Home Biznes i inwestycje Dobre relacje z innymi krajami. Pierwszy postulaty naszych rozmówców
Biznes i inwestycjePolityka

Dobre relacje z innymi krajami. Pierwszy postulaty naszych rozmówców

103

Co myślą przedsiębiorcy i eksperci ze Szczecina i regionu w kontekście wyborów? Zapytaliśmy przedsiębiorców i ekspertów o to, jaką pierwszą decyzję gospodarczą powinien podjąć nowy rząd.

 

 

Katarzyna Rogoźnicka – doradca gospodarczy z kancelarii Kiżuk&Michalska

Najważniejsza sprawa to przegląd sytuacji finansowej Państwa jak i spółek podległych wraz z ujawnieniem faktycznej skali zadłużenia. Kolejna sprawa to przyjrzenie się, czy w ważnych instytucjach pracują ludzie kompetentni, których wiedza jest adekwatna do pełnionego stanowiska. Tu muszą być ludzie mądrzy, odpowiedzialni, którym będzie zależeć na dobru Państw, a nie korzyściach określonej  grupy społecznej. Dopiero wówczas trzeba przeprowadzać zmiany w gospodarce, w oparciu o rozsądne decyzje i najlepszą, ekonomiczną wiedzę. Równolegle należy też uporządkować wszystkie sprawy na linii Warszawa-Bruksela, w tym ustawodawstwo, które pozwoli na odblokowanie środków z KPO. Pieniądze unijne są w Polsce potrzebne, na inwestycje i jako wsparcie dla przedsiębiorców, którzy przecież są pracodawcami.

 

 

Piotr Krzystek – prezydent Szczecina

Nie byłbym sobą, gdybym na pierwszym miejscu nie postawił samorządu. Liczę więc, że jednym z pierwszych działań nowego rządu będzie poważna rozmowa na temat zrujnowanych w ostatnich latach finansów samorządu. Rządzący muszą pamiętać, że razem służmy mieszkańcom, nie powinno być podziału na 'my i oni’, a taki obrazek mieliśmy przez ostatnie lata. Bez szybkich decyzji rządu wiele miasta i miasteczek może sobie w przyszłym roku nie poradzić.

 

 

Magdalena Gajdamowicz – finansista, członek zarządu Północnej Izby Gospodarczej

Nowo powołany rząd powinien zająć się jak najszybszym uruchomieniem środków z KPO, czyli natychmiastowym powrotem na ścieżkę praworządności. Druga, niemniej istotna sprawa, to naprawa naszych relacji z krajami UE i Ukrainą, abyśmy mogli być postrzegani jako pewny i stabilny partner we wspólnej polityce zagranicznej.

 

 

Tomasz Bodnar – rolnik i działacz społeczny

Ważna sprawą jest ułożenie sobie na nowo współpracy z Ukrainą. Zapomnieć niedawne niesnaski i podjąć dialog. Wcześniej czy później Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, potrzebujemy dobrych stosunków z naszym sąsiadem. Obecność Ukrainy w Unii będzie wyzwaniem rolno-spożywczym oraz energetycznym, dlatego rozsądne relacje są nam potrzebne. Nowy rząd musi podjąć to wyzwanie.

 

 

Damian Ratajczak – przedsiębiorca inwestujący w Szczecinie oraz USA

Nowy rząd za priorytet musi sobie obrać poprawę relacji na arenie międzynarodowej. Otwartość polskiej gospodarki to klucz do jej rozwoju, to szansa dla kraju na pozyskiwanie inwestorów, czy też budowania nowych rynków zbytu dla produktów i usług. Ważne jest też nowe otwarcie w relacjach z Brukselą i odblokowanie środków z KPO.

 

 

Łukasz Szeląg – ekspert ds. energetyki

Najważniejsza decyzja to złagodzenie polityki fiskalnej dla przedsiębiorców i uproszczenie przepisów w tym zakresie. W kontekście Pomorza Zachodniego ważne jest, by dopilnować rozpoczętych inwestycji związanych z transportem, a zatem budowy linii kolejowej łączącej Szczecin z Poznaniem, inwestycji w porcie w Szczecinie i Świnoujściu. Ważne jest też dokończenie prac na Odrze, ta rzeka to energia, a w dobie kryzysu energetycznego jest szalenie istotna.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...

Biznes i inwestycjeW regionie

Pracowników szukają także w naszym województwie

HiProMine rozpoczęła proces rekrutacji do nowego zakładu w Karkoszowie, w okolicy Gorzowa...

KulturaPolityka

Political non-fiction. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina wydał książkę

„Wszystko o czym nie powiedziałem” to zapis rozmów Dariusza Staniewskiego, szczecińskiego dziennikarza...