Home Historia Republikanin z Pomorza Zachodniego. Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata
HistoriaAktualnościKultura

Republikanin z Pomorza Zachodniego. Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata

93
Fot: screen YouTube (SOUNDEDITFESTIVAL)

Przez lata był filarem legendarnej Republiki, dzisiaj jest najważniejszym kustoszem dorobku zespołu spod znaku czarno-białej flagi. Pochodzący z Drawska Pomorskiego Zbigniew Krzywański kończy dzisiaj 63 lata.

 

Krzywański urodził się 19 sierpnia 1961 roku w Drawsku Pomorskim. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką – w wieku 7 lat rozpoczął edukację muzyczną w miejscowym Ognisku Muzycznym w Drawsku Pomorskim, a jego pierwszym instrumentem był akordeon. Edukację ukończył w wieku 11 lat, kończąc ognisko z bardzo dobrym wynikiem. W 10-tym roku życia zaczął grać na gitarze. W szkole średniej od 1976 roku udzielał się w rockowym zespole założonym przez siebie i kolegów w lokalnym Domu Kultury.

 W 1980 roku zaczął studiować biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale głównym celem przyjazdu do tego miasta była oczywiście muzyka. W tym czasie Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski i Paweł Kuczyński szukali swojej drogi po rozwiązaniu przez Wiesława Rucińskiego (Jann Castor) zasłuchanej w Jethro Tull grupy Res Publica, a ich celem było znalezienie odpowiedniego gitarzysty. 

– Wsadził mi głowę do kasy taki brodaty chłopak, który przedstawił mi się jako Zbyszek Krzywański, dla przyjaciół „Krzywy”. Ponieważ zarekomendował się jako gitarzysta, widziałem w jego oczach zapał i chęć do działania – tak wspominał po latach okoliczności przystąpienia dzisiejszego jubilata do przyszłej Republiki Paweł Kuczyński, pierwszy basista toruńskiej grupy, w filmie „Republika. Narodziny legendy”. 

Od momentu swojego pierwszego koncertu w kwietniu 1981 roku Republika stała się jednym z największych i najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, która wówczas była w stadium największego rozkwitu. Od początku wyróżniała się przenikliwymi tekstami Ciechowskiego, stanowiącymi trafną metaforę do ówczesnej rzeczywistości, awangardowymi rozwiązaniami muzycznymi, a także spójnym, przemyślanym wizerunkiem – czarno-białe ukośne pasy, ubrania o podobnych barwach, surowa, ascetyczna scenografia i sztywne zachowanie na scenie – to wszystko zostało wymyślone przez menadżera zespołu, Andrzeja Ludewa. 

Prawdziwa eksplozja popularności nastąpiła wraz z debiutem „Kombinatu” na kultowej Liście Przebojów Programu Trzeciego – po pięciu tygodniach od debiutu zameldował się na 1. miejscu. Później tej sztuki udało się dokonać takim piosenkom jak „Sexy Doll”, „Telefony”, „Biała flaga”, „Śmierć w bikini”, „Nieustanne tango”, „Obcy astronom”, „Poranna wiadomość”, „Moja krew” i „Mamona”. 

Do śmierci Ciechowskiego w grudniu 2001 roku, co automatycznie spowodowało rozwiązanie zespołu, Republika wydała 8 płyt, a Krzywański miał ogromny wkład w sukces zespołu – współkomponował „My lunatycy” („Nowe sytuacje”), „Obcego astronoma” („Nieustanne tango”), „Lawę” („1991”), sporą część albumu „Republika marzeń”, a w całości „Siódmą pieczęć” i „Masakrę”. 

Pomiędzy 1986 a 1990 rokiem grał w zespole Opera, który to został założony po pierwszym rozwiązaniu Republiki. Było ono spowodowane sporami o wysokość tantiem za trzecią płytę toruńskiej grupy, które premiowały Ciechowskiego, a nie satysfakcjonowały pozostałych muzyków. W Operze grał również Jacek Rodziewicz, a śpiewali kolejno Mariusz Lubomski i Robert Gawliński. 

Po ostatecznym rozwiązaniu Republiki założył spółkę autorską z Jackiem Bończykiem, razem tworząc zespół Depresjoniści i duet „Czarno-białe ślady”, a także pisząc muzykę do czterech spektakli teatralnych – „Terapii Jonasza”, „Obywatela”, „Kota w butach” i „Zorro” oraz śpiewogry na podstawie piosenek Marka Materny „Bajki dla niegrzecznych dzieci”. 

Ponadto samodzielnie skomponował muzykę do spektakli Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Teatru Animacji w Poznaniu.  Zajmuje się również produkcją muzyki dla telewizji i radia. 

Razem z pozostałymi muzykami Republiki – Sławomirem Ciesielskim i Leszkiem Biolikiem (w 1990 roku zastąpił on Pawła Kuczyńskiego) – uczestniczył również w projektach bezpośrednio powiązanych z twórczością Republiki: w latach 2014-15 współtworzył projekt „Nowe sytuacje” (razem z Tymonem Tymańskim, Jackiem Bończykiem, Piotrem Roguckim, Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem, Natalią Pikułą i Bartłomiejem Gasiulem), a w latach 2022-23 „Obywateli Republiki” (razem z Bończykiem, Roguckim, Renatą Przemyk, Julią Pietruchą, czy Błażejem Królem). 

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

„Napój miłosny” w najbliższy weekend na deskach szczecińskiej opery

Jedna z najczęściej wystawianych oper komicznych – „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego na...

Aktualności

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie kończy 25 lat. Odbędzie się piknik

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie ma tyle samo lat, co obecność Polski...

AktualnościEkologia i zdrowieW regionie

Chronione gatunki na celowniku włoskich myśliwych

Włoscy myśliwi przyjechali nad jezioro Miedwie polować na ptaki nie pierwszy raz....

AktualnościKultura

Seniorzy pokażą swoją filmową wizję świata 

Już w środę 25 września rusza wyjątkowy i unikalny w swoim rodzaju...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com