Home Aktualności Czekają nas niesamowite sportowe emocje. 7. Międzynarodowy Memoriał Wiesława Maniaka już w środę
AktualnościSport

Czekają nas niesamowite sportowe emocje. 7. Międzynarodowy Memoriał Wiesława Maniaka już w środę

104

Stało się już tradycją, że pod koniec sierpnia w wyjątkowy sposób upamiętniamy najwybitniejszego szczecińskiego sprintera – Wiesława Maniaka. 7. edycja memoriału lekkoatletycznego jego imienia odbędzie się już w środę 28 sierpnia, oczywiście na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Litewskiej. 

 

Tegoroczna edycja ma szczególny wymiar – odbędzie się tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i będzie swoistym sprawdzianem dla świeżo upieczonych medalistów i finalistów najważniejszego święta w świecie lekkiej atletyki. Na starcie szczecińskiego memoriału stanie wielu świetnych zawodników, których niedawno podziwialiśmy w Paryżu.

Jest to również pierwszy Memoriał po podniesieniu rangi zawodów i włączeniu ich do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze Level Meetings, to ogromne wyróżnienie dla szczecińskiej imprezy. Włączenie memoriału do cyklu świadczy o uznaniu światowej federacji, która zarządza globalnym kalendarzem lekkoatletycznych zmagań. Zawody w ramach tego cyklu odbywają się na całym świecie i gromadzą najlepszych lekkoatletów, oferując im możliwość zdobywania cennych punktów do światowego rankingu.

Konkursowe zawody obfitują w wiele interesujących i pasjonujących konkurencji, w których startują najlepsi zawodnicy z kraju i z całego świata. Dlaczego? Impreza w Szczecinie stała się częścią elitarnego grona zawodów, które przyciągają uwagę czołowych sportowców z różnych zakątków globu. To również sygnał dla zawodników, że start w Szczecinie jest nie tylko szansą na rywalizację z najlepszymi, ale także możliwością zdobycia punktów, które mogą wpłynąć na ich miejsce w światowych rankingach.

Włączenie szczecińskiej imprezy do cyklu otwiera także nowe perspektywy na przyszłość. Rosnący prestiż zawodów może przyciągnąć w kolejnych latach jeszcze więcej gwiazd światowej lekkoatletyki, co z kolei może podnieść poziom rywalizacji i przyczynić się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w regionie. Dla Szczecina to także doskonała okazja do umocnienia swojej pozycji jako jednego z ważniejszych ośrodków sportowych w Polsce.

BIEG NA 100 METRÓW (kobiety i mężczyźni)

Najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie, klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem „najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata”

Rekordzistą świata jest Usain Bolt – 9,58 sekund (16.08.2009 r. – Berlin)

Rekordzistką świata Florence Griffith-Joyner – 10,49 sekund (16.07.1988 r. – Indianapolis)

BIEG NA 200 M (kobiety i mężczyźni)

Bieg sprinterski rozgrywany zarówno na otwartym stadionie, jak i w hali.

Rekordzistą świata jest Usain Bolt – 19,19 sekund (20.08.2009 r. – Berlin)

Rekordzistką świata jest Florence Griffith-Joyner – 21,34 sekund (29.09.1988 r. – Seul)

BIEG NA 400 M (kobiety i mężczyźni)

Najdłuższy dystans spośród biegów krótkich. Na standardowym stadionie 400 m stanowi dokładnie jedno okrążenie stadionu po wewnętrznym torze.

Rekordzistą świata jest Wayde van Niekerkt – 43,03 sekundy (14.08.2016 r. – Rio de Janeiro)

Rekordzistką świata jest Marita Koch – 47,60 sekund (06.10.1985 r. – Canberra)

100 M PRZEZ PŁOTKI (kobiety)

Najkrótszy dystans płotkarski dla kobiet na otwartym stadionie (mężczyźni biegają dystans 110 metrów). Zawodniczki muszą w jak najszybszym czasie pokonać dziesięć płotków o wysokości 84 cm rozstawionych na dystansie 100 m. Pierwszy płotek pokonują po 13 m od startu, kolejne są co 8,5 m, a od ostatniego płotka do mety dzieli je 10,5 m.

