Home Edukacja Co wspólnego mają Nagroda Nobla w dziedzinie chemii i ZUT?
EdukacjaBiznes i inwestycje

Co wspólnego mają Nagroda Nobla w dziedzinie chemii i ZUT?

141
Prof. dr hab. Ewa Mijowska.

Pomagają usuwać tkankę nowotworową, a także rozprzestrzeniają światło lamp LED i telewizorów. Chodzi o kropki kwantowe, za których odkrycie troje Amerykanów otrzymało w tym roku Nagrodę Nobla z chemii. Okazuje się, że badania nad nimi trwają również na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. 

 

Zespół badawczy prof. Ewy Mijowskiej, zgłosił właśnie do opatentowania nową, ultraszybką metodę wytwarzania kropek kwantowych na materiałach dwuwymiarowych. Taki sposób będzie można wykorzystać na przykład na grafenie, przy produkcji baterii litowo-jonowych. Jakie jeszcze zastosowanie mogą mieć kropki kwantowe?

– Kropki kwantowe charakteryzują się zdolnością do zmiany swojego rozmiaru w zależności od ilości atomów w ich strukturze. Ta zdolność pozwala na precyzyjną kontrolę nad właściwościami światła emitowanego przez kropki. Dla fizyków, jest to niezwykle cenna cecha. Kropki kwantowe stały się kluczowym narzędziem w spektroskopii, umożliwiając badanie oddziaływania światła z materią na bardzo małą skalę. Ponadto, są wykorzystywane w nanotechnologii do produkcji nanomateriałów, oświetlenia LED o wysokiej efektywności,czy też w diagnostyce medycznej – tłumaczy prof. dr hab. Ewa Mijowska.

 

Naukowcy ze szczecińskiej uczelni prowadzą badania w sposób ekologiczny – przekonuje Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

 

– Metoda, jak przystało na ZUT, czyli Uczelnię dla Zielonego Przemysłu, nie wykorzystuje rozpuszczalników i jest energooszczędna. Zespół prof. Ewy Mijowskiej badanie prowadzi na naszym nowym mikroskopie za prawie 16 milionów złotych – mówi Emilia Kujawa. 

 

Nowoczesny mikroskop wykorzystywany na ZUT to jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z dwóch w Europie, badania można zatem prowadzić na najwyższym poziomie. Taka aparatura znalazła się w otwartym niedawno laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania ZUT. 

 

W tym roku trzej amerykańscy naukowcy: Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie i badania nad kropkami kwantowymi. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Coraz bliżej obwodnicy Mierzyna. Właśnie trwa odbiór projektu budowlanego

Obwodnica Mierzyna wkracza w kolejną fazę realizacji. Proces inwestycyjny trwa w najlepsze...

Biznes i inwestycje

Co z tymi tramwajami? Przepiera odpowiada Słowikowi

Nie milkną echa decyzji włodarzy miasta w sprawie wniosku o nowe tramwaje...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Pierwsze umowy na S10 podpisane! Droga ma być gotowa w 2028 roku

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum...

Biznes i inwestycje

Wcześniej zaniedbany teren. Teraz świetne miejsce rekreacji

Pełen atrakcji plac zabaw i wygodne hamaki już czekają na młodszych i...