Co myślą przedsiębiorcy i eksperci ze Szczecina i regionu w kontekście wyborów? Zapytaliśmy przedsiębiorców i ekspertów o to, jaką pierwszą decyzję gospodarczą powinien podjąć nowy rząd.
Katarzyna Rogoźnicka – doradca gospodarczy z kancelarii Kiżuk&Michalska
Najważniejsza sprawa to przegląd sytuacji finansowej Państwa jak i spółek podległych wraz z ujawnieniem faktycznej skali zadłużenia. Kolejna sprawa to przyjrzenie się, czy w ważnych instytucjach pracują ludzie kompetentni, których wiedza jest adekwatna do pełnionego stanowiska. Tu muszą być ludzie mądrzy, odpowiedzialni, którym będzie zależeć na dobru Państw, a nie korzyściach określonej grupy społecznej. Dopiero wówczas trzeba przeprowadzać zmiany w gospodarce, w oparciu o rozsądne decyzje i najlepszą, ekonomiczną wiedzę. Równolegle należy też uporządkować wszystkie sprawy na linii Warszawa-Bruksela, w tym ustawodawstwo, które pozwoli na odblokowanie środków z KPO. Pieniądze unijne są w Polsce potrzebne, na inwestycje i jako wsparcie dla przedsiębiorców, którzy przecież są pracodawcami.
Piotr Krzystek – prezydent Szczecina
Nie byłbym sobą, gdybym na pierwszym miejscu nie postawił samorządu. Liczę więc, że jednym z pierwszych działań nowego rządu będzie poważna rozmowa na temat zrujnowanych w ostatnich latach finansów samorządu. Rządzący muszą pamiętać, że razem służmy mieszkańcom, nie powinno być podziału na 'my i oni’, a taki obrazek mieliśmy przez ostatnie lata. Bez szybkich decyzji rządu wiele miasta i miasteczek może sobie w przyszłym roku nie poradzić.
Magdalena Gajdamowicz – finansista, członek zarządu Północnej Izby Gospodarczej
Nowo powołany rząd powinien zająć się jak najszybszym uruchomieniem środków z KPO, czyli natychmiastowym powrotem na ścieżkę praworządności. Druga, niemniej istotna sprawa, to naprawa naszych relacji z krajami UE i Ukrainą, abyśmy mogli być postrzegani jako pewny i stabilny partner we wspólnej polityce zagranicznej.
Tomasz Bodnar – rolnik i działacz społeczny
Ważna sprawą jest ułożenie sobie na nowo współpracy z Ukrainą. Zapomnieć niedawne niesnaski i podjąć dialog. Wcześniej czy później Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, potrzebujemy dobrych stosunków z naszym sąsiadem. Obecność Ukrainy w Unii będzie wyzwaniem rolno-spożywczym oraz energetycznym, dlatego rozsądne relacje są nam potrzebne. Nowy rząd musi podjąć to wyzwanie.
Damian Ratajczak – przedsiębiorca inwestujący w Szczecinie oraz USA
Nowy rząd za priorytet musi sobie obrać poprawę relacji na arenie międzynarodowej. Otwartość polskiej gospodarki to klucz do jej rozwoju, to szansa dla kraju na pozyskiwanie inwestorów, czy też budowania nowych rynków zbytu dla produktów i usług. Ważne jest też nowe otwarcie w relacjach z Brukselą i odblokowanie środków z KPO.
Łukasz Szeląg – ekspert ds. energetyki
Najważniejsza decyzja to złagodzenie polityki fiskalnej dla przedsiębiorców i uproszczenie przepisów w tym zakresie. W kontekście Pomorza Zachodniego ważne jest, by dopilnować rozpoczętych inwestycji związanych z transportem, a zatem budowy linii kolejowej łączącej Szczecin z Poznaniem, inwestycji w porcie w Szczecinie i Świnoujściu. Ważne jest też dokończenie prac na Odrze, ta rzeka to energia, a w dobie kryzysu energetycznego jest szalenie istotna.