Home Ekologia i zdrowie Biedronki wchodzą do mieszkań szczecinian. Jak się uchronić?
Ekologia i zdrowie

Biedronki wchodzą do mieszkań szczecinian. Jak się uchronić?

1.3k

Jesienią biedronki azjatyckie próbują dostać się do mieszkań, by przezimować w cieple. W ostatnich dniach mieszkańcy Szczecina i regionu obserwują duże natężenie tych owadów. Na oknach potrafi przesiadywać ich nawet kilkadziesiąt, tylko czekając na sposobność, by dostać się do środka. 

 

Ciepły jesienny dzień może okazać się świetną okazją do wtargnięcia biedronek. O tej porze roku są szczególnie aktywne, szukając ciepłego schronienia na zimę. Chodzi o biedronki azjatyckie, zwane również arlekinami albo biedronkami ninja. Łatwo je odróżnić od naszych rodzimych owadów – te azjatyckie mają na grzbiecie mały garbek i charakterystyczny wzór w kształcie litery M. Owady te mogą występować w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym, a nawet czarnym z czerwonymi kropkami. 

 

– Biedronki azjatyckie nie są naszymi, polskimi biedronkami. W swoim kraju pochodzenia zimowały w górach. Bloki bardzo im przypominają góry, dlatego tak chętnie wchodzą do naszych mieszkań. Są groźne, zdarza się, że kąsają, szczególnie małe dzieci. Jeśli ktoś jest uczulony, może odczuć ich ugryzienia – mówi prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog. 

 

Biedronki, choć to gatunek inwazyjny, same z siebie nie zrobią nam krzywdy. Mogą jednak okazać się problemem, gdy w dużych ilościach wchodzą do domu. Jak chronić przed nimi mieszkanie? Oto kilka podpowiedzi: 

 

  1. Uszczelnij szczeliny i szpary: Biedronki azjatyckie często dostają się do mieszkań przez szczeliny w drzwiach, oknach czy podokiennikach. Upewnij się, że wszystkie te miejsca są dobrze uszczelnione, aby ograniczyć dostęp dla owadów.
  2. Pomocne mogą okazać się siatki okienne. Zainstalowanie siatek na oknach może pomóc w zatrzymaniu biedronek przed dostaniem się do wnętrza mieszkania. Upewnij się, że siatki są dobrze zamocowane i nie mają żadnych dziur.
  3. Obserwuj mieszkanie. Jeśli zauważysz biedronki, możesz je delikatnie chwycić i wypuścić na zewnątrz. Nie zabijaj owadów.
  4. Porady od specjalistów: W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli problem z biedronkami azjatyckimi staje się poważny, warto skonsultować się z profesjonalistą ds. kontroli szkodników. Specjalista ten może dostosować strategię do konkretnych warunków w twoim mieszkaniu.

 

Choć biedronki azjatyckie mogą być uciążliwe w domu, to pomagają w ogrodach. Chętnie zjadają mszyce i inne szkodniki roślin. 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...

AktualnościBiznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

To lądowisko było potrzebne!

Budynek ma pięć pięter i liczy 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, a na...

Ekologia i zdrowie

W jakiej kondycji jest Twoja wątroba? Sprawdź to

Bezpłatne badania elastografii wątroby z wykorzystaniem urządzenia Fibroscan odbędą się 25 maja...