoszą się i odlatują, jeśli niedaleko nich zatrzymuje się pojazd i gdy wysiada z niego człowiek. Warto też zaznaczyć, że zatrzymywanie się na drodze szybkiego ruchu jest niebezpieczne, zarówno dla zatrzymującego się kierowcy, jak i innych użytkowników ruchu drogowego. Wykorzystywanie pasa awaryjnego jest dozwolone tylko w nagłych przypadkach, a nie do obserwacji ptaków.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Chityna – jej rola w przyrodzie jest niesamowita

Trudno sobie dziś wyobrazić przyrodę bez chityny, choć wiedzę o niej często...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Ekologia i zdrowie

O zdrowiu z młodzieżą. To bardzo ważne spotkanie

Dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży jest jedną z najważniejszych społecznie kwestii. Miasto...

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...