Home Biznes i inwestycje „Bulwar wraca w ręce miasta”. Podnóże Wałów Chrobrego zmieni się nie do poznania
Biznes i inwestycje

„Bulwar wraca w ręce miasta”. Podnóże Wałów Chrobrego zmieni się nie do poznania

355

„Bulwar Chrobrego wraca w ręce miasta, w ręce samorządu, który zadba o tę przestrzeń najlepiej” – taką wiadomość ogłosił we wtorek prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W związku z przejęciem tych terenów przez miasto, nabrzeże u stóp Wałów Chrobrego przejdzie sporą metamorfozę.

 

Po długich i żmudnych negocjacjach miastu udało się przejąć z rąk Skarbu Państwa Bulwar Chrobrego i Nabrzeże Wieleckie. Dzięki ugodzie na kwotę ponad 3,5 miliona złotych, zawartej między Żeglugą Szczecińską Turystyka Wydarzenia a Polsteamem – Żeglugą Szczecińską sp. z o.o., w której miasto posiada mniejszościowy pakiet udziałów (wiodącym udziałowcą jest państwowa Żegluga Polska), możliwa będzie kompleksowa rewitalizacja tych terenów.

– Mamy ponad 4 km nabrzeży i tylko ta część czeka na rewitalizację – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – To nasza „perła w koronie”, to tutaj odbywają się największe imprezy żeglarskie, w tym roku będziemy gościć finał regat The Tall Ships Races. Bulwar wymaga rewitalizacji tak jak inne miejsca na Łasztowni. W ostatnich latach poza działaniem miasta niewiele się tam działo. Dzisiaj chcemy odzyskać także inne tereny należące do Skarbu państwa i dokończyć powrót Szczecina nad wodę. Liczę na przychylność rządu i wojewody w tej kwestii i wspólne działania.

W ramach tego przedsięwzięcia mają zostać przebudowane ulice Nabrzeże Wieleckie i Jana z Kolna, której jezdnia w kierunku Polic stanie się przestrzenią spacerową i wypoczynkową dla mieszkańców z elementami małej architektury i pawilonami handlowo-gastronomicznymi. Przeobrażeniu ulegnie również układ drogowy z linią tramwajową włącznie – wszystko po to, aby stanowiły jedną całość wraz z przyszłym mostem Kłodnym, którego realizacja w świetle dzisiejszego wydarzenia coraz bardziej się przybliża. Co ważne, ruch kołowy na przebudowanym odcinku „nadodrzanki” będzie uspokojony (na wzór niedawno przebudowanego śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego), poruszanie się TIR-ów na nim będzie ograniczony.  

 

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie krył również wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski:

– Bardzo się cieszę, że bulwary u stóp Wałów Chrobrego wypięknieją. To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście, z pięknym widokiem na urząd wojewódzki i Łasztownię. Od dawna wszystkim nam powinno zależeć, aby ten teren przeszedł remont, na który zasługuje. Dzięki temu więcej mieszkańców i turystów, będzie mogło cieszyć się tą wyjątkową przestrzenią. […] Trzymam kciuki, aby jak najszybciej udało się rozpocząć realizację tej inwestycji i obiecuję wspierać ją, jak to tylko będzie możliwe. Czekam teraz na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, aby można było sprawnie rozpocząć całą procedurę.

Jednak zanim to nastąpi, w pierwszym kwartale bieżącego roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej, której wykonanie ma potrwać kilkanaście miesięcy. Następnie, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zostanie ogłoszone kolejne postępowanie przetargowe, tym razem mające wyłonić wykonawcę całego zadania. Na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze długo poczekać. 

Łączny koszt inwestycji będzie wynosił około 100 milionów złotych brutto – według przewidywanego modelu finansowania pieniądze będą pochodziły z budżetu miasta i funduszy przyznanych przez Unię Europejską.

Przejęcie Bulwaru Chrobrego jest kamieniem milowym w stronę przejmowania kolejnych terenów w rejonie Łasztowni, dalej pozostających w rękach Skarbu Państwa. 

– Dopłynęliśmy do brzegu, który nazywa się zgoda – powiedział Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Ta kadencja będzie opierała się na współpracy i przywracaniu mieszkańcom tego, co im się należy. Po drugiej stronie jest wiele pięknych budynków, które mamy w planach zrewitalizować i udostępnić szczecinianom.

 

Plac Obrońców Westerplatte
Bulwary Chrobrego
Hala Chrobrego
Pawilony pod Trasą Zamkową
Bulwary Chrobrego
Pawilony pod Trasą Zamkową

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Tylko jedna oferta w przetargu na 14 nowych elektrobusów. Będą kolejne Solarisy?

Tylko jedna oferta pojawiła się w przetargu na 14 nowych autobusów elektrycznych...

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...