Home Aktualności Dlaczego Podzamcze się zapada? Powodem może być przyłącze, którego… nie ma
Aktualności

Dlaczego Podzamcze się zapada? Powodem może być przyłącze, którego… nie ma

283

Zapadlisko pojawiło się w kilku miejscach na Podzamczu, głownie w rejonie Rynku Siennego. O sprawie wiele się dyskutuje w ostatnich dniach, pojawiały się nawet zarzuty wobec ZWiK, że powodem jest infrastruktura, którą spółka zarządza.

 

 – Rzeczywiście zostaliśmy poproszeni przez zarządcę, NiOL o sprawdzenie przyczyn zapadania się chodnika – Przyznaje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. – Założyliśmy w okolicy specjalne loggery, które pomagają stwierdzić czy występuje awaria wodociągowa. Po pobraniu i analizie danych wykluczamy wycieki na sieci wodociągowej. Sprawdzamy także kanały. Zakończyliśmy już czynności związane z ich czyszczeniem i będziemy wprowadzać do rur kamerę, żeby zobaczyć w jakim są stanie i co dzieje się pod ziemią – tłumaczy.

 

Hanna Pieczyńska dokładnie wyjaśnia w komunikacie prasowym, jak prowadzone są tego typu kontrole.

 

– Specjalne urządzenia sprawdzały w tym tygodniu potencjalne nieszczelności w sieci wodociągowej na Podzamczu. Wygenerowane przez urządzenia dane wykluczyły wycieki na eksploatowanej przez nas infrastrukturze. Jak to możliwe, że sprawdziliśmy, czy woda cieknie bez rozkopywania chodnika czy jezdni? Wodociągowcy dysponują prawdziwie szpiegowskim sprzętem! – wyjaśnia rzecznik ZWiK.

 

Urządzenia akustyczne pomagają wodociągowcom w poszukiwaniu potencjalnych wycieków. Działanie korelatorów, loggerów i geofonów oparte jest na odczycie bądź odsłuchu fali dźwiękowej generowanej przez płynącą w rurze wodzie. Duży wyciek widoczny jest gołym okiem, ale co w przypadku mniejszej awarii, próby kradzieży wody lub w sytuacji z ostatnich dni, kiedy na Podzamczu zauważono zapadanie się chodnika? Wtedy właśnie przydają się urządzenia, które pozwalają na wykonanie analiz bez potrzeby ingerencji w nawierzchnię.

 

W zależności od miejsca i sytuacji wybiera się konkretną metodę. Rodzaj sprzętu i doświadczenie operatora pozwala na zawężenie obszaru lub znalezienie konkretnych punktów wycieku.

 

– Dzięki urządzeniom szybciej reagujemy na problemy na sieci wodociągowej, możemy działać z mniejszymi utrudnieniami dla mieszkańców i pomóc zarządcom, jak w przypadku współpracy z NiOL. Udaje się nam także wykryć próby kradzieży wody – mówi Hanna Pieczyńska i dodaje: – Sprawdziliśmy infrastrukturę kanalizacyjną i wodociągową przez nas eksploatowaną i wykluczyliśmy awarie ZWiK na Podzamczu.

 

Co zatem jest powodem zapadania się nawierzchni na Podzamczu. Jest kilka hipotez. Jedną z najbardziej prawdopodobnych jest uszkodzenie przyłącza, za którego utrzymanie odpowiedzialny jest zarządca jednego z pobliskich budynków. I… co najbardziej zaskakuje, nie można wykluczyć, że wspominane przyłącze formalnie nie istnieje i nie występuje w żadnej ewidencji. Z kolei eksperci, którzy z ciekawością spoglądają na to, co dzieje się na Podzamczu alarmują, że wzdłuż budynków dochodzi zapadnięcia na trasie drenażu opaskowego.

 

– Zamulenie drenażu jest bardzo duże, więc trudno to stwierdzić gołym okiem, ale wszystko wskazuje na to, że zarządca budynku może mieć bardzo poważny problem i to on będzie musiał zmierzyć się z problemem – mówi nam jeden z ekspertów, z którym rozmawialiśmy o sytuacji.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

AktualnościLifestyle

Wejściówek już nie ma. Ogromne zainteresowanie I Szczecińskim Forum Kobiet

Do rozpoczęcia I Szczecińskiego Forum Kobiet został już tylko tydzień! Samo wydarzenie...

policja ze szczecina
Aktualności

Najpierw zabrał telefon, potem z użyciem noża zażądał hasła do odblokowania

Jak ustalono, sprawca przebywał z pokrzywdzonym w jednym z lokali gastronomicznych przy...

Aktualności

Trefny towar za 265 tysięcy złotych

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w...