Home Aktualności Dzisiaj Dzień komunalnika. „To trudna praca, bywa nieprzyjemna”
Aktualności

Dzisiaj Dzień komunalnika. „To trudna praca, bywa nieprzyjemna”

113

„Praca komunalnika jest trudna, bywa nieprzyjemna, a z całą pewnością jest niedoceniana przez społeczeństwo. O pracownikach branży komunalnej myśli się i mówi wyłącznie w czasie awarii – mówi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa szczecińskiego ZWiK-u.

 

Dzisiaj Dzień komunalnika. Pomyślmy ciepło o osobach, bez których miasto nie może działać. Rzućmy dzisiaj światło na tych, którzy stoją w cieniu.

W mieście na rzecz mieszkańców pracuje co najmniej kilka tysięcy osób. W samym ZWiK jest blisko 650 osób, a jednostek z branży komunalnej jest kilka.

– Gdyby zniknęli pracownicy branży komunalnej zabrakłoby wody, nie byłyby odprowadzane ścieki, wywożone śmieci, stanęłaby komunikacja miejska nikt nie utrzymywałby dróg i torowisk, znaków i sygnalizacji – wylicza Hanna Pieczyńska. – Miasto pogrążyłoby się w chaosie, a zdrowie i życie mieszkańców byłoby zagrożone. Niezależnie od dnia tygodnia, sytuacji politycznej czy społecznej obchodzący dzisiaj swoje święto pracują i stają na wysokości zadania. W Święta, w pandemii, w czasie deszczu, niezależnie od pory dnia i nocy – dodaje.

Co każdego dnia robimy dla mieszkańców? Dostarczają świeżą, zdrową wodę. Można ją pić bez przegotowania dzięki fachowcom z Zakładów Produkcji Wody i Laboratorium o także służbom technicznych. Zajmują się też ściekami.

– Woda, którą po oczyszczeniu oddajemy do Odry jest czystsza niż ta, która płynie w korycie. Dbają o to specjaliści z oczyszczalni, przepompowni i służby techniczne – mówi Hanna Pieczyńska.

Pracują 24 godziny na dobę i przyjmują zgłoszenia mieszkańców o awariach. Szybkie usuwanie problemów i pomoc mieszkańcom gwarantują dyspozytorzy i ekipy techniczne w terenie. Prowadzą zadania i inwestycje poprawiające stan infrastruktury wodno-kanlizacyjnej i budują nowe placówki oraz elementy infrastruktury. Czuwają nad tym liczni inżynierowie i inspektorzy. Prowadzą obsługę klienta, żeby mieszkańcy Szczecina mogli szybko i w przyjemnej atmosferze załatwić swoje sprawy związane z wodociągami czy kanalizacją. Działy administracyjne i techniczne dbają, aby ZWiK funkcjonował sprawnie i w ramach przyjętych przepisów.

Powiązane artykuły

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...

Aktualności

Procesje na ulicach Szczecina. Będzie dużo utrudnień dla kierowców

30.05.2024 r. w godz. 10:00 – 12:00 odbędzie się w Szczecinie procesja...