Home Biznes i inwestycje Akt notarialny podpisany! Wiemy, co będzie w Starej Olejarni
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Akt notarialny podpisany! Wiemy, co będzie w Starej Olejarni

3.7k

Wreszcie się udało! Stara Olejarnia ma nowego właściciela! Podczas przetargu najwyższą kwotę zaoferowała firma deweloperska Arche z Warszawy. Nowi właściciele zapewniają, że obiekt nie straci swojego historycznego charakteru. Zobowiązuje ich do tego umowa. My już nieoficjalnie wiemy, jak zagospodarowany zostanie obiekt.

 

Nowy właściciel Starej Olejarni, spółka Arche, oprócz budowy domów i mieszkań zajmuje się także działalnością hotelową. W ostatnich latach zajmowała się renowacjami historycznych budynków na terenie Polski, które zostały odebrane pozytywnie. Szczecińska Olejarnia to nie jedyny obiekt zabytkowy, którym firma się zajmuje. Latem prezes Władysław Grochowski ujawnił, że przedsiębiorstwo przygotowywało się do rewitalizacji 10 historycznych obiektów np. Fortu Szczęśliwice w Warszawie, dawnej twierdzy Fort VI w Poznaniu czy Dworu Bojarów w Otwocku.

 

– Nasza firma zobowiązuje się do zachowania jej historycznego charakteru i wartości oraz do przeprowadzenia niezbędnych prac renowacyjnych zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – możemy przeczytać w wiadomości opublikowanej przez Grupę Arche zaraz po udanym dla niej przetargu. – Jesteśmy świadomi wagi tego zadania i będziemy pracować z najwyższym zaangażowaniem, aby Stara Olejarnia była miejscem spotkań lokalnej społeczności.

 

Nie jest to tylko dobra wola dewelopera, ale także obowiązek wynikających warunków przetargu. Według nich nabywca nieruchomości ma 30 miesięcy od daty podpisania umowy na sporządzenie dokumentacji projektowej oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń, umożliwiających rozpoczęcie działań inwestycyjnych, w tym pozwolenia konserwatorskiego. Za niewywiązanie się z tego etapu prac nowy właściciel Starej Olejarni będzie musiał zapłacić Gminie Miasto Szczecin karę w wysokości miliona zł.

 

Dzisiaj doszło do podpisania aktu notarialnego, co sprawia, że Arche oficjalnie stało się właścicielem zabytkowego obiektu.

 

Udało się nam dowiedzieć, jak nowy właściciel zagospodaruje obiekt. W Starej Olejarni powstanie hotel z centrum wydarzeniowo-konferencyjnym. Właściciele chcą także, aby działa tam fundacja grupy Arche, co sprawi, że będą się tam odbywały wydarzenia prospołeczne. Mowa tu o Fundacja Leny Grochowskiej, która powstała w 2014 roku z w ramach Grupy Arche, aby pomagać Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny.

 

Co ważne, nieoficjalnie udało się nam również dowiedzieć, że Stara Olejarnia nie jest to ostatnim obiektem, którym firma jest zainteresowana w kwestii kupna na terenie Szczecina.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeKulturaOn i Ona Turystyka

Szukali spokoju, a są w centrum uwagi. „Trochę się tego nie spodziewaliśmy”

Sylwia i Hieronim Rzeppa prowadzili niewielki biznes w Polsce, zajmowali się dystrybucją...

Biznes i inwestycje

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany w ciągu trzech lat – taką zapowiedź...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Naukowcy ze Szczecina badają rynek pracy. Są ciekawe spostrzeżenia

Zespół badawczy składający się z pięciu uniwersytetów z krajów V4 (w tym...

Biznes i inwestycjeKultura

Książnica z nominacją w prestiżowym konkursie architektów

Stargardzianie od dawna wiedzą, że ich biblioteka jest miejscem wyjątkowym, a teraz...