Home W regionie Będą odławiać dziki. Plan – eliminacja 90 osobników
W regionie

Będą odławiać dziki. Plan – eliminacja 90 osobników

140

90 dzików zostanie odłowionych na terenie Stargardu, a następnie uśmierconych. To w związku ze zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi zagrożeń powodowanych przez zwierzęta żerujące na terenie miasta.

 

 

Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki tłumaczy, że za obecność dzikiej zwierzyny w obszarach zamieszkania odpowiedzialni są ludzie.

 

– W dużej mierze to, że dziki pojawiły się w przestrzeni publicznej na terenach zurbanizowanych, to jest bez wątpienia wina ludzi. Bo przecież wypieramy zwierzęta, nie tylko dziki z naturalnych ich środowisk bytowania na rzecz terenów właśnie zurbanizowanych. Dzik jest zwierzęciem szalenie inteligentnym, jeśli ma środowisko, w którym może żerować z dużo większą łatwością niż na polach, czy w lesie, to z tej możliwości korzysta, zapamiętuje te miejsca i do nich wraca – tłumaczy.

 

Szkody wyrządzane przez zwierzęta oraz obawy o bezpieczeństwo mieszkańców było powodem wydania decyzji o eliminacji 90 dzików.

 

– To nie była prosta decyzja, bo proszę zwrócić uwagę, że zawiera zapis o odłowieniu i uśmierceniu zwierząt. Zidentyfikowaliśmy wiele miejsc, w których w bezpośredniej bliskości człowieka przebywają zwierzęta. Bytowanie występuje między innymi na ulicy Pogodnej, w bezpośredniej bliskości placu zabaw. Dlaczego decyzja, również o uśmierceniu? W dzisiejszej dobie panuje ASF, jest to choroba bardzo niebezpieczna. Dziki są nosicielami tej choroby i w momencie, kiedy stwierdziłoby się takie zachorowanie w populacji trzody chlewnej, na właścicielu spoczywałby obowiązek uśmiercenia wszystkich zwierząt. Stąd też niemożliwy jest transport i wywożenie ich na inny teren – wyjaśnia Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki

 

W najbliższych dniach w rejonach m.in.: ulic Brzozowej, Podleśnej, Dalekiej, Grudziądzkiej, Usługowej prowadzony będzie montaż pułapek wraz z rozsypaniem zanęt. Mieszkańcy Stargardu proszeni są o to, aby nie podchodzili do zamontowanych urządzeń oraz nie zaglądali do nich. Pułapki są niebezpieczne i mogą spowodować poważne obrażenia.

 

 

Janusz Merz

Powiązane artykuły

W regionie

Szok! Zamiast być w szkole, oszukiwali metodą „na wnuczka”

Grupa młodych przestępców próbowała wyłudzić 80 tys. zł. od seniorki z powiatu...

W regionie

Na komisariacie policji padł strzał

Nikomu nic się nie stało, a policja lakonicznie tłumaczy, że do zdarzenia...

Biznes i inwestycjeW regionie

Pracowników szukają także w naszym województwie

HiProMine rozpoczęła proces rekrutacji do nowego zakładu w Karkoszowie, w okolicy Gorzowa...

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...