Rekordzistką świata jest Tobi Amusan – 12,12 sekund (24.07.2022 r. – Eugene)

RZUT OSZCZEPEM (kobiety)

Konkurencja techniczna wywodząca się ze starożytności. Zawody w  rozgrywane są na rzutni lekkoatletycznej. Rozbieg przed rzutem wykonuje się z oznaczonego białymi liniami rozbiegu. Rozbieg może mieć maksymalnie 36,5 m długości, a jego szerokość wynosi 4 metry. Jest on zakończony łukiem o promieniu 8 metrów. Pole rzutu (tzw. promień) stanowi wycinek koła o kącie rozwarcia ok. 29°. Zwycięzcą konkursu rzutu oszczepem zostaje zawodnik, który wykonał najdalszy rzut. Przekroczenie linii wyznaczającej koniec rozbiegu (nawet po wykonaniu rzutu) lub rzut poza wyznaczone pole (promień rzutu) powoduje jego nieważność (tzw. spalony). Kobiety używają oszczepu o wadze 600 g.

Rekordzistą świata (nowy model oszczepu) jest Jan Železny – 98,48 m (25.05.1996 r. – Jena).

Rekordzistką świata (nowy model oszczepu)  jest Barbora Špotáková – 72,28 m (13.9.2008 r. – Stuttgart)

BIEG NA 800 M (kobiety i mężczyźni)

Konkurencja biegowa, zaliczana do biegów średnich. Na otwartym stadionie bieg na 800 metrów to dwa okrążenia stadionu. Pierwsze 100 metrów zawodnicy biegną po swoich torach, po czym mogą zbiec ku wewnętrznemu torowi.

Rekordzistą świata jest – David Rudisha  – 1:40,91 (9.08.2012 – Londyn)

Rekordzistką świata jest Jarmila Kratochvílová – 1:53,28 (26.07.1983 – Monachium)

SKOK O TYCZCE (mężczyźni)

Konkurencja, polegająca na odbiciu się (po wykonaniu rozbiegu) i przeniesieniu całego ciała z pomocą tyczki ponad poprzeczką zawieszoną na pionowych stojakach. Zawodnicy mają trzy próby na pokonanie danej wysokości. Po strąceniu poprzeczki istnieje możliwość przeniesienia pozostałych prób na następną wysokość. Trzy kolejne nieudane próby eliminują z konkursu. Tyczka jest rurą o średnicy ok. 4 cm i długości do ok. 5,20 m wykonaną z laminatu włókna szklanego lub węglowego.

Rekordzistą świata jest Armand Duplantis – 6,25 m ( r. 5.08.2024 – Paryż)

Rekordzistką świata jest Jelena Isinbajewa – 5,06 m (28.08.2009 r.)

PCHNIĘCIE KULĄ (mężczyźni)

Konkurencja polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety pchają kulą o masie 4 kg, mężczyźni – 7,26 kg, Kula przed wypchnięciem musi mieć kontakt z szyją zawodnika. Po wykonaniu pchnięcia zawodnik musi opuścić koło jego tylną częścią, w przeciwnym wypadku pchnięcie nie zostanie uznane. Ponadto kula musi paść w obszar wycinka koła o kącie 34,92 stopni.

Rekordzistą świata jest Ryan Crouser – 23,56 m (27.05.2023 r. – Los Angeles)

Rekordzistką świata jest Natalija Lisowska 22,63 m- (7.06.1987 r. – Moskwa)

BIEG NA 1500 M (mężczyźni)

Bieg na 1500 metrów – lekkoatletyczna konkurencja biegowa, zaliczana do biegów średnich. Na otwartym stadionie zawodnicy biegną najpierw 300-metrowy odcinek, a później trzy pełne okrążenia stadionu.

Rekordzistą świata jest Hicham El Guerrouj – 3:26,00 (14.07.1998 r. – Rzym)

Rekordzistką świata jest Faith Kipyegon – 3:49,11 (2.06.2023 – Florencja)

Kto weźmie udział?

W tegorocznej edycji Memoriału wezmą udział zawodnicy nie tylko z Polski, ale również z 40 krajów z całego świata, m.in. Arabii Saudyjskiej, Australii, Belgii, Brazylii, Czech, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Portugalii, RPA, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wśród nich będą również ci sportowcy, którzy brali udział w paryskiej Olimpiadzie, m.in. Piotr Lisek.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualności

Oświetlili park na Pomorzanach

Dzięki nowemu oświetleniu park przy ulicy Boryny to teraz bezpieczne i klimatyczne...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przy lotnisku w Goleniowie powstanie park handlowy. Otwarcie za dwa lata

Polska spółka Refield, która niedługo zbuduje nowe parki handlowe w Łańcucie i...

Aktualności

Wzywają do oprotestowana podwyżek w strefie parkowania. NiOL „To anonimowe, kłamliwe ulotki”

„Na klatkach schodowych w śródmieściu Szczecina pojawiły się oszukańcze ulotki wzywające do...

AktualnościMotoryzacja

W niedzielę jeździmy komunikacją miejską i pociągami Polregio za darmo

W najbliższą niedzielę, czyli 22 września, bilety będą zbędne, aby skorzystać z...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com