Home Aktualności Dar Szczecina ma 55 lat!
AktualnościHistoria

Dar Szczecina ma 55 lat!

317

Na swoim koncie ma setki tysięcy mil morskich, na jego maszcie dumnie powiewa bandera Szczecina i on sam jest wyjątkowym ambasadorem naszego miasta – mowa o Darze Szczecina, który właśnie obchodzi swoje 55-lecie.

14 czerwca 1969 roku Dar Szczecina został zwodowany. Od tego czasu przez jego pokład przewinęły się tysiące żeglarzy, którzy łącznie wypływali ponad 200 tysięcy mil morskich. Jacht dzisiaj reprezentuje nasze miasto na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele żeglarskich dokonań, jest zwycięzcą prestiżowych, międzynarodowych regat.

Dar Szczecin to wyjątkowy jacht z niesamowitą historią. Kto raz stanął na jego pokładzie, zakochiwał się w tej pięknej jednostce na zawsze. Może to jego elegancka linia, może historia, może szczęście do kapitanów. Powodów jest mnóstwo, ale jedno jest pewne, obok Daru nikt nie przechodzi obojętnie.

– W kronice jachtu możemy przeczytać życzenia Matki Chrzestnej Daru, Danuty Kopacewicz: „Darowi Szczecina życzę dobrych wiatrów, sympatycznych załóg, znakomitych nawigatorów oraz dalekich i ciekawych rejsów”. To życzenie zdecydowanie się spełniło. W ostatnich latach Dar pokazał, że mimo sędziwego wieku doskonale odnajduje się na najdalszych krańcach Europy. W ubiegłym roku załoga jachtu wraz z kapitanem Wojtkiem Maleiką dopłynęła najdalej na Północ Europy, rok wcześniej jednostka opłynęła Islandię a w tym roku szykuje się do regat The Tall Ships Races, w których ma szanse na podium – informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Oficjalne obchody 55-lecia jachtu odbędą się już w sobotę, 11 maja przy okazji otwarcia sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim. Na uroczystości urodzinowej pojawi się tort, zaprezentowany zostanie film o wyprawie na Islandię, a na stojakach będzie można podziwiać wystawę poświęconą wyprawom Daru Szczecina.

Powiązane artykuły

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...