Home Aktualności „Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią
AktualnościTurystykaW regionie

„Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią

120

Macie swoje ulubione trasy rowerowe? Ścieżka rowerowa, biegnąca przez gminę Dobra w stronę Dobieszczyna czy Stolca jest malownicza, przy popularnej trasie znajdują się liczne stacje przystankowe, a przy nich tablice. To właśnie ten ostatni element infrastruktury jest obiektem zaskoczenia wielu miłośników jednośladów. Powód? Jakość wykonania.

 

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do wysokiej jakości technologii, oczekiwania społeczne dotyczące estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej rosną. Jednym z elementów, który powinien spełniać te oczekiwania, są tablice informacyjne, które często stanowią pierwsze źródło informacji dla turystów i mieszkańców. Niestety, nie zawsze spełniają one swoją rolę w zadowalający sposób. Przykładem mogą być tablice informacyjne z mapą okolicy, na której widnieje zrzut ekranu o bardzo niskiej rozdzielczości, skutkujący ogromną pikselozą. Te tablice można spotkać przy trasie rowerowej, biegnącej przez gminę Dobra.

– Wydawać tyle pieniędzy na ścieżkę rowerową, która jest piękna, i zepsuć wszystko takim, dość tandetnym wykonaniem… zaskakujące to, za każdym razem, jak się zatrzymują przy tych tablicach, to przepełnia mnie irytacja – mówi nasz czytelnik. – Mógł to zaprojektować grafik, tu powinna być jakaś unikalna mapa pokazująca trasy rowerowe w okolicy, by zaplanować siebie wyprawę. Tymczasem jest zrzut z ekranu, pikseloza, chyba print scren z Google – komentuje.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają te tablice i rozmawialiśmy z przypadkowo spotkanymi rowerzystami.

– Na pewno zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego, ale jest jak jest… tak trochę po polsku – uśmiechali się w rozmowie z nami.

Pikseloza to efekt, który pojawia się, gdy obraz o niskiej rozdzielczości jest powiększany, powodując, że poszczególne piksele stają się widoczne gołym okiem. Taki efekt może być akceptowalny w kontekście artystycznym, np. w pixel arcie, ale raczej nie na tablicy informacyjnej, która ma służyć praktycznym celom. Z daleka „jakoś wyglądają”, z bliska – jest już gorzej. Fakt, tablice przy ścieżce rowerowej wciąż są czytelne, a co za tym idzie, funkcjonalne – niemniej estetyka pozostawia wiele do życzenia

Dało się to zrobić lepiej? Na pewno tak – w dzisiejszych czasach dostęp do sprzętu i oprogramowania, które pozwala na tworzenie i edycję takich obrazów, jest powszechny. Zamiast zrzutu ekranu o niskiej jakości, można było użyć profesjonalnych narzędzi do tworzenia map.

Ile to kosztowało? Tylko sam odcinek pomiędzy Łęgami a Stolcem ma 3.5 szerokości i ponad 5 km długości. Wykonano tu 9 miejsc odpoczynku. Wartość wykonanych prac to 4 713 899,97 zł. Odbiory prowadzone były w 2021 roku – ktoś te tablice z pikselozą zaprojektował, wydrukował, zamontował i… zaakceptował podczas odbioru.

Powiązane artykuły

Aktualności

ZWiK szykuje się na ulewy. W niektórych częściach kraju będą rekordowe opady

Dla wielu miast w Polsce prognozowane są ponadnormatywne opady deszczu. Ilość wody,...

AktualnościBiznes i inwestycje

Sześć firm chce przebudować ulicę Emilii Plater. Jest jeden kłopot – trzeba będzie się dołożyć

Sześć firm jest zainteresowanych przebudową ulicy Emilii Plater na odcinku od Sczanieckiej...

Aktualności

„Barnimem” do Bydgoszczy w 4,5 godziny! Od grudnia będzie nowe połączenie Szczecina z Kujawami

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w rozkładzie jazdy znajdzie się nowe połączenie...

Aktualności

Katował psa, nagrały to kamery. Policja z TOZ weszła do domu właściciela

„Gdy jeden z naszych inspektorów po wejściu do mieszkania dotyka psa w...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com