Każda osoba, bez względu na to, jakie ma wykształcenie, ile ma lat, czy ma dzieci, czy żyje w związku małżeńskim, partnerskim, czy też jest singlem, może zostać rodziną zastępczą dla potrzebujących dzieci. „Zwykle mylnie się powtarza, że rodziną zastępczą może być wyłącznie małżeństwo. To mit” – mówi Maciej Homis.
W Polsce istnieje wiele dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Dla tych dzieci rodzina zastępcza stanowi nadzieję na stabilne i pełne miłości życie. Co jednak warto podkreślić, rodzina zastępcza nie musi spełniać restrykcyjnych wymagań dotyczących wykształcenia, wieku czy stanu cywilnego. Każda osoba, która jest w stanie zapewnić dziecku opiekę i miłość, może podjąć się tej ważnej roli.
– Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden „idealny” profil osoby, która może zostać rodziną zastępczą – tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – Prawo polskie otwiera tę możliwość dla szerokiego spektrum osób, nie ograniczając jej tylko do małżeństw z dziećmi. Oznacza to, że zarówno osoby samotne, jak i żyjące w związkach partnerskich mogą starać się o status rodziny zastępczej – dodaje.
To szalenie ważne, ponieważ często mylnie się zakłada, że o status rodziny zastępczej może ubiegać się jedynie małżeństwo.
– Tak naprawdę wystarczy, że osoba będąca rodziną zastępcza posiadała umiejętności wychowawcze i jest gotowa na zdobywanie dodatkowej wiedzy poprzez udział w kursach i szkoleniach organizowanych przez odpowiednie instytucje. Po przejściu takich kursów można uzyskać status rodziny zastępczej, osoby żyjące samotnie, bez partnera, także mogą ubiegać się o ten status – wyjaśnia Maciej Homis.
Wiek również nie stanowi bariery. Osoby młode, jak i te starsze, mogą pełnić funkcję rodziny zastępczej, o ile są w stanie sprostać wyzwaniom wychowania dziecka. Kluczowe jest tutaj zdrowie i gotowość do aktywnego uczestnictwa w życiu dziecka.
Rodziną zastępczą mogą zostać zarówno osoby żyjące w małżeństwie, jak i single oraz pary żyjące w związkach nieformalnych. Każda struktura rodzinna ma swoje unikalne atuty, które mogą stanowić wartościowe wsparcie dla dziecka.
Jak wygląda proces kwalifikacji?
Aby zostać rodziną zastępczą, kandydaci muszą przejść przez proces kwalifikacji, który ma na celu ocenę ich gotowości i zdolności do opieki nad dzieckiem. Proces ten obejmuje m.in.:
- Zgłoszenie chęci – pierwszym krokiem jest wyrażenie zainteresowania i zgłoszenie swojej chęci zostania rodziną zastępczą w odpowiedniej instytucji.
- Rozmowy kwalifikacyjne – kandydaci przechodzą przez serię rozmów z psychologami i pracownikami socjalnymi, które mają na celu ocenę ich motywacji, stabilności emocjonalnej oraz warunków życiowych.
- Szkolenia – przyszli rodzice zastępczy uczestniczą w szkoleniach, które przygotowują ich do wyzwań związanych z opieką nad dzieckiem. Szkolenia te obejmują zagadnienia z zakresu psychologii dziecka, radzenia sobie z traumą oraz praktycznych aspektów codziennego życia z dzieckiem.
- Ocena warunków mieszkaniowych – sprawdzane są warunki mieszkaniowe, aby upewnić się, że dziecko będzie miało bezpieczne i odpowiednie miejsce do życia.
Dla dziecka, rodzina zastępcza to szansa na normalne życie, pełne miłości, stabilności i wsparcia. Wiele dzieci w systemie opieki społecznej ma za sobą trudne doświadczenia, a rodzina zastępcza może pomóc im przejść przez proces leczenia i adaptacji do nowych warunków.
– Z kolei dla rodziny zastępczej, przyjęcie dziecka pod swoje skrzydła to wyjątkowe doświadczenie, które przynosi wiele satysfakcji. Możliwość wpływania na życie dziecka, obserwowania jego rozwoju i pomagania mu w osiąganiu sukcesów, to nagroda, która nie ma ceny – mówi Maciej Homis.