Home Polityka Barwy kampanii (część 4): Prawie wszystko jasne
PolitykaZ perspektywy

Barwy kampanii (część 4): Prawie wszystko jasne

175

Jako Szczeciner, staramy się nie ekscytować polityką zanadto. W ten sposób mamy komfort spoglądania na to co dzieje się na politycznej scenie z perspektywy, która z kolei pozwala zachować jako taki obiektywizm. W związku z tym, że kampania samorządowa ruszyła chcemy cyklicznie przedstawiać Państwu przedwyborcze analizy, dzięki którym będziecie mogli wyrobić sobie zdanie na temat tego co dzieje się w lokalnej polityce. Zaczynamy cykl barwy kampanii. Dla niezorientowanych lecz zainteresowanych.

 

Za nami kolejny tydzień zmagań wyborczych. Był on ważny dlatego, że mijał w nim termin rejestracji list wyborczych komitetów. Zatem dzisiaj, o tym kto pójdzie do wyborów samorządowych w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim.

 

W Szczecinie mamy osiem komitetów, które będą starały się wprowadzić kandydatów do Rady Miasta. W regionie o miejsca w Sejmiku walczy łącznie dziesięć komitetów. Poniżej wyborcze zestawienie Szczecinera.

Szczecin

W Szczecinie możecie Państwo wybierać między czterema komitetami, które zaczęły już kampanię, to jest Koalicyjny Komitet Wyborczy  Koalicja Obywatelska; Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Krzystka Koalicja Samorządowa; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica; Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Są też cztery komitety, które nie objawiły się jeszcze w działaniu ale zarejestrowały swoich kandydatów. Mamy tutaj  : Komitet Wyborczy Wyborców SZN; Komitet Wyborczy Wyborców Trzecia Droga Szczecin 2050; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, a także Komitet Wybiorczy Wyborców PSL Trzecia Droga.

O ile cztery pierwsze komitety są znane mieszkańcom, to kolejne cztery są w pewnym sensie zagadką. Mamy tutaj mix szyldów znanych z ogólnopolskiej sceny politycznej tj. Konfederacja, 2050, Trzecia Droga, PSL, połączonych ze sobą w różnych konfiguracjach, co potencjalnym wyborcom, może sprawiać trudność z identyfikowaniem pochodzenia kandydatów.

Województwo

W regionie jest nieco większy wybór. Podobnie jak w stolicy województwa zarejestrowały się KW Prawo i Sprawiedliwość,  KKW Lewica, KKW Koalicja Obywatelska, oraz dowodzony przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd. Ponad to do wyborów stają : Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Komitet Wybiorczy Normalny Kraj, Komitet Wyborczy Wyborców Dobro Gminy, a także dwie frakcje bezpartyjnych tj. KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy oraz Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy. Jest też wspólna lista PSL i PL 2050, czyli komitet z najdłuższą nazwą – Koalicyjny Komitet Wybiorczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe.

Podobnie jak w Szczecinie, misz-masz politycznych marek może przyprawić wyborców w zawrót głów. Dlatego przy urnach wskazana jest czujność.

Kampania

W samej kampanii, przynajmniej w Szczecinie, trwa przepychanka na banery. Zaskakujące, jaki renesans przechodzi baner – nośnik rodem z lat 90. dwudziestego wieku. Dziś, w 2024 r. jest chyba najchętniej wykorzystywanym narzędziem w kampanii politycznej. Pozasłaniane są płoty prywatne, ogrodzenia firmowe, komunalne barierki, zaczynają pojawiać się też zmyślne konstrukcje pozwalające kandydatom być wyżej i szerzej od innych. Niestety, jak donoszą sztaby, na porządku dziennym są też dewastacje tych wyborczych reklam. Usuwanie konkurencji i przywieszanie swoich, cięcie, zamalowywanie, domalowywanie – jednym słowem dzieje się i dziać się będzie. Bo w sztabach mówią, że kandydaci nie przestają zamawiać banerów, więc do końca kampanii jeszcze ich przybędzie.

Z innej beczki – na konwencji objawił się Zbigniew Bogucki, kandydat PiS na prezydenta Szczecina. Ci co widzieli oniemieli. Oznaczeń PiS jak na lekarstwo, właściwe wcale, za to wielka flaga Szczecina no i bohater dnia, który pojawił się na scenie w konwencji dalekiej od PiS-sowskiej. Na 100 % pijarowcy doradzili, że ma być z życiem, werwą i energia. I stało się!  Kandydat wbił się w rolę i dał popis standup’erki z hip-hopową gestykulacją. Kto nie widział, powinien zobaczyć jak kampania zmienia ludzi.

W tym tygodniu mija termin zgłoszenia kandydatów na prezydentów. Wiemy już, że zarejestrował się urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Zobaczymy czy sprawdzi się scenariusz Krzystek/Bogucki/Jaroszewicz, czy też któryś z zarejestrowanych komitetów pokusi się o swojego kandydata.

 

Powiązane artykuły

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...

Polityka

Nowy stary prezydent. OFICJALNIE! Piotr Krzystek triumfuje – pewne zwycięstwo już w I turze

Piotr Krzystek wciąż prezydentem Szczecina. Jego wygrana rozstrzygnęła się już w I...

Polityka

Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić… – o tym mówią kandydaci na prezydenta

7 kwietnia zapraszamy na wybory samorządowe W wyborach samorządowych ważne są konkretne